محجوب: از حقوق‌بگیران مالیات می‌گیرند خرج ثروتمندان می‌کنند

دبیر کل خانه کارگر گفت: خطای نظام مالیاتیِ ما این است که منابع مالیاتی ما بر مزدبگیران متکی است و ثابت‌ترین درآمد مالیاتی ما مالیات از مزدبگیران است. مالیات باید از ثروتمندان گرفته و به حقوق‌بگیران داده شود اما اینجا برعکس است؛ از حقوق‌بگیران مالیات می‌گیرند خرج ثروتمندان می‌کنند.

از حقوق‌بگیران مالیات می‌گیرند خرج ثروتمندان می‌کنند

به گزارش خبرنگار ایلنا، علیرضا محجوب، دبیر کل خانه کارگر، در جلسه‌ی دبیران اجرایی خانه کارگر در خصوص بودجه ۱۴۰۲ گفت: اساس اقتصاد و سلامتِ اقتصادِ یک کشور را مالیات تضمین می‌کند اما اینکه مالیات از چه کسانی گرفته شود و کجا خرج شود مهم است.

وی ادامه داد: خطای نظام مالیاتیِ ما این است که منابع مالیاتی ما بر مزدبگیران متکی است و ثابت‌ترین درآمد مالیاتی ما مالیات از مزدبگیران است. مالیات باید از ثروتمندان گرفته و به حقوق‌بگیران داده شود اما اینجا برعکس است؛ از حقوق‌بگیران مالیات می‌گیرند خرج ثروتمندان می‌کنند.

محجوب افزود: مالیات وسیله‌ای برای توزیع مجدد درآمد است. باید پول اضافی را از دست ثروتمندان و خصوصا بخش غیرمولد گرفت و به فقرا داد. ضمن اینکه تنها درآمدی که فاقد بار تورمی است درآمد مالیاتی است. تساوی و برابری و جلوگیری از فاصله‌ی تورمی باید با گرفتنِ صحیح مالیات اتفاق بیفتد.

وی تاکید کرد: ما با اصل درآمد مالیاتی در بودجه مشکل نداریم، بحث ما سرِ نحوه‌ی تخصیص و تمرکز منابع آن است. ما می‌گوییم اگر مالیات از ما می‌گیرید آن را برای خودمان خرج کنید؛ از حقوق‌بگیران مالیات می‌گیرید اما حتی سهم و بدهی سازمان تامین اجتماعی را نمی‌دهید.

محجوب گفت: دولت، طلب خود را در قالب مالیات از ما می‌گیرد اما بدهیِ خود را پرداخت نمی‌کند و آن را خرج دیگری می‌کند.

دبیر اجرایی خانه کارگر به بدهیِ کلان دولت به تأمین اجتماعی اشاره کرد و گفت: تأمین اجتماعی یک طلبکارِ بدهکار است و هنوز نتوانسته مابه‌التفاوتِ شش ماه اول حقوق بازنشستگان را پرداخت کند. تامین اجتماعی سر تا پا نیاز است. دائم گفته می‌شود تامین اجتماعی پولدار است اما ما می‌گوییم نسبتِ تعادل بین درآمد و هزینه‌های سازمان تأمین اجتماعی به شدت نامتعادل است. بودجه‌ای که سازمان بسته بودجه‌ی با کسری است و بودجه‌ی سازمان تأمین اجتماعی برای ما مهم است چراکه در لبه‌ی تیزی و وضع خطرناکی قرار دارد.

وی تأکید کرد: چرا مالیاتی که از حقوق‌بگیران دریافت می‌کنید را بابتِ بدهی خود به تأمین اجتماعی پرداخت نمی‌کنید؟ اگر نمایندگان مجلس شجاعت دارند این کار را انجام دهند.

محجوب به بارِ تعهداتی که در طی سال‌ها بر روی دوش تأمین اجتماعی گذاشته شده اشاره کرد و گفت: وظایف حاکمیتی اصل ۲۹ قانون اساسی بر روی دوش سازمان گذاشته شده اما دولت به ازای آن سهم خود را نداده، همه‌‎ی اینها باید پرداخت شود. دولت برای سازمان تعهد ایجاد کرده و با ندادنِ بدهیِ خود وضعیتِ آن را بحرانی کرده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *