راهنمای سفر نوروزی /۶ باغی به اندازه یک جنگل در نزدیکی تهران +تصاویر

باغ فاتح

در شهر کرج باغ های بزرگ و سرسبز به چشم می خورد. منطقه ی جهانشهر واقع در کرج، یکی از بخش های حائز اهمیت در شهر کرج است. بهتر است بدانید موسس منطقه جهانشهر کرج مردی خیر ملقب به فاتح بوده است.

به گزارش مشرق، باغ فاتح، بوستانی چشم نواز در منطقه جهانشهر کرج است. این باغ به وسیله ی یکی از کارآفرینان و سرمایه داران ایرانی به نام محمد صادق فاتح احداث شده است. باغ فاتح در سال های نخست احداث در وسعتی معادل ۱۳۰ الی ۳۰۰ هکتاری تعبیه شده است.

یکی از شهرهای بزرگ ایران، شهر کرج است. این شهر در طی ادوار گذشته جزئی از ری و مازندران بوده است. کرج چهارمین شهر پرجمعیت ایران به شمار می رود که به موجب مهاجر پذیری گسترده، به ایران کوچک ملقب شده است. اهالی این شهر به زبان فارسی و یکی از زیر مجموعه گویش های فارسی- مازندرانی به نام کرجی، گویش دارند.

باغی به اندازه یک جنگل در نزدیکی تهران +تصاویر

مکان های تاریخی و آثار باستانی برجسته ای در شهر کرج شناسایی شده است که عمدتا به دوره باستانی، صفویه، قاجار و اسلامی تعلق دارند. مکان های تاریخی شهر کرج شامل درخت سروکهن، حمام حیدر آباد، چنار حصار، کاروانسرای مندوان، مسجد هلجرد، مسجد جامع، آق تپه یا تپه مهرشهر، آهنین راه و پل سنگی می شود.

در شهر کرج باغ های بزرگ و سرسبز به چشم می خورد. منطقه ی جهانشهر واقع در کرج، یکی از بخش های حائز اهمیت در شهر کرج است. بهتر است بدانید موسس منطقه جهانشهر کرج مردی خیر ملقب به فاتح بوده است. در منطقه جهانشهر، هشت بوستان قرار دارد.

باغ فاتح؛ از گذشته تاکنون

در سطح شهر کرج بوستان های مختلفی مشهود است که به وسیله ی بزرگ ترین کارآفرین ایران، محمد فاتح احداث شده است. محمد صادق فاتح یکی از ثروتمند ترین و بزرگ ترین سرمایه داران ایران در سال های قبل از انقلاب بوده است.

باغی به اندازه یک جنگل در نزدیکی تهران +تصاویر

یکی از اقدامات عمرانی و آبادانی محمد صادق فاتح، باغ فاتح است. باغ فاتح واقع در کرج، یکی از مکان های تفریحی در منطقه جهان شهر به شمار می رود که با عنوان تنیس کرج و پارک تنیس جهانشهر نیز شهرت یافته است.

منطقه جهانشهر از غرب به کوی کارمندان شمالی، از شرق به بلوار طالقانی شمالی، از شمال به حاجی آباد و از جنوب به محله ی چهارصد دستگاه ختم می شود.

باغ فاتح به عنوان یکی از مکان های دیدنی استان البرز در منطقه جهانشهر کرج شناخته شده است. در این باغ، آب و هوایی تازه حاکم است و به موجب برخورداری از یک فضای سرسبز، مکان مناسبی برای تفریح، ورزش و پیاده روی می باشد.

شایان توجه است باغ فاتح تحت نظارت و اداره سازمان شهرداری کرج قرار دارد. این باغ از نظر موقعیت مکانی در حاشیه بلوار جمهوری قرار دارد.

معماری باغ فاتح

باغ فاتح در سال های نخست احداث در مساحتی معادل ۱۳۰ الی ۳۰۰ هکتار زمین تعبیه شده بود. در بخش ورودی باغ سردیس های مشاهیر، درخت هایی سرسبز، آبنما، فواره و حوض هایی متعدد چشم نوازی می کنند.

باغی به اندازه یک جنگل در نزدیکی تهران +تصاویر

در مهندسی کاشت درختان موجود در باغ، شکل گیری خیابان های امروزی پیش بینی شده بوده است. این امر حکایت از تبحر محمد صادق فاتح در عرصه عمران و معماری دارد.

در ۵۰ سال اخیر به موجب ساخت و ساز های گسترده، بخش اعظمی از باغ فاتح ویران شده است. با این وجود، باغ فاتح جزو مکان های گرشگری ایران به شمار می رود.

وجه تسمیه باغ فاتح معروف به پارک تنیس جهانشهر

محمد صادق فاتح زاده ی سال ۱۲۲۷ در یزد می باشد. وی به منظور از بین بردن خشکسالی در شهر کرج به سرمایه گذاری در این شهر پرداخته است. بدین ترتیب کارخانه جات، محله، بیمارستان، مدارس، باغ و آموزشگاه های مختلفی را در خصوص ارتقای رفاه عمومی و آبادانی بنا کرد.

باغی به اندازه یک جنگل در نزدیکی تهران +تصاویر

محمد صادق فاتح برای بناهای احداثی عنوان جهان را به عنوان پسوند یا پیشوند انتخاب می کرده است. باغ فاتح به عنوان یکی از اقدامات عمرانی محمد صادق فاتح، به پارک تنیس جهان شهر شهرت دارد.

همسر محمد صادق فاتح، رقیه خانم غضنفر نام داشته است. وی به موجب علاقه ای که به رقیه خانم داشته است، او را جهان خطاب می کرده است. علاقه بی حد و مرز محمد صادق فاتح به رقیه خانم باعث شده بود تا نام جهان را برای بنا های ساخته شده برگزیند.

به استناد از برخی روایات مرحوم محمد صادق فاتح در دوره جوانی در خصوص تحصیل در رسته مهندسی کشاورزی به کشور هند مهاجرت کرده است.

در دوره مهاجرت محمد فاتح، معشوق او رقیه خانم، به موجب ابتلا به بیماری آبله بینایی خود را از دست داد. با این حال زمانی که محمد فاتح از هند بازگشت، با رقیه خانم ازدواج کرد. او برای نشان دادن عشق و علاقه به همسرش رقیه خانم، عنوان جهان را برای بناهایی که می ساخت، انتخاب می کرد.

امکانات تفریحی و گردشگری باغ فاتح

در حاشیه باغ فاتح، مجموعه بین المللی تنیس جهانشهر قرار دارد. این باغ متشکل از یک زمین مسابقه و هشت زمین تمرین تنیس است. این مجموعه ی تنیس در ایران با ظرفیت ۱۲۰۰ نفر، تنها مجموعه ای است که از زمین کفپوش بهره مند است.

باغی به اندازه یک جنگل در نزدیکی تهران +تصاویر

مساحت مجموعه بین المللی تنیس جهانشهر حدود ۱۶ هزار متر مربع می باشد. این مجموعه شامل فضای سبز، فروشگاه ورزشی، ساختمان اداری، جایگاه ویژه خبر نگاران، استراحت گاه ویژه ورزشکاران و پیست سلامت می شود.

کلبه کتاب

یکی از بخش های حائز اهمیت باغ فاتح که زمینه را برای افزایش آگاهی عمومی فراهم کرده است، کلبه کتاب می باشد.

امکانات رفاهی

در باغ فاتح در خصوص آسایش و راحتی بازدید کنندگان امکانات رفاهی گسترده ای قرارداده شده است. از امکانات رفاهی موجود در باغ می توان به کافی شاپ، رستوران، بوفه مخصوص خرید خوراکی و فضای سبز اشاره کرد.

باغی به اندازه یک جنگل در نزدیکی تهران +تصاویر

امکانات تفریحی و ورزشی

مناسب ترین مکان برای پیاده روی و ورزش در شهر کرج، باغ فاتح است. در داخل باغ برای استفاده عموم وسایل ورزشی مختلفی تعبیه شده است.  از دیگر امکانات تفریحی باغ می توان به زمین بازی کودکان و جاده تندرستی اشاره کرد.

باغی به اندازه یک جنگل در نزدیکی تهران +تصاویر

علاوه بر این، در داخل باغ فاتح برای ورزشکاران علاقه مند به والیبال و بسکتبال زمین هایی در نظر گرفته شده است.

چه فصلی به باغ فاتح برویم؟

بی شک بازدید از باغ فاتح در فصل های مختلف سال به موجب برخورداری از پوشش گیاهی متنوع لذت بخش است.

مناسب ترین زمان برای بازدید از باغ فاتح از منظر آب و هوایی، فصل بهار و تابستان می باشد. در فصل بهار با شکوفه ی درختان و رشد گیاهان، حس طراوات و تازگی در باغ حاکم است.

باغی به اندازه یک جنگل در نزدیکی تهران +تصاویر

فصل تابستان نیز، زمانی مناسبی برای گشت و گذار در باغ فاتح به شمار می رود. در این فصل زمینه برای بازدید از بخش های مختلف باغ و استفاده از امکانات محوطه فراهم است.

علاوه بر این، در فصل پاییز، سطح زمین باغ فاتح از برگ های رنگارنگ پوشیده می شود و منظره ای چشم نواز را به ارمغان می آورد.

مسیر دسترسی به باغ فاتح

استان البرز- کرج- منطقه جهانشهر-  بلوار جمهوری کرج- باغ فاتح

باغی به اندازه یک جنگل در نزدیکی تهران +تصاویر

سخن پایانی

همانطور که بیان کردیم، در استان البرز، شهر کرج بوستان های متعددی به چشم می خورد. اکثر باغ های کرج به وسیله ی یک کارآفرین و سرمایه دار ایرانی به نام محمد صادق فاتح بنا شده است. یکی از بوستان های چشم نواز در کرج، باغ فاتح است. این باغ در حاشیه بلوار جمهوری کرج قرار دارد.

باغی به اندازه یک جنگل در نزدیکی تهران +تصاویر

باغ فاتح یک مکان تفریحی و گردشگری است که به وسیله ی درخت پوشیده شده است. یکی از امکانات تفریحی برجسته در این باغ، مجموعه بین المللی تنیس جهانشهر می باشد. این مجموعه متشکل از هشت زمین تمرین و یک زمین بازی عظیم است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *