بارش باران در پایتخت/کاهش دما از فردا

بر اساس اعلام اداره کل هواشناسی استان تهران، وضعیت جوی این استان ابری تا نیمه‌ابری همراه با بارش باران در سطح استان پیش‌بینی می‌شود.

به گزارش ایسنا، بر اساس آخرین نقشه‌ها و مدل‌های پیش‌یابی هواشناسی وضعیت جوی استان تهران طی امروز (۹ آذر) تا صبح پنج‌شنبه(۱۰ آذر) آسمان کمی ابری تا نیمه‌ابری همراه با پایداری نسبی و عدم وزش باد قابل ملاحظه پیش‌بینی می‌شود که در نقاط پرتردد شهری باعث افزایش غلظت آلاینده‌ها و کاهش کیفیت هوا خواهد بود.

از اواخر وقت چهارشنبه تا بعد از ظهر پنجشنبه(۹ تا ۱۰ آذر) با نفوذ سامانه بارشی در اکثر مناطق استان افزایش ابرناکی در بعضی ساعات به‌ویژه صبح پنجشنبه بارش پراکنده باران و در ارتفاعات مه و بارش برف و باران پیش‌بینی می‌شود.

در ارتفاعات و بخش‌های شمالی تا روز یکشنبه (۱۳ آذر) در بعضی ساعات بارش پراکنده و از بعدازظهر یکشنبه با نفوذ سامانه بارشی دیگر به سطح استان در بعضی ساعات بارش باران مورد انتظار است.

بعد از ظهر پنجشنبه در پاره‌ای نقاط به‌ویژه بخش‌های غربی و جنوبی استان، وزش باد شدید پیش‌بینی می‌شود.

به لحاظ دمایی امروز افزایش نسبی دما و از فردا روند کاهش تدریجی دما رخ خواهد داد.

بر اساس اعلام اداره کل هواشناسی استان تهران، ایستگاه فیروزکوه با کمینه دمای ۲- درجه سانتیگراد سردترین نقطه استان تهران طی ۲۴ ساعت گذشته گزارش شده است.

آسمان تهران فردا (۱۰ آذر) نیمه ابری و غبار صبحگاهی، گاهی ابری، وزش باد و بارش باران با حداقل دمای ۶ و حداکثر دمای ۱۴ درجه سانتیگراد و طی جمعه (۱۱ آذر) کمی ابری تا نیمه ابری گاهی وزش باد ملایم با حداقل دمای ۶ و حداکثر دمای ۱۵ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

به گزارش ایسنا، اداره کل هواشناسی استان تهران با صدور هشدار زردرنگ نسبت به بارش باران، رخداد پدیده مه گاهی رعدوبرق، وزش باد شدید موقتی، در ارتفاعات بارش برف، روند کاهش دما به‌ویژه در مناطق شمالی استان هشدار داد.

این وضعیت از  پنج‌شنبه تا یکشنبه (۱۰ تا ۱۳ آذرماه) در ارتفاعات، مناطق شمال غرب و نیمه شمالی استان مورد انتظار است.

براثر این مخاطرات احتمال لغزندگی جاده‌ها، کاهش شعاع دید، اختلال در سفرهای بین‌شهری به‌ویژه در عبور از گذرگاه‌های کوهستانی، احتمال بالا آمدن آب و سیلابی شدن رودخانه‌ها، احتمال آبگرفتگی محدود معابر، احتمال تاخیر در پرواز و احتمال خسارت به صنعت کشاورزی و در شهرهای شمالی استان یخبندان سطح زمین دور از انتظار نیست.

اداره کل هواشناسی استان تهران برای کاهش از آسیب‌های احتمالی در چنین وضعیتی، احتیاط در سفرهای برون‌شهری، به همراه داشتن تجهیزات زمستانی هنگام سفر، لایروبی کانال‌ها، احتیاط در فعالیت کوهنوردی و پرهیز از صعود به قله، احتیاط در عبور از حاشیه مسیل‌ها، مدیریت توزیع حامل‌های انرژی در مناطق شمالی استان، آمادگی راهداری به‌ویژه در برفگیر و آمادگی ارگان‌ها و سازمان‌های ذی‌ربط را توصیه می‌کند.

به گزارش ایسنا، هشدار زرد رنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *