کلیساهای مریم مقدس در ارومیه به همراه تصاویر

ارومیه تعداد قابل توجهی از کلیساهای شرق آشوری را در خود جای داده است که محل برگزاری مراسم‌های آیینی آشوری‌هاست. در این بین شمار کلیساهایی به نام حضرت مریم در این نقطه از ایران قابل توجه است.

به گزارش ایسنا، همزمان با میلاد حضرت عیسی مسیح در ۲۵ دسامبر (چهارم دی)، آشوری‌های مقیم ایران در کلیساهای واقع در آذربایجان غربی به‌ویژه استان ارومیه آیین عشای ربانی را برگزار کردند، این مراسم آغازی برای جشن‌های سال نو میلادی است.

تراکم کلیساهای آشوری در ارومیه زیاد است و شمار کلیساهایی که نام مریم مقدس را گرفته‌اند، توجه را جلب می‌کند. در پرونده کلیساهای ایران نیز که در  سال ۲۰۰۸ (۱۳۸۷) به عنوان نهمین اثر ایران در فهرست آثار جهانی یونسکو ثبت شد، یکی از سه کلیسای معرفی شده نیز مریم (زور زور) نام دارد. در ادامه مروری خواهیم داشت بر چند کلیسای شرق آشوری در ارومیه که با نام حضرت مریم شناخته می‌شوند:

کلیسای حضرت مریم در مرکز شهر ارومیه قرار دارد که شامل دو ساختمان قدیمی و جدید می‌شود. ساختمان قدیمی این کلیسا به قرن اول میلادی بر می‌گردد و ساختمان جدید بیش از پنج دهه قدمت دارد.

بنا بر نظرات محققان و باستان‌شناسان، کلیسای مریم مقدس، ابتدا به عنوان آتشکده استفاده می‌شد و دومین کلیسای قدیمی دنیا پس از کلیسای «بیت لحم» فلسطین به شمار می‌آید. معماری ساختمان این کلیسا مربوط به دوران ساسانیان است، معماری داخلی این ساختمان پارتی ـ ساسانی است

گروه عکس: ارومیه تعداد قابل توجهی از کلیساهای شرق آشوری را در خود جای داده است که محل برگزاری مراسم‌های آیینی آشوری‌هاست. در این بین شمار کلیساهایی به نام حضرت مریم در این نقطه از ایران قابل توجه است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *