پاسخ یک جامعه شناس به اتهامی ناروا / قرایی مقدم : زنان ایرانی دنبال برهنگی نیستند

پاسخ یک جامعه شناس به اتهامی ناروا / قرایی مقدم : زنان ایرانی دنبال برهنگی نیستند

منیبان نوشت : قرایی‌مقدم گفت : طبق قانون فعلی اگر یک تار موی زن دیده شود جرم است و بی‌حجابی رخ داده اگر اینطور حساب کنیم بیش از ۸۰ درصد زنان ایرانی بی‌حجاب هستند، آیا می‌توان همه آنها را بازداشت کرد؟

،امان‌الله قرایی‌مقدم، جامعه شناس و آسیب شناس اجتماعی با اشاره به ریشه اعتراضات اخیر مردم گفت: گوش دادن به خواست مشروع مردم، تقاضای ساده و سهلی است که اگر اتفاق می‌افتاد الان با این تشنج و هتک حرمت‌ها رو به رو نمی‌شدیم درواقع اگر مسئولان با عطوفت با مردم رفتار می‌کردند و خواست مشروع آنها را برآورده می‌کردند الان با خشم جامعه روبه رو نمی‌شدیم.
او با تاکید بر اینکه حاکمیت برای بدتر نشدن اوضاع باید خواست عموم مردم را بپذیرد، ادامه داد: طبق قانون فعلی اگر یک تار موی زن دیده شود جرم است و بی‌حجابی رخ داده اگر اینطور حساب کنیم بیش از ۸۰ درصد زنان ایرانی بی‌حجاب هستند، آیا می‌توان همه آنها را بازداشت کرد؟ بنده معتقدم برای اینکه اعتراضات فعلی به جاهای باریک‌تر نکشد و بیش از این حرمت‌ها شکسته نشود حاکمیت باید در قانون حجاب تجدیدنظر کند تا از بروز عواقب بدتر جلوگیری کند.
قرایی‌مقدم بیان کرد: زنان ایرانی دنبال برهنگی نیستند. ذات دختران و زنان ایرانی با حجاب عجین شده حتی روزگارانی که حجاب نبوده از عکس‌ها و نقاشی‌های روی دیوار مشخص است که زنان ایرانی همیشه حجاب داشتند الان هم اگر حجاب اجباری نباشد قاعدتا آنها لخت بیرون نمی‌آیند چه بسا حجاب را بهتر رعایت کنند. متاسفانه الان دختران از سر عقده بدتر لباس می‌پوشند لذا راه حل خاتمه این تجمعات و جلوگیری از اتفاقات بدتر و حفظ نظام خانواده موافقت با تغییر قانون است چون این‌بار در مطالبات مردم پای زن یعنی ناموس درمیان است.
این جامعه شناس با انتقاد از برخورد گشت ارشاد گفت: کسانی باید در پلیس امنیت اخلاقی کار کنند که فارغ التحصیل رشته‌های روانشناسی، مشاوره، مددکاری و… باشند نه اینکه دست هرکسی را بگیرند و بگویند بروید در خیابان دختران مردم را بازداشت کنید. همین برخوردهای نسنجیده باعث شد یک دختر جوان قربانی شود. متاسفانه با روش کار غلط و متخصصان ناآگاه بلایی بر سر جامعه آوردند که همه مردم را زیرسوال بردند . (۱۰ مهر ۱۴۰۱ – ۱۴:۰۳ خبر آنلاین )

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *