تورم مواد غذایی در منطقه یورو ۶ برابر شد/ زمستان “غم بار” انگلیس در سایه گرانی

تورم مواد غذایی در منطقه یورو ۶ برابر شد/ زمستان "غم بار" انگلیس در سایه گرانی

تهران- ایرنا- در حالی که نرخ تورم مواد غذایی در منطقه یورو ۶ برابر سال قبل شده است تورم مواد غذایی در انگلیس هم با رسیدن به رکورد تازه زمستان “غم باری” را برای این کشور رقم خواهد زد.

به گزارش ایرنا، روزنامه انگلیسی گاردین نوشت تورم مواد غذایی در این کشور اروپایی طی ماه نوامبر به ۱۲.۴ درصد رسید که رکورد جدیدی محسوب می‌شود. به ویژه قیمت کالاهای اساسی مثل تخم مرغ، لبنیات و قهوه طی این ماه با افزایش قابل ملاحظه‌ای مواجه شده است.

غذاهای تازه بیشترین رشد قیمت در ماه نوامبر را داشته‌اند به طوری که نرخ تورم این نوع غذاها از ۱۳.۳ درصد در ماه اکتبر به ۱۴.۳ درصد در ماه نوامبر رسیده است. انتظار می‌رود روند افزایش قیمت مواد غذایی در این کشور در سال آینده میلادی نیز ادامه پیدا کند.

رشد بالای قیمت مواد غذایی و کالاهای اساسی بیشتر از همه خانواده‌های فقیر در انگلیس را متاثر کرده است. این در حالی است که آنها هم اکنون هم در پرداخت قبوض برق و گاز خود با مشکل مواجه هستند.

خانواده‌هایی که درآمد بالاتری دارند هم برای داوم آوردن در زیر بار تورم بالا مجبورند هزینه‌های غیرضروری را از زندگی خود حذف کنند مثلاً رستوران رفتن را کنار بگذارند، به تعطیلات نروند و کالاهای ارزان‌تر از برندهای غیر معروف را خریداری کنند.

زمستان “غم بار” انگلیس در سایه گرانی مواد غذایی

هلن دیکینسون، رئیس کنسرسیوم خرده فروشی انگلیس در این باره گفت: در شرایطی که فشار افزایشی بر قیمت کالاها ادامه دارد باید گفت زمستان غم باری در پیش داریم. قیمت مواد غذایی به ویژه گوشت، تخم مرغ و لبنیات رو به افزایش دارد.

وی افزود: هدایای کریسمس نیز امسال گران‌تر از سال گذشته شده است چراکه وسایل و تجهیزات ورزشی و سرگرمی به ویژه رشد قیمت فزاینده‌ای داشته‌اند. در حالی که خانواده‌ها اولویت خود را تامین نیازهای ضروری‌شان گذاشته‌اند کریسمس امسال هیجان و رونق کمتری خواهد داشت.

تورم مواد غذایی در منطقه یورو ۶ برابر سال قبل

در سایر کشورهای اروپایی نیز روند رو به رشد قیمت مواد غذایی ادامه دارد. اداره آمار اروپا نرخ تورم مواد غذایی در منطقه یورو طی ماه نوامبر ۲۰۲۲ را ۱۳.۶ درصد اعلام کرد. این رقم نسبت به ماه قبل از آن ۰.۵ درصد افزایش داشته است.

تورم مواد غذایی در این منطقه طی یک سال گذشته جهش قابل ملاحظه‌ای داشته است. در نوامبر سال قبل نرخ تورم مواد غذایی در منطقه یورو فقط ۲.۲ درصد بوده است که نرخ تورم ۱۳.۶ درصدی مواد غذایی در نوامبر امسال بیش از ۶ برابر نرخ تورم نوامبر سال قبل است.

کل تورم منطقه یورو در نوامبر امسال نیز ۱۰ درصد اعلام شده که اگرچه نسبت به ماه قبل کاهش داشته است اما همچنان دو رقمی باقی مانده است. از ۱۹ عضو منطقه یورو ۱۱ کشور در ماه نوامبر تورم دو رقمی داشته‌اند. لتونی با تورم ۲۱.۷ درصدی بیشترین نرخ تورم را در میان اعضای این منطقه داشته و اسپانیا با تورم ۶.۶ درصدی کمترین نرخ تورم را داشته است.

تورم ۲ رقمی در بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا

آلمان به عنوان بزرگ‌ترین اقتصاد اروپایی نیز در این ماه تورم دو رقمی داشته است. نرخ تورم آلمان در ماه نوامبر ۱۱.۳ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ۰.۳ درصد کاهش داشته است. نرخ تورم ایتالیا در این ماه ۱۲.۵ درصد، فرانسه ۷.۱ درصد، اتریش ۱۱.۱ درصد، پرتغال ۱۰.۳ درصد، یونان ۹ درصد و هلند ۱۱.۲ درصد بوده است.

نرخ تورم سایر اعضای منطقه یورو در ماه نوامبر ۲۰۲۲ عبارت است از: بلژیک ۱۰.۵ درصد، استونی ۲۱.۴ درصد، ایرلند ۹ درصد، قبرس ۸.۳ درصد، لیتوانی ۲۱.۴ درصد، لوکزامبورگ ۷.۳ درصد، مالت ۷.۲ درصد، اسلونی ۱۰.۸ درصد، اسلواکی ۱۵.۱ درصد و فنلاند ۹ درصد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *