رئیس کل سازمان نظام پرستاری خبرداد: تصویب بودجه ۵ هزار میلیارد تومانی تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری در کمیسیون تلفیق

تصویب بودجه ۵ هزار میلیارد تومانی تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری در کمیسیون تلفیق

رئیس کل سازمان نظام پرستاری از تصویب بودجه ۵۰۰۰ میلیارد تومانی اجرای قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری برای سال آینده در کمیسیون تلفیق مجلس و قطعی شدن آن خبر داد.

به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی معاونت پرستاری وزارت بهداشت، محمد میرزابیگی افزود: همانطور که چند روز قبل اعلام کردم با رایزنی طولانی مدت سازمان نظام پرستاری و هیئت مدیره های نظام پرستاری با نمایندگان مجلس به خصوص اعضای کمیسیون بهداشت و درمان و کمیسیون تلفیق مجلس، بودجه ۵۰۰۰ میلیارد تومانی برای اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری در کمیسیون تلفیق مجلس تصویب شد.

وی با اشاره به اینکه این اعتبار با رایزنی‌های گسترده سازمان نظام پرستاری با مجلس از سرجمع بودجه‌های دولت گرفته شد، افزود: با وجود تاکید مقام معظم رهبری و دستور مستقیم رئیس جمهوری اما سازمان برنامه هیچ بودجه ای نه برای اجرای قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری  و نه سایر مسائل مدنظر ایشان، در لایحه بودجه دولت قرار نداده بود و از این جهت جای گله مندی  از سازمان برنامه و بودجه وجود دارد.

میرزابیگی در ادامه گفت: تحقق و تصویب این بودجه به طور مستقیم نتیجه تلاش‌ها و رایزنی‌های سازمان نظام پرستاری  وهیات مدیره های فعال ما با مجلس و همینطور تشکیل کمیته کاری با کمیسیون بهداشت و درمان مجلس و رایزنی گسترده با کمیسیون تلفیق مجلس است و انصافا  نمایندگان کمیسیون بهداشت در کمیسیون تلفیق به‌ویژه نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس که عضو کمیسیون تلفیق و نماینده کمیسیون بهداشت در شورای عالی نظام پرستاری است، همکاری بی نظیر و تحسین برانگیزی داشتند.

وی اضافه کرد: البته سازمان نظام پرستاری  سه پیشنهاد را با  همکاری کمیته کاری با کمیسیون بهداشت و درمان  به مجلس برده بود و علاوه بر اجرای قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری، موضوع اجرای فوق العاده خاص و تبدیل وضعیت هم  دنبال شد که دو موضوع دیگرهمچنان از طریق مجلس، دولت و ستاد ملی کرونا در حال پیگیری است و حتما تا حصول نتیجه نهایی این موارد را نیز  پیگیری می‌کنیم  البته از سازمان برنامه و بودجه  شدیدا گله‌مندیم. اگر این سازمان رویکرد خود به نظام سلامت  ومدافعان جان برکف را اصلاح نکند، با عکس العمل  قطعی مدافعان سلامت روبرو خواهند شد زیرا با وجود توصیه مقام معظم رهبری و دستور مستقیم رئیس جمهوری و پیگیری‌های مکرر و جلسات مداوم، نه تنها الزامات و بودجه این موارد را در لایحه بودجه  ندادند بلکه در کمیسیون تلفیق از هر گونه مخالفت ابایی نداشتند.

میرزابیگی افزود: با وجود این با پیگیری مصرانه و مستقیم سازمان و هیات مدیره‌هایمان با نمایندگان مجلس همچنین رایزنی‌های معاونت و حوزه امور مجلس نظام پرستاری با نمایندگان تلفیق مجلس، این مهم  علی‌رغم مخالفت نماینده سازمان برنامه و بودجه  درکمیسیون تلفیق به نتیجه رسید.

تصمیمات جدید برای تحقق فوق‌العاده خاص و تبدیل وضعیت

رئیس کل سازمان نظام پرستاری گفت: در مورد دو خواسته دیگر یعنی فوق العاده خاص و تبدیل وضعیت نیز با جدیت در حال پیگیری هستیم و با مشورت اعضای شورای عالی و روسای هیئت مدیره‌ها و صاحب‌نظران پرستاری  اگر به زودی و در مدت معقول که بودجه در مجلس است، سازمان برنامه همراه نشود، ممکن است تصمیمات جدیدی برای تحقق این مطالبات بگیریم و بی شک به هیچ عنوان  از این خواسته‌های به‌حق پرستاران نمی‌گذریم و حتما تا حصول نتیجه موضوع را پیگیری می‌کنیم.

وی اضافه کرد: در مورد تبدیل وضعیت نیروهای غیر رسمی با رایزنی های انجام شده، مصوبه کمیسیون بهداشت و درمان برای کمیسیون تلفیق موجود است اما در این میان آنچه جای تعجب دارد، این است که سازمان برنامه و بودجه  دراین شرایط کرونایی نه برای دستور رئیس جمهوری در روز پرستار مبنی بر تبدیل وضعیت و فوق‌العاده خاص نیروهای مدافع سلامت و نه برای انگیزه خدمتی مدافعین  سلامت ازجان گذشته ارزشی قائل نبوده است.

میرزابیگی در ادامه گفت: رئیس جمهوری صراحتا در مراسم روز پرستار در خرم آباد، دستور رسیدگی به خواسته‌های پرستاران از جمله فوق العاده خاص و تبدیل وضعیت پرستاران دادند و معاون اجرایی خود را مامور رسیدگی به این مسئله کردند اما سازمان برنامه و  بودجه بدون اعتنا به دستور رئیس جمهوری، شرایط  کرونایی کشور، پیک ششم و انگیزه و روحیه خدمتی جان برکفان نظام سلامت نه تنها این موارد را در لایحه بودجه نیاورد بلکه علیه مواضع رئیس جمهوری موضع گیری و علنا درکمیسیون تلفیق مخالفت بی سابقه ای کرد.

وی افزود: از سه پیشنهاد مشترک سازمان و کمیسیون بهداشت، به تلفیق فعلا ۵۰۰۰ میلیارد تومان برای قانون تعرفه گذاری تصویب شد و  برای دو پیشنهاد دیگر هنوز در حال رایزنی وپیگیری هستیم. فعالیت کمیسیون تلفیق تمام نشده است علاوه برآن  برای صحن مجلس و غیر ازمجلس، در ستاد ملی کرونا هم جای امیدواری وجود دارد. امیدواریم سازمان برنامه و بودجه و وزارت بهداشت نقش  جدی و عملیاتی خود را در اجرای دستورات رئیس جمهوری با پیگیری دو موضوع مهم بعدی شامل تبدیل وضعیت نیروهای غیررسمی و پرداخت فوق العاده خاص به مدافعان سلامت نشان دهند زیرا گله مندی پرستاران و مدافعان سلامت مبنی بر اینکه این دو مجموعه بودجه لازم برای اجرای این دستورات را در لایحه بودجه نیاوردند، همچنان باقی است.

 میرزابیگی درباره تاثیر اجرای قانون تعرفه گذاری و اختصاص ۵۰۰۰ میلیارد تومانی در زندگی پرستاران گفت: اجرای این قانون به عنوان یکی از مبانی مهم هویت و استقلال حرفه ای پرستاری اجرا می شود و از نظر  افزایش هویت و اقتدار حرفه ای، ساماندهی و افزایش کارانه پرستاران کاملا محسوس خواهد بود و حدود ۲۵ درصد به درآمد آنان اضافه خواهد کرد. کارانه پرستاران تاکنون علاوه بر عدم برخورداری از مبانی هویتی، از نظر منابع مالی نیز ساماندهی مناسبی نداشت و با اجرای قانون تعرفه گذاری از محل درآمد خود پرستاران به آنان پرداخت خواهد شد و به کارانه های پرستاران اضافه می شود. با توجه به اینکه ضرایب کای خدمات پرستاران مانند سایر گروه های پروانه دار تصویب شد، در سال‌های آینده نیز افزایش سالانه تعرفه خدمات همانند سایر گروه های  پروانه دار فعال در نظام سلامت خواهد بود  و این بودجه به عنوان پایه گذاری مبنای یک کار مادام العمر برای پرستاران است

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *