شوک «اوج» به «آقازاده‌»های اصولگرا!اصولگرایان متوجه شباهت عملکرد خود و فرزندانشان با کاراکترهای این سریال شدند و این شباهت به حدی بود که دانستند انگار آن ساده نیست بنابراین همان تحسین‌کنندگان بخش‌های نخست سریال آقازاده، در بخش‌های بعدی پخش این سریال در صف نخست منتقدان قرار گرفتند.

آرمان ملی مطهره شفیعی: آقازاده صفتی خوب است یا نه؟ آقازاده رانت‌خوار است یا دور از امتیازگیری با استناد به نام و جایگاه پدر و صدها سوال دیگر که سال‌هاست پاسخ‌های دوگانه دارد؛ به عبارتی همه آقازاد‌ه‌ها را نمی‌شود دارای یک صفت مشخص دانست؛‌ آنها را از سوءاستفاده تبرئه یا متهم به اقدامات غیرقانونی در سایه پدر کرد. سال‌هاست که اصولگرایان با متهم کردن فرزندان نیروهای اصلاح‌طلب سعی در سیاه‌نمایی می‌کنند که سرعت این بی‌اخلاقی در برهه‌هایی مانند نزدیک شدن به موعد انتخابات‌ها با هدف کاهش اعتبار و محبوبیت اصلاح‌طلبان در نزد رای‌دهندگان افزایش پیدا می‌کند. نکته قابل تامل هم آنجاست پرونده برخی آقازادگان اصولگرا برای مردم گشوده شده و آشناست اما اکثریت جامعه شناختی از فرزندان چهره‌های سیاسی اصلاح‌طلب ندارند، چرا این آقازادگان علاقه‌ای به استفاده از موقعیت پدر نداشته و ندارند. از چندی قبل سریال آقازاده سر و صدای زیادی به پا کرده؛ سریالی که طعنه به آقازادگانی دارد که از موقعیت پدرانشان برای نیل به اهداف اقتصادی و … بهره می‌برند.

اشتباه شد؛ ما هدف بودیم!

اصولگرایان در ابتدای پخش این سریال سعی کردند تا با متهم کردن چهره‌های شناخته‌شده اصلاح‌طلب و فرزندانشان، این فیلم را ساخته‌شده از زندگی آنها معرفی کنند و آنها را منتقد این سریال نشان دهند؛ مانند خبرگزاری دلواپس دانا که نوشت: «در همین دو قسمتی که از پخش سریال «آقازاده» می‌گذرد، نوک پیکان برخی انتقادها به سمت سرمایه‌گذار و حامی سریال یعنی سازمان هنری رسانه‌ای اوج نشانه رفته؛ از منتقد «آشنا»ی رئیس‌جمهور تا رسانه‌های مصلح و معتدل.» مدیر روابط عمومی اوج نوشته بود: «نگرانی و ترس بعضی‌ها از سریال آقازاده طبیعی است؛ اما تازه دو قسمت از سریال پخش شده، قسمت به قسمت نگرانی پدرخوانده‌ها و آقازاده‌ها بیشتر هم خواهد شد» که روایت وحشت اصولگرایان از بخش‌های بعدی سریال بود. به مرور که قسمت‌های دیگر این سریال پخش شد، اصولگرایان متوجه شباهت عملکرد خود و فرزندانشان با کاراکترهای این سریال شدند و این شباهت به حدی بود که دانستند انگار آن ساده نیست بنابراین همان تحسین‌کنندگان بخش‌های نخست سریال آقازاده، در بخش‌های بعدی پخش این سریال در صف نخست منتقدان قرار گرفتند. به عنوان نمونه خبرگزاری نسیم در گزارشی آورده است:‌ «آقازاده نقص‌های بسیاری در زمینه شخصیت‌پردازی دارد اما قطعا بزرگ‌ترین ضعف سریال در ترسیم شخصیت «حامد» به عنوان یک قهرمان برای مخاطبان است. حامد که نقش آن را سینا مهراد بازی می‌کند (و چه انتخاب بدی است این سینا مهراد برای قهرمان نقش اول «آقازاده» که به جز چهره نسبتا معصوم هیچ‌کدام از ویژگی‌های لازم برای قهرمان بودن و قرار گرفتن در این نقش را ندارد)، جوانی عجیب و غریب است! او در عرصه فعالیت‌های امنیتی فردی به‌شدت باهوش و نکته‌سنج است که مو را از ماست می‌کشد اما همین نیروی خبره در زندگی شخصی تبدیل به جوانکی خام، بی‌دست‌وپا و کمی عقب‌مانده می‌شود که به‌راحتی فریب یک دختر جوان را می‌خورد و حتی توانایی تشخیص اینکه او در حال فریبش است را هم ندارد. این رفتار متناقض برای مخاطبی که از حامد رویی دیگر را هم دیده، عجیب و باورنکردنی است. گویا قرار است گرگ میدان مبارزه با فساد، میش آرام زندگی شخصی باشد! و این البته طبیعی است اگر مخاطب نتواند این حجم از تناقض را هضم کند و با آن کنار آید.»

انتقاد اصولگرایان، حتی از «اوج»

نکته قابل توجه دیگر این است که آقازاده محصول موسسه اوج یعنی یک موسسه اصولگراست و به همین دلیل اصولگرایان در به چالش کشیدن آقازاده معذب هستند اما میزان خشم آنها از شباهت محتوای این سریال با زندگی خودشان سبب شده تا چشم بر لزوم حمایت از اوج ببندند و بنویسند مانند نسیم که نوشت: «آقازاده» به بهانه نقد فساد، بارها و بارها تصاویری به‌شدت عریان از فساد را نشان می‌دهد که چه بسا اگر سازنده این سریال «اوج» نبود، با موجی گسترده از اعتراضات روبه‌رو می‌شد.

چرا آرایش کردند؟

شکایت از سازمان اوج یعنی رسیدن اصولگرایان به ته خط! یکی دیگر از تدابیر اصولگرایان برای دور کردن همسانی آقازاده با زندگی خودشان گیر دادن به موضوعات خاص است که بدون شک اگر این سریال در راستای انتقاد از اصلاح‌طلبان بود هیچگاه به این موضوعات توجه نمی‌شد، مانند حجاب و آرایش بازیگران این سریال! نسیم آنلاین نوشته است: «تاکید بسیار بر نمایش نماهای نزدیک از صورت آرایش‌شده بازیگران زن به‌ویژه کاراکتر راضیه و البته روایت فسادهای او به‌عنوان ابزار سوءاستفاده دارودسته «نیما بحری» از چهره‌های سیاسی و اخاذی از آنها، این سریال را تبدیل به اثری +۱۸ کرده است که در برخی از لحظات قابلیت تماشا در جمع خانواده را ندارد!»

انتقاد از طولانی بودن بخش‌های مشهد!

نارضایتی اصولگرایان از محتوای سریال آقازاده تا جایی است که آنها به انتقاد از نمایش طولانی بخش‌های دینی و مذهبی این سریال می‌پردازند، مانند دانا که نوشته است: «ماجرای سفر حامد و راضیه به مشهد و اصرار سازندگان بر کش‌دادن قصه در این بخش از یک‌سو و همچنین اصرار بر فلش‌بک‌های مکرر و به‌هم ریختن خط زمانی روایت قصه از سوی دیگر باعث دلزدگی مخاطب می‌شود.» همگان باور دارند که اگر رسانه اصلاح‌طلب به انتشار این سطور می‌پرداخت با چه واکنش سختی از سوی اصولگرایان مواجه و تقاضای شدیدترین برخوردها از سوی اصولگرایان برای رسانه اصلاح‌طلب ارائه می‌شد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *