بالاخره بخریم یا نخریم رئیس‌جمهوری: هواپیما بخریم می‌گویند لوکس است نخریم می‌گویند نتیجه برجام چه شد

 
 

ایسنا: رئیس‌جمهوری روز پنجشنبه در مراسم گرامیداشت روز ملی صادرات و در جمع صادرکنندگان کشور با بیان اینکه اساس اقتصاد مقاومتی، تولید درون‌زاست، همه بخش‌های کشور را به تلاش بیشتر برای صادرات و رونق اقتصادی کشور فراخواند و گفت: «اساس سیاست تعامل سازنده دولت یازدهم، مناسب‌کردن محیط روابط بین‌الملل برای صادرات و اشتغال جوانان و واردات آسان‌تر کالاهای سرمایه‌ای و مواد اولیه است». حسن روحانی با اشاره به سفر اخیر خود به سه کشور ویتنام، مالزی و تایلند و تشریح دلایل حرکت آنها در مسیر رونق اقتصادی، گفت: «اولین دلیل این بود که آنها روابط با دنیا را بر مبنای تعامل سازنده قرار دادند چراکه از دعوا با دنیا صادرات به وجود‌نمی‌آید». 

او افزود: «برخی فکر می‌کنند، تعامل سازنده به معنای این است که با غرب و اروپا رو در رو لبخند بزنیم و صحبت کنیم و ناهار بخوریم. این در حالی است که تعامل سازنده به معنای مناسب‌کردن روابط بین‌المللی برای صادرات کالا، اشتغال جوانان، واردات راحت‌تر کالاهای سرمایه‌ای و مواد اولیه است». روحانی با طرح این پرسش که مگر در دنیای امروز کشوری می‌تواند بدون رابطه با دنیا به پیشرفت برسد، عنوان کرد: «قرآن نیز به ما خاطرنشان می‌کند «ان ارض الله واسعه» که دنیا باز و زمین وسیع است و راه بیفتید و در جهان سیر کنید. برخی می‌گویند «ارض الله» ایران است. از مرز که خارج می‌شویم، افکار ما را می‌دزدند، ما را گول می‌زنند و برخی هنوز عظمت ملت ایران را باور نکرده‌اند». 
حسن روحانی با بیان اینکه ازدست‌دادن بازار بسیار آسان بوده اما به‌دست‌آوردن آن کار سختی است به ضرورت توجه به اموری که در کنار صادرات کالا ضروری است، اشاره کرد و گفت: «باید حمل‌ونقل درست باشد. خرید هواپیما برای تقویت صنعت توریسم، عظمت ایران و تلف‌نشدن وقت مردم و اینکه محصولات داخلی به دنیا صادر شود، لازم است. اگر هواپیما نخریم، می‌گویند نتایج برجام چه شد و اگر بخریم، می‌گویند که لوکس و ساخت جدید است. مشخص نیست برخی‌ها در چه وادی سیر می‌کنند یا اینکه عمرشان خیلی طولانی است و ما خبر نداریم».
نباید فقط ۴ مأمور  امنیتی مورد تأیید ما باشند
رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه باید به ملت ایران اعتماد کنیم افزود: «فقط چهار نفر نیروی امنیتی نمی‌توانند مورد تأیید ما باشند بلکه جوانان، تجار و دانشجویان ایرانی نیز مورد اعتماد هستند؛ حال ممکن است در میان این‌همه محصول پرطراوت این باغ، یک سیب پوسیده نیز پیدا شود؛ نمی‌شود که در این شرایط در آن باغ را بست و از آن میوه استفاده نکرد. باید به قرن جدید بازگردیم. برخی در قرن ماقبل قبل زندگی می‌کنند». 
روحانی افزود: «تمام تلاش دولت تدبیر و امید به‌ویژه در برجام بر این مبنا بود که موانع از پیش پای تجار، کارآفرینان، صادرکنندگان، تولیدکنندگان، بخش خدماتی، روابط بانکی و همچنین ورود سرمایه برداشته شود و درعین‌حال مقررات زائد، غیرمفید و دست‌وپاگیر تولیدکنندگان نیز حذف شوند». رئیس‌جمهوری ادامه داد: «بزرگ‌ترین هدف سفرهای خارجی دولت یازدهم تسهیل در مسیر تجارت، توسعه اقتصادی، صادرات کالای ایرانی، جذب سرمایه و فناوری‌های خارجی بوده است. با ایران‌هراسی نمی‌توان کار تجاری و اقتصادی کرد. اقتصاد زمانی می‌تواند برون‌نگر باشد که بتوانیم ایران‌هراسی ظالمانه‌ای را که دیگران ایجاد کرده‌‌اند، بزداییم».

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *