ناهید سالیانی هنرمند مجسمه‌ساز درگذشت‌:ناهید سالیانی در سال ۱۳۱۵ در بندر انزلی متولد شد. پس از گذراندن تحصیلات مقدماتی برای تحصیل در هنرستان هنرهای زیبای دخترانه به تهران رفت. در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران، رشته مجسمه سازی را برگزید و با احراز مقام اول و دریافت مدال درجه یک فرهنگی در سال ۱۳۳۸ فارغ التحصیل شد

ناهید سالیانی هنرمند پیشکسوت مجسمه‌ساز درگذشت

به گزارش ایلنا، ناهید سالیانی (هنرمند پیشکسوت مجسمه‌ساز) که چندی پیش بر اثر شکستگی دست که طی حادثه‌ای اتفاق افتاده بود، به بیمارستانی در رشت مراجعه کرده بود، به دلیل افزایش عفونت بعد از انتقال به تهران، ظهر امروز ۳۰ شهریورماه در بیمارستان آراد دارفانی را وداع گفت.

او امروز در سن ۸۴ سالگی درگذشت.

ناهید سالیانی در سال ۱۳۱۵ در بندر انزلی متولد شد. پس از گذراندن تحصیلات مقدماتی برای تحصیل در هنرستان هنرهای زیبای دخترانه به تهران رفت. در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران، رشته مجسمه سازی را برگزید و با احراز مقام اول و دریافت مدال درجه یک فرهنگی در سال ۱۳۳۸ فارغ التحصیل شد. سپس برای ادامه تحصیل، با بورس وزارت فرهنگ و هنر به ایتالیا رفت. در آکادمی هنرهای زیبای رم نیز مجسمه سازی آموخت.

پس از آن به فرانسه رفت تا دوره یکساله تکمیلی این رشته را بگذراند. بعد از فارغ التحصیلی به ایران بازگشت و به عنوان استاد در دانشکده هنرهای زیبا مشغول به کار شد.

ناهید سالیانی طی تدریس در ایتالیا، در نمایشگاه های گروهی دانشجویان آکادمی در شهرهای رم، فلورانس و ناپل شرکت کرد. همچنین در نمایشگاه گروهی بانوان هنرمند در پاریس شرکت داده شد و در نمایشگاه آثار هنرمندان معاصر ایران از طریق وزارت فرهنگ و هنر، و در نمایشگاه بین المللی تهران از طرف انجمن فرهنگی ایران و فرانسه هم مشارکت کرد و آثارش مورد توجه منتقدان قرار گرفت.

این هنرمند و استاد مجسمه سازی داوری بی ینال ها و سمپوزیوم های مجسمه سازی مهم را بر عهده داشت. مجسمه شهری او که در پارک هنرمندان مقابل خانه هنرمندان ایران قرار دارد یکی از معروف ترین آثاری است که از سالیانی به یادگار مانده.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *