کشاورزی دانش بنیان راهی مطمئن برای تضمین امنیت غذایی:برای اینکه شعار “تولید، دانش‌بنیان، اشتغال آفرین” محقق شود لازم است رویکرد دولتی‌ها نسبت به شرکت‌های دانش‌بنیان تغییر و تحولی اساسی پیدا کند

کشاورزی دانش بنیان راهی مطمئن برای تضمین امنیت غذایی

قزوین- ایرنا- عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت مدرس گفت: کشاورزی دانش بنیان از نیازهای اساسی کشور و راهی مطمئن برای تضمین امینت غذایی جامعه به شمار می‌رود.

 به گزارش ایرنا، با توجه به اینکه امسال به نام “تولید، دانش‌بنیان و اشتغال آفرین” نامگذاری شده است، شرکت‌های دانش بنیان پتانسیلی دارند که باید بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته و برای توسعه اقتصادی مبتنی بر دانش هم‌افزایی بیشتری در این زمینه داشت.

استان قزوین دارای ۱۲۰ واحد فناور و دانش‌بنیان در پارک علم و فناوری است که از این تعداد ۳۴ واحد دارای مجوز دانش‌بنیان از سوی معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهور می باشد.

این استان با برخورداری از ۲ شرکت دانش‌بنیان در زمینه تولید نهال یکی از قطب‌های تولید نهال‌های اصلاح شده و استاندارد در کشور به شمار می‌رود.

استان قزوین کمتر از یک درصد مساحت کشور و رتبه ششم تولید نهال‌های مثمر در سطح کشور را داراست.

شرایط آب و هوای مناسب، استان قزوین را به یکی از مراکز عمده تولید انواع نهال‌های میوه تبدیل کرده است بطوری که از استان‌های مختلف برای خرید نهال به قزویو می‌آیند.

خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی استان قزوین به همین منظور با دکتر عباس یداللهی، عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت مدرس و مدیر تحقیق و توسعه شرکت دانش بنیان نهال گستر رویان در قزوین پیرامون فعالیت‌های این شرکت به گفت و گو نشست.

یداللهی با اشاره به رشد ۳ برابری تولید کشاورزی دانش بنیان در استان قزوین افزود: کشت نهال‌هایی که با روش کشت بافتی تولید شده‌اند ضمن ارتقای بهره‌وری در تولید و کاهش هزینه‌های باغداری، موجب صرفه‌جویی در مصرف آب نیز می‌شود.

وی با بیان اینکه برنامه کوتاه مدت، میان‌مدت و بلندمدت برای ادامه کار شرکت تعریف کرده‌ایم تصریح کرد: شرکت‌های دانش بنیان میانبر برای رسیدن به اهداف مطلوب و مدنظر است لذا حمایت از این شرکت‌ها ضروری است.

کشاورزی دانش بنیان راهی مطمئن برای تضمین امنیت غذایی

ایرنا. در مورد فعالیت‌های شرکت نهال گستر رویان توضیح دهید، از چه زمان فعالیت خود را آغاز کرد؟

محصولات شرکت دانش‌بنیان نهال گستر رویان برگرفته از علوم و تکنولوژی روز دنیا در راستای بهبود تولیدات کشاورزی با هدف ایجاد بانک گیاهچه سالم در سال ۸۸ ثبت شده است.

بسیار از گیاهانی که در باغبانی و کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد دارای آلودگی هستند، تصمیم گرفتیم یک مرکز تولید گیاهچه سالم یا ایمپلنت راه‌اندازی شود و نهال و گیاهچه سالم تولید کنیم، شروع کار ابتدا در یک یک گلخانه کوچکی بود و سپس در زمینی به مساحت یک هکتار و الان در سه هکتار زمین مشغول فعالیت هستیم.

این شرکت دانش‌بنیان کشاورزی دارای شرایط کاملاً قرنطینه و استریل به همراه تجهیزات مدرن است و  دارای گرید دانش‌بنیان از معاونت علمی وفن آوری ریاست جمهوری و تولیدکننده گیاهچه به روش کشت بافت و نشا صنعتی، علم جدید در مزرعه را توسعه داده است.

علم توام به عمل باعث شده که این شرکت تولیدکننده برتر طی سال‌های ۹۳، ۹۴، ۹۵، محقق برگزیده کشور در تحقق اقتصاد دانش‌بنیان و نیز مفتخر به دریافت لوح کارآفرین برتر کشور از ریاست جمهوری شود.

افزایش عملکرد محصول گوجه‌فرنگی در مزرعه باز از ۳۷ تن در هکتار به ۱۴۰ تن در هکتار در استان قزوین نمونه‌ای از انتقال فناوری به مزرعه است.

هم‌اکنون این شرکت دارای بخش‌های تولید مدرن و مرکز مشاوره تخصصی و تجربه علمی و اجرایی است.

این شرکت سابقه موفق در تحقیق، توسعه و کاربردی کردن توانمندی‌های پژوهشی داشته و آمادگی اخذ سفارش زمینه تولید انواع نهال‌های کشت بافتی مانند پایه‌های درختان میوه، نشاء مکانیزه صنعتی سبزی، صیفی و زینتی، نشای گیاهان دارویی و انجام مشاوره‌های تخصصی در استان را برعهده دارد.

کشاورزی دانش بنیان راهی مطمئن برای تضمین امنیت غذایی

ایرنا. آیا این شرکت دانش بنیان /کشاورزی قابلیت تولید محصولات بیوتکنولوژی را دارا است؟

شرکت دانش‌بنیان نهال گستر رویان بزرگ‌ترین مرکز علوم و تحقیقات بیوتکنولوژی در ایران است که با استفاده از تکنولوژی و دستگاه‌های روز دنیا توانسته در بهبود تولیدات کشاورزی ایران نقش بسزایی داشته باشد.

در شرکت نهال گستر رویان، گیاهان سالم، عاری از ویروس و دارای شناسنامه تولید می‌شود و هدف اصلی این شرکت بالا بردن تولیدات، صرفه‌جویی در مصرف آب و بازار پسند بودن میوه نهایی به خصوص برای صادرات است.

ایرنا. لطفا در خصوص کشت بافت گیاهی بیشتر توضیح بفرمایید؟

کشت بافت و سلول گیاهی و روش‌های مهندسی ژنتیک از ارکان مهم فناوری زیستی به شمار می‌روند، دانشمندان با علم به این موضوع که هر یک از سلول‌های گیاهی تمایز نیافته توانایی تبدیل شدن به گیاه کامل را دارند و معنای ساده این فناوری این است که با استفاده از سلول‌های گیاه (حتی برگ یا جوانه) به کل گیاه دست یابیم و با یک گیاه تا چند صد هزار گیاه دیگر را کشت کنیم. برای نمونه شاید گیاه خاصی داشته باشیم که با استفاده از کشت بافت می‌توانیم آن را به صدها هزار درخت یا گیاه دیگر افزایش دهیم.

این فناوری با استفاده از خاصیت توانمندی تمام سلول‌های گیاه که ازنظر ژنتیک شبیه هم هستند، امکان‌پذیر است و نکته مهم دیگر در روش کشت بافت، این است که نیازی به بذر و نهال نداریم و با توجه به اینکه در بخش کشت سبزی و صیفی یکی از بزرگ‌ترین واردکنندگان بذر در جهان هستیم، باید به توسعه کشت بافت بیشتر توجه شود، چنانچه در فرآیند تولید بذرهای هیبریدی نیز از روش کشت بافت استفاده می‌شود.

ایرنا. میزان تولید نشا و نهال در شرکت نهال گستر رویان چقدر است؟ چندگونه گیاهی در این شرکت تولید می‌شود؟

سالانه بیش از ۲۵ میلیون نشا و نهال با علم روز تولید می‌شود و هم‌اکنون ۱۰۰ گونه گیاهی پرورش می‌دهیم، انواع نهال‌های اصلاح‌شده با شناسنامه و تأیید وزارت جهاد کشاورزی تولید می‌شود در روش سنتی نهال‌های کشت شده محصول یکدستی نداشتند و باردهی آنها نیز پس از سه تا پنج سال بعد از کشت اتفاق می‌افتاد اما در این روش همه محصولات یک باغ یکدست بوده و باردهی نهال از سال دوم کشت شروع می‌شود.

ایرنا. آیا صادرات به استان‌ها و یا کشورهای دیگر دارید؟

نهال‌های تولیدی این شرکت علاوه بر توزیع بین باغداران قزوین به استان‌های دیگر نیز ارسال می‌شود و همچنین به کشورهای ازبکستان، آذربایجان و عراق نیز صادرات داریم.

کشاورزی دانش بنیان راهی مطمئن برای تضمین امنیت غذایی

ایرنا. نظرتان را در خصوص شعار سال و اهمیت آن بیان بفرمایید؟

مقام معظم رهبری سال‌هاست که دغدغه تولید و اشتغال پایدار را دارند و امسال را نیز به عنوان “تولید، دانش‌بنیان و اشتغال آفرین ” نامگذاری کرده و حمایت از شرکت‌های دانش بنیان را کردند.

فعالیت ما در این شرکت بر اساس همین شعار بوده و اولین شرکت دانش‌بنیان کشاورزی در کشور و به عنوان تولید کننده برتر و کار آفرین برتر استانی و ملی شناخته شده هستیم.

مسیر بسیار مشخص است و شرکت‌های دانش بنیان باید متولی داشته باشند و معاونت علمی تلاش زیادی در این عرصه دارد ولی سایر ارگان‌ها دانش بنیان ها را درک نمی‌کنند و به همین دلیل مشکلات ما بیشمار است.

ایرنا. با وجود ظرفیت‌های بالای استان قزوین در حوزه کشاورزی، متاسفانه تنها ۲ شرکت ثبت شده دانش بنیان در این حوزه وجود دارد، علت چه بوده و چه راهکاری برای تقویت شرکت‌های دانش بنیان پیشنهاد می‌کنید؟

کشاورزی به فرموده مقام معظم رهبری ضعیف‌ترین بخش در بحث دانش‌بنیان می باشد چون ذهنیت مسوولان ما بیشتر متوجه بخش صنعتی است و کمتر به این حوزه توجه دارند و حتی در بحث دانش بنیان‌ها نیز به سراغ صنعت می‌روند در حالی که امنیت غذایی بحث بسیار حساس و مورد تاکید است و ما در این رشته به امنیت غذایی توجه داریم.

ضروری است تا کلاس توجیهی برای مسوولان و کارشناسان کشاورزی پیرامون تولیدات دانش‌بنیان و اثرات آن در حوزه امنیت غذایی برگزار شود چراکه برخی از مسوولان در گذشته نه ما را دانش بنیان و نه کارآفرین و تولید کنند می‌دانستند بلکه فعالیت ما را نوعی دکان و دستگاه استنباط می‌کردند وقتی مسوولی دارای این ذهنیت باشد چه انتظاری می‌توان برای حمایت داشت.

ایرنا. آیا حمایت‌های قانونی و دولتی از شرکت‌های دانش‌بنیان بخش کشاورزی در سال‌های اخیر کافی و جوابگو بوده است؟

خیر به هیچ‌وجه در این حوزه جوابگو نبوده است.

کشاورزی دانش بنیان راهی مطمئن برای تضمین امنیت غذایی

ایرنا. عمده مشکل شما در این حوزه چیست و چه کمک‌های باید شود؟

عمده مشکل ما بی اطلاعی برخی از مسوولان  اجرایی از این حوزه است و با توجه به اینکه زمان برای ما حائز اهمیت می باشد و مقایسه با کشورهای دیگر عنصر زمان داریم بسیاری از مشکلات برای ما حل خواهد شد.

امیدوارم شعار سال در حد سربرگ در دستگاه‌های اجرایی نباشد و با تشکیل این ستاد در استان از فعالان این حوزه دعوت شود تا مسائل و مشکلات این شرکت‌ها بیان و برخی قوانین دست‌وپا گیر برداشته شود و با توجه به اینکه شرکت‌های دانش‌بنیان زیر نظر پارک علم و فن‌آوری هستند و حمایت‌های دستگاه‌ها اجرایی به پارک ارائه و اقدامات اساسی انجام شود.

کلام آخر:

برای اینکه شعار “تولید، دانش‌بنیان، اشتغال آفرین” محقق شود لازم است رویکرد دولتی‌ها نسبت به شرکت‌های دانش‌بنیان تغییر و تحولی اساسی پیدا کند و لزوماً زمانی می‌توان برای یک هدف واحد همکاری کرد که فهم مشترکی درباره آن بین همه مجموعه‌ها وجود داشته باشد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *