عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس: کمبود انرژی، فرانسه را وادار به میانجی‌گری در مذاکرات کرده است

کمبود انرژی، فرانسه را وادار به میانجی‌گری در مذاکرات کرده است

تهران- ایرنا- رییس کمیته روابط خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اروپا در تلاش است تا از طریق میانجی‌گری در مذاکرات به راه‌حل جدیدی برای توافق ایران و آمریکا دست پیدا کند، گفت: تا با استفاده از ظرفیت‌های ایران در حوزه انرژی تا حدودی  کمبود انرژی خود را در فصل زمستان را تامین کند.

عباس گلرو  در گفت و گو با خبرنگار پارلمانی ایرنا در مورد اعلام آمادگی فرانسه برای میانجی گری مذاکرات هسته ای ایران گفت: ایران از هر کشوری که بخواهد نقش میانجی‌گری را در حل مذاکرات هسته‌ای ایفا کند، استقبال می‌کند، اما فرانسه به عنوان عضو مجموعه مذاکرات هسته‌ای اگر به وظیفه خود عمل کند مسلما مذاکرات زودتر به نتیجه می‌رسد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بیان داشت: در بحث مذاکرات هسته‌ای اگر چه آمریکا از برجام خارج شد و موجب مشکلات متعددی در روند اجرای برجام شد اما کشورهای  متعهد اروپایی هم به  وظایف خود عمل نکردند و نتوانستند استقلال خود را در مقابل واشنگتن حفظ کنند.

 نماینده مردم سمنان خاطر نشان کرد: در تعهدات برجامی همکاری‌های اقتصادی، تسهیلات در تجارت، فروش نفت و لغو تحریم‌های بانکی و بیمه مورد نظربود که هیچکدام از این مشکلات حل نشد و منافعی هم عائد غرب نگردید و در شرایط کنونی آنها به دنبال حل مذاکرات هسته‌ای هستند تا بتوانند مشکلات خود را در حوزه انرژی حل  و فصل کنند.

گلرو با توجه به مواضع جمهوری اسلامی در مذاکرات هسته‌ای گفت:  ایران از نظر جایگاه سیاسی و امنیتی در منطقه وضعیت مطلوبی دارد و مواضع خود را در مذاکرات هسته ای را  با قدرت و اقتدار دنبال می‌کند.

وی افزود: توانمندی ایران در حوزه  هسته‌ای رو به رشد است،در همین راستا ایران همکاری سازنده‌ای با آژانس بین المللی انرژی اتمی داشته است و با شفافیت و صریح اعلام کرده است که قصد استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای را دارد، این موضوع باید مورد توجه کشورهای اروپایی قرار گیرد.

گلرو بیان داشت: جمهوری اسلامی علی رغم مشکلات اقتصادی پای هر توافقی را امضا  نخواهد کرد، ملت ایران ثابت کردند که شکست ناپذیرند و هرگز در برابر خواسته نظام سلطه تسلیم نخواهند شد.

نماینده مردم سمنان با اشاره به تحولات اوکراین و کمبود انرژی در کشورهای اروپایی بیان داشت: اروپا در تلاش است تا از طریق میانجی‌گری در مذاکرات به راه‌حل جدیدی دست پیدا کند تا ایران و آمریکا به توافق برسند و از طریق رفع تحریم‌ها بتوانند با استفاده از ظرفیت‌های ایران در حوزه انرژی تا حدودی  کمبود انرژی خود را  در فصل زمستان را تامین کنند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *