ناگفته های ابتکار از ۱۳ آبان ۵۸ و هجمه ها علیه محیط زیست

 در دیدار جمعی از مدیران رسانه ای و دانشجویان علوم سیاسی با رییس سازمان محیط زیست به مناسبت سالروز ۱۳ آبان، ابتکار صحبت هایش را از ناگفته هایش درباره۱۳ آبان سال ۵۸ آغاز کرد و در ادامه، هنگام بیان وضعیت فعلی محیط زیست کشور و چالش های پیش روی آن، بغضش در بیان سرطان زا بودن بنزین پتروشیمی شکست.

مشروح صحبت‌های معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست در دیدار با گروه مدیران رسانه‌ای و دانشجویان علوم سیاسی به مناسبت سالروز ۱۳ آبان در ذیل آمده است:

«معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست در ابتدای این دیدار ضمن خوشامدگویی و عرض تسلیت به مناسبت ماه محرم به خبرنگاران، سردبیران و مدیران مسئول سایت‌های خبری و خبرگزاری ها گفت: در سال ۶۰ هجری در فاصله میان عاشورا تا اربعین ۱۰هزار منبر بر پا شد. ۱۰ هزار منبر برای اثبات اینکه امام حسین (ع) از دین خارج شده بود. ۱۰ هزار منبر برای اثبات اینکه امام حسین (ع) علیه امیر المومنین به حق شورش کرد و به سزای اعمالش رسید. ۱۰ هزار منبر برپا شد و از اصل مباهته استفاده کردند؛ فتوایی که فقهای اموی صادر کرده بودند تا بهتان زدن به کسانی که آبرو دارند برای استحکام پایه های حکومت اموی رایج و بدون هیچ مشکلی انجام شود.

وی ادامه داد: ۱۰ هزار منبر به تهمت، سب و توهین امام (ع) و یارانش پرداختند. تمام این اتفاقات در زمانی رخ داد که تنها ۶۳ سال از هجرت پیامبر (ص) می گذشت. بنابراین زمان زیادی از بعثت نورانی پیامبر نگذشته بود که این اتفاق رخ داد. اما بعد از بزرگ ترین تحول در عالم خلقت، با قیام امام حسین (ع) که در واقع ادامه همان تحول نورانی و روشنگری بود چنین برخوردی شد. بر حق لباس باطل پوشاندند و تلاش وافری در خاموش کردن این قیام و پیام حق داشتند و چه زیبا حضرت زینب (س) با یک جمله گفت: من جز زیبایی ندیدم.

ابتکار در ادامه به راه امام حسین (ع) و پیام عاشورا اشاره کرد و یادآور شد: برای مخبرانی که وظیفه آنها انتقال پیام بود، چه جمله‌ای تاثیر گذارتر از جمله حضرت زینب (س) می توانست در انتقال پیام عاشورا موثر باشد. ما دلمان می خواهد در ایام محرم از این باده‌ها بنوشیم و هر طور هست از ایام محرم استفاده کنیم، چون قلبا معتقدیم که «ان الحسین مصباح الهدی و سفینه النجاه» و قویا هم اعتقاد داریم که امروز بیش از هر زمانی نیازمند این نگاه در رسانه، حکومت داری و رفتار سیاسی هستیم. ما می توانیم از راه امام حسین (ع) بهره بگیریم و به عنوان انسان در مقابل این همه توهین به انسانیت در اسلام داعشی، اسلام تندرو و واپس گرا بایستیم. انسان شرمنده می شود وقتی بدن کوچک و نحیف "آیلان" را می‌بیند که در سواحل اروپا افتاده است و از انسانیت خودش متاسف می شود. معتقدیم این پیام هاست که ما را نگه می دارد و به ما امید می دهد تا این راه را ادامه دهیم.

معاون رئیس جمهور در خصوص شرایط سیاسی جامعه و نحوه برخورد دولت با منتقدان گفت: در کشور ما فراز و نشیب های متعددی در جریان انقلاب و حرکت جریان های سیاسی و فکری وجود داشته است که بالطبع بخشی از آن اقتضای جریان مردم سالاری، نواندیشی دینی و پویایی فقهی است. دگرگونی‌ها البته بیشتر در دولت هایی رخ داده است که مدعی ایجاد فضای اجتماعی، سیاسی و فکری بازتری هستند. نمونه این فضای باز را در دوران اصلاحات و دولت موقت در ابتدای انقلاب تجربه کرده ایم. رویدادهایی که در این فضای باز رخ می دهد در مقابل شرایط بسته طبعا متفاوت خواهد بود. بدین معنا که برخی از اتفاقات به دلیل فشارها و محدودیت هایی که پیش تر بر فضای اجتماعی و سیاسی جامعه حکم فرما بوده به صورت انفجاری رخ می دهد و در مقابل یک سری از رویدادها با برنامه مطرح می شود.

ابتکار افزود: به عنوان نمونه وقتی یک مسئول دولتی می گوید من بنای برخورد امنیتی ندارم، طبعا فضا برای نقد بازتر خواهد شد. ما هم معتقدیم یکی از مولفه های کارآمدی نظام همین فضای سالم برای طرح دیدگاه ها و نقد مسائل است و اعتقاد داریم که اگر رسانه اجازه نداشته باشد به تمام فعالیت های یک دولت نور بتاباند، قطعا فساد در نظام سیاسی، اداری و دیگر ارکان جامعه رخنه خواهد کرد. ما به آزادی بیان معتقدیم و فکر می کنیم شرایط نقد را در جامعه می توانیم فراهم کنیم. هر چند در دوره رییس دولت اصلاحات این فضا با کوشش ایشان و دولتمردان فراهم شد؛ اما در سال های پایانی دولت هشتم فضای بی تفاوتی جامعه را فرا گرفت؛ چرا که برخی جریانات به خصوص با ایجاد جو نا امیدی باعث بی تفاوتی مردم شدند. متاسفانه در آن سال ها فضای سیاسی خاکستری شد و برخی جریانات همه چیز را مبهم جلوه دادند تا در اعتماد مردم خدشه وارد شود و نسبت به تعیین سرنوشت خود بی اعتنا شوند. به عنوان نمونه دومین انتخابات شورای شهر تهران در فضای ناامیدی که برخی جریانات رسانه ای و سیاسی از جمله صدا و سیما ایجاد کرد برگزار شد و در نهایت کمترین میزان مشارکت مردم را به همراه داشت.

وی در ادامه یادآور شد: در شرایط حاضر دولت یازدهم به مشارکت هر چه بیشتر مردم و فضای باز اجتماعی می نگرد اما به هر حال معلوم نیست که این پنجره تا چه حد باز بماند. من از رسانه ها می خواهم از باز شدن این پنجره در راستای اصلاح و بهبود شرایط کشور و نشر آگاهی استفاده کنند. فعالین رسانه ای باید بدانند یک چنین شرایطی ممکن است همیشه برای آنها فراهم نباشد.

ناگفته‌های ابتکار از ۱۳ آبان ۵۸

در ادامه عضو دانشجویان پیرو خط امام (ره) در پاسخ به سوالی در خصوص وقایع ۱۳ آبان سال ۵۸ و تسخیر سفارت آمریکا گفت: برای بحث در مورد شرایط ۱۳ آبان لازم است به شرایط سال ۵۸ یعنی هشت ماه پس از پیروزی انقلاب اسلامی بازگردیم. به عقیده بسیاری از فعالین سیاسی انقلاب ۵۷ بزرگ ترین اتفاق سیاسی قرن گذشته بود. چون تمام معادلات سیاسی، نظامی، امنیتی و اجتماعی خاورمیانه را در هم ریخت. فقط هشت ماه از پیروزی آن انقلاب بزرگ گذشته بود؛ ما نه قانون اساسی داشتیم و نه مجلس شورای اسلامی. آنچه کشور را به صورت قانونی کنترل می کرد شورای انقلاب و دولت موقت بود. آگاهان می دانند که تمام سیستم های امنیتی کشور کاملا دگرگون شده بود و به معنای درست تر اصلا وجود نداشت. در کنار این مسائل ما فاقد یک ارتش منظم و نیروهای دفاعی و انتظامی بودیم.

عضو دانشجویان تسخیرکننده سفارت آمریکا در سال ۵۸ در ادامه یادآور شد: باید یادآور شویم که تنها نیروی امنیتی و انتظامی که آن زمان فعالیت می کرد کمیته های انقلاب بود. این تصویری از شرایط کشور در سال ۵۸ است؛ از سوی دیگر نباید فراموش کرد که جامعه ایرانی هنوز با روحیه انقلابی بالا حاضر به کار و تلاش بودند، اما کشور در التهابات، ناآرامی و ناپایداری گسترده ای به سر می برد. ما در کشوری هستیم که ۲۵ سال پیش از رخ دادن انقلاب ۵۷ ، یک کودتا با مدیریت سرویس های جاسوسی و امنیتی در جریان ملی شدن نفت و دولت مصدق را تجربه کرده بود. اینکه برخی از افراد می گویند کودتایی درکار نبود اطلاعات درستی ندارند. سرویس های جاسوسی CIA و اینتلجنت سرویس انگلستان کودتایی موفق را در ایران اجرا کردند و اتفاقا برای انقلاب اسلامی هم برنامه داشتند. چنانکه پیش تر در بیش از ۴۰ کشور جهان ایده کودتا برای متوقف کردن انقلاب ها را دنبال کرده بودند.

وی اظهار کرد: پیش بینی دانشجویان خط امام (ره) درمورد رخ دادن کودتا پیش بینی درستی بود. ما که در تاریخ ایران یک بار کودتا را تجربه کرده بودیم نمی توانستیم خوشبینانه تکرار آن را به نظاره بنشینیم. اینها مسائلی است که لمسش این روزها برای مردم بسیار سخت است. بنابراین برای تحلیل در مورد شرایط ۱۳ آبان ۵۸ لازم است در کوران انقلاب قرار بگیریم و واقعیت های آن روزگار را درک کنیم.

ابتکار در ادامه به ارائه برخی تحلیل‌ها در مورد حرکت دانشجویان خط امام (ره) برای نشان دادن جایگاه و قدرت چپ اسلامی در مقابل بقیه نیروهای چپ اشاره کرد و در پاسخ به سوالی در خصوص علت حرکت دانشجویان چپ برای تسخیر سفارت آمریکا، گفت: من این تحلیل را با توجه به شرایط آن روز به واقعیت نزدیک نمی دانم. اینکه دانشجویان خط امام (ره) بخواهند چپ اسلامی را به واسطه تسخیر سفارت در مقابل دیگر گروه های چپ قرار دهد واقعا دغدغه دانشجویان تسخیر کننده سفارت نبود. ما انقلاب شیلی و رخدادهای پس از آن را دیده بودیم و می دانستیم که سرویس های جاسوسی ایالات متحده آمریکا در مقابل ایران بیکار نخواهند بود. این رویکرد آمریکا در قبال انقلاب ها امروز هم ادامه دارد. همگان دیدند که آمریکا با انقلاب مردم مصر چه کرد و چه بلایی بر سر این کشور آورد. اکنون دولتی به شدت امنیتی بر کشور مصر حکمفرماست که در واقع با یک کودتای نظامی بر سرکار آمده است. این ترس و تجربه در میان دانشجویان خط امام (ره) به دلایل سوابق متعدد آمریکا در اجرای کودتاهای متعدد در کشورهای مختلف جهان وجود داشت. بنابراین طبیعی بود که به قول شهید بزرگوار دکتر بهشتی ما به آمریکا اعتماد نداشته باشیم.

ابتکار در ادامه به دلایل استعفای دولت موقت اشاره کرد و گفت: دولت موقت، سه بار قبل از حادثه تسخیر سفارت آمریکا به دلایل متعدد تصمیم به استعفا گرفته بود. حادثه تسخیر سفارت تنها بهانه ای برای تکرار درخواست آنها شد. بارها بعد از این حادثه مرحوم مهندس بازرگان به دلایل متعدد استعفای خود و دولتش اشاره کرده بود که ما مشکلات زیادی داشتیم، عملا دخالت ها در کار دولت موقت زیاد بود و ما دنبال بهانه برای استعفا بودیم. براساس دیدگاه حضرت امام (ره) و تحلیل دانشجویان، تصمیم گرفتیم تنها برای چند روز سفارت آمریکا را تسخیر کنیم تا زنجیره اصلی مقابله با انقلاب را پاره کنیم و مانع ارتباط حلقه‌های مختلف کودتا با یکدیگر شویم.

رییس سازمان محیط زیست تصریح کرد: واضح بود هر کشوری که بخواهد در مقابل سلطه شرق و غرب بایستد نابود خواهد شد. شما وضعیت دیروز و امروز کشورهای خاورمیانه را نگاه کنید. وضعیت عراق امروز را ببینید. صدام حسین تنها حق خود را به خاطر جنگ هشت ساله علیه ایران طلب کرد. پیش‌تر آمریکا برای تصرف کویت و دست اندازی به خاک آن کشور به عراق چراغ سبز نشان داده بود. اما همگان دیدند اقدام صدام حسین برای دستیابی به آنچه که به این کشور وعده داده شده بود چگونه پاسخ داده شد. واضح بگویم دانشجویانی که سفارت آمریکا را تسخیر کردند نگران آینده سیاسی خود یا جناحی که آن را نمایندگی می کردند نبودند؛ آنها با شرایط یک انقلاب ناپایدار روبرو بودند. بنابراین هر کاری می کردند که این انقلاب حفظ شود.

وی ادامه داد: در ماه‌های آغازین انقلاب به شکلی غیرطبیعی سیستان و بلوچستان، ترکمن صحرا، کردستان و خوزستان آشفته شده بود. هر تحلیل گر سیاسی هم بود به این نتیجه می رسید که این انقلاب در شرایط ناپایداری به سر می برد. در این میان و با توجه به تجربه گذشته تنها اقدامی که به نظر دانشجویان می رسید از میان بردن یکی از سر حلقه های مرتبط با کودتای قریب الوقوع بود و همگان دیدند با تصرف سفارت آمریکا و اسنادی که به دست آمد چقدر تحلیل ها درست بود.

عضو دانشجویان تسخیرکننده سفارت آمریکا در ادامه در پاسخ به سوالی در خصوص غیرقانونی بودن تصرف سفارت آمریکا به لحاظ حقوق بین الملل گفت: تحلیل وقایع ۱۳ آبان ۵۸ بدون تجربه یا درک واقعیت آن روزها دشوار است و به طور قطع برای تحلیل درست از وقایع ۱۳ آبان ۵۸ نیازمند درک شرایط ایران و معادلات سیاسی آن دوران هستیم. در جلسات متعدد به این نتیجه رسیدیم که برای جلوگیری از یک کودتای قریب الوقوع نمی توانیم تنها به تظاهرات خیابانی و شعار مرگ برآمریکا بسنده کنیم. چون در اقدامات کودتاگران تاثیری نداشت. در مقابل این توطئه، تنها کاری که می توانستیم انجام دهیم که موثر باشد از میان بردن مهم ترین حلقه کودتا بود. با این تحلیل اقدام به تصرف سفارت برای چند ساعت شده بود و گمان نمی رفت ۴۴۴ روز گروگان گیری ادامه یابد. ما به دنبال شکستن هیمنه آمریکا بودیم و البته در این مورد موفق شدیم.

ابتکار در خصوص دلایل طولانی شدن گروگان گیری در سفارت آمریکا یادآور شد: ما پیش بینی طولانی شدن گروگانگیری را نداشتیم. در تحلیل ها ممکن است برخی به این نتیجه برسند که طولانی شدن گروگان گیری اشتباه بوده است. این موضوع به نظر من جای بحث دارد، اما حمله به سفارت آمریکا و تلاش برای کنترل یک کودتای قریب الوقوع حداقل در کوتاه مدت تنها کاری بود که می توانستیم انجام دهیم.

این فعال سیاسی اصلاح طلب در پاسخ به این سوال که چرا برای تصرف سفارت انگلستان یا شوروی با توجه به سوابق گذشته هر دو کشور در استعمار و دخالت ایران، از سوی دانشجویان اقدام نشد گفت: تاثیرگذاری و نفوذی که آمریکا در ایران سال ۵۸ داشت نسبت به نفوذ انگلستان و شوروی قابل مقایسه نبود. تحلیل امام (ره) هم این بود و بر این نکته تاکید می ورزید. به هر حال اکثر دانشجویان و تحلیلگران بر این باور بودند که آمریکا بزودی در ایران دست به اقدام خواهد زد. ما معتقد بودیم که آمریکا در ایران سلول های خفته ای دارد که در زمان مناسب از این نیروها و افراد برای تغییر جهت انقلاب و صدمه زدن به آن بهره می گیرد. این تعبیر سلول های خفته را آمریکا بعدها علیه طالبان به کار برد.

وی ادامه داد: از نظر ما ورود شاه به آمریکا مفهوم داشت. جریان راکفلر که به دنبال تغییر در ایران بود عملا ورود شاه به آمریکا را مدیریت می کرد. اصلا انگلیس در شرایط آن روز مطرح نبود.

ابتکار در خصوص حمله به سفارت انگلستان در دوره احمدی نژاد از سوی دانشجویان بسیجی گفت: شرایط ما در آغاز انقلاب و کوران آن دوران با امروز متفاوت است. در سال های پس از انقلاب حاکمیت ملی ما تثبیت شد و هیچ قدرتی حق دخالت در امور ایران را نداشت. اما در سال ۵۸ آمریکا عملا در ایران مشغول توطئه بود. به نظرم وقتی ما دارای حاکمیت ملی قدرت هستیم، حمله به یک سفارت کار درستی نیست. آنچه در رابطه با سفارت انگلستان صورت گرفت به نوعی نادیده انگاشتن حاکمیت ملی ما بود.

وی ادامه داد: ادعای اینکه نظام جمهوری اسلامی ایران پس از ۳۰ سال ممکن است تحت سلطه انگلستان قرار گیرد خنده دار و دور از واقعیت است. معتقدم در حمله به سفارت انگلستان شبیه سازی دور از واقعیت و بچگانه ای صورت گرفت. این مسئله با وقایع سفارت آمریکا قابل مقایسه نیست. البته شاید برخی در جناح راست تصور می کردند می توانند شبیه به آنچه که تحت عنوان استکبار ستیزی در خط امام (ره) و جناح چپ در سال های ابتدای انقلاب رخ داده بود را بازسازی کنند. اما تحلیل آنها در خصوص حمله به سفارت انگلستان اشتباه بود. شرایط ایران در سال های اخیر با ابتدای انقلاب متفاوت بوده است. ما آن روزها نمی توانستیم با آن بحران ها شرایط لازم برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، مجلس و تدوین قانون اساسی را فراهم کنیم. در طول ماه های گروگانگیری البته این چتر ایمنی برای جمهوری اسلامی فراهم شد. واقعیت این است که اجازه نمی دادند جمهوری اسلامی پا بگیرد. امام (ره) از آن فضای وحدت ملی بهره برد و ارکان نظام در آن روزها شکل گرفت. اما به هر حال همین امروز هم بحث ها در مورد ادامه گروگان گیری و لزوم آن در جریان است و نظرات متفاوتی در این مسئله وجود دارد. خیلی ها معتقدند که گروگان گیری باید در ۲۴ تا ۴۸ ساعت تمام می شد.

وی در ادامه یادآور شد: هر چند آمریکا تا همین مذاکرات هسته ای اخیر رژیم ایران را به رسمیت نمی شناخت و به دنبال تغییر رژیم بود. در همین مذاکرات اخیر بود که آمریکا دست از ادعای خود مبنی بر تغییر رژیم حاکم ایران برداشت؛ مشکل ما آن زمان با آمریکا بیشتر بود. دولت آمریکا رسما مقابل انقلاب قرار داشت و علنا برای تغییر رژیم تلاش می کرد. دولت بازرگان هم می دانست آمریکا به دنبال سرنگونی است، اما با حسن نیت می خواست از طریق مذاکرات تصمیم آمریکا را عوض کند. به عقیده ما اما آن زمان شرایط برابر وجود نداشت تا آمریکا ناگزیر تصمیم اش را عوض کند. ولی امروز شرایط ما نسبت به اول انقلاب به کلی تغییر کرده است. حالا می توانیم با قدرت مقابل آمریکا دور میز مذاکره بنشینیم.

در بخش دیگری از سخنان خود معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص وضعیت فعلی محیط زیست کشور و چالش های پیش روی آن به خبرنگاران گفت: مایلم در ابتدا در خصوص آنچه که تحویل گرفته ام صحبت کنم. وضعیت محیط زیست کشور به دلیل بی توجهی های صورت گرفته در گذشته و عملا مدیریت رها شده ای که دولت قبل در خصوص محیط زیست ایران داشت به وضعیت بغرنج خود رسیده بود. اگر چه امیدواریم فرصت ها را از دست نداده باشیم و غفلت ها به محیط زیست ایران ضربه کاری نزده باشد. چون به هر حال طبیعت قدرت بازسازی و تجدید پذیری دارد. البته باید بدانید بحران های زیست محیطی فقط مختص ایران نیست. ما در تمام دنیا شاهد یک چنین بحران هایی هستیم. دنیا در برخی موارد اقدام به کنترل بحران های زیست محیطی خود کرده است. اما ما به دلیل غفلت های متعدد گذشته شاهد وضعیت بحرانی فعلی هستیم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با هشدار نسبت به وضعیت سفره های آب زیر زمینی گفت: ما در دنیا به لحاظ برداشت از سفره های آب زیرزمینی در رتبه های اول هستیم. این وضعیت ممکن است کشور را با یک بحران جدی روبرو کند. متاسفانه در گذشته این هشدار اصلا جدی گرفته نشده است. البته سرمایه های طبیعی و تنوع زیستی ایران فوق العاده است و همان گونه که تهدیدات را می بینیم طبعا باید فرصت ها را هم باید ببینیم، ولی این مدیریت می طلبد.

معاون رئیس جمهور در خصوص بهره گیری از سرمایه های اجتماعی در حوزه محیط زیست گفت: سرمایه اجتماعی ما هم بی نظیر است و دولت معتقد به استفاده از تشکل های مردم نهاد و تقویت آنهاست. دولت در خصوص گسترش تشکل های زیست محیطی اقدام می کند و نگاه امنیتی به فعالیت تشکل ها ندارد. متاسفانه در دولت گذشته نگاه امنیتی نسبت به تشکل های مردم نهاد در حوزه محیط زیست وجود داشت و به هر کسی در این تشکل ها فعالیت می کرد نگاه امنیتی داشتند. همین نگاه باعث شد تعداد تشکل های مردم نهاد به یک سوم کاهش پیدا کند. تشکل های محیط زیست چشمان بیدار حافظ محیط زیست هستند. تمام اتفاقاتی که تحت عنوان زمین خواری، تخریب محیط زیست و… انجام شد در نبود این تشکل ها صورت گرفت. به دلیل تهدیدهای امنیتی و بالا رفتن هزینه کار اجتماعی ما متاسفانه با پرونده های گسترده زمین خواری به طرز اعجاب آوری روبرو هستیم.

ابتکار در ادامه با اشاره به اتفاقات رخ داده در حوزه محیط زیست خاطر نشان کرد: رئیس جمهور در سفر استانی خود به خوزستان اشاره کرد که تالاب ها بیش از آنکه ارزش کشاورزی داشته باشند ارزش زیست محیطی دارند. بنابراین خشک کردن تالاب ها آسیب وارد کردن به محیط زیست است. شما در هیچ دولتی نمی توانید یک چنین نگرشی پیدا کنید، هر چند دولت آقای خاتمی نیز نگرش مثبتی وجود داشت، اما در این دولت عنایت ویژه ای به مسئله محیط زیست وجود دارد. هر ماه یک بار در هیات دولت گزارش می دهم. در اولین جلسه هیات دولت به موضوع بحران دریاچه ارومیه پرداخته شد. برنامه چهارم توسعه با محوریت توسعه پایدار و بر مبنای محیط زیست تدوین شد. اما در دولت قبل این برنامه به دلیل اینکه برخی معتقد بودند غرب گرایانه است کنار گذاشته شد.

ابتکار یادآور شد: مرکز پژوهش های مجلس اعلام کرد ۷۵ درصد برنامه چهارم توسعه عملی نشد. امروز شعارهایی که برخی در خصوص محیط زیست می دهند تنها بهانه ای برای فعالیت های سیاسی و حاشیه سازی است. وقتی اقدامات دولت گذشته را دیدند چرا این فریادها را سر ندادند. ما در دولت هشتم تمام زیرساخت ها را برای مدیریت پسماند فراهم کردیم اما در طول دولت گذشته از هیچ کدام از آن فرصت ها و زیرساخت ها بهره برداری نشد. حتی ردیف های بودجه اجرای مدیریت پسماند در کشور را هم گرفتم.

وی گفت: کسانی که امروز از محیط زیست و اقداماتش انتقاد می کنند در دولت گذشته کجا بودند و چرا اقدامی و انتقادی انجام ندادند؟ حالا صدا و سیما بعد از ۱۰ سال روی بحث پسماند مانور می دهد. مدیران و برنامه سازان صدا و سیما آن روز کجا بودند؟ وقتی صندوق محیط زیست کشور مصادره شد و سازمان محیط زیست را از آن صندوق کنار گذاشتند آیا دغدغه برنامه سازی نداشتند؟! آیا از خودشان نپرسیدند آن صندوق و آن پول ها کجا رفت؟! و سازمان محیط زیست چه شد که به این روز افتاد؟! الان شش ماه است که این صندوق را دوباره راه انداخته ایم. متاسفانه این اقدامات را نمی بینند و تنها به دنبال حاشیه سازی سیاسی هستند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: پیشرفته ترین دکل های بی سیم را سال ۸۱ برای سازمان محیط زیست خریداری کردیم، آیا کسی پرسید این دکل ها چرا ناپدید شده است؟! تاسیسات موزه تنوع زیستی ایران را نمی توانستند راه بیاندازند و با ذغال و چوب محوطه اش را گرم می کردند. زمین های منطقه ورجین را زمین‌خوارها غارت کردند. آیا کسی پرسید در منطقه حفاظت شده چرا زمین خواری شده، ویلا ساخته و حتی فروخته شده و سندش هم زده اند؟! این آقایان مسئول در این ۸ سال کجا بودند؟! صدها مورد زمین خواری دیدیم و یکی از مدیران استان تهران دهها پرونده زمین خواری را در خانه خود نگه داشته بود. یکی از پروژه های ما بازپس گرفتن ورجین فروخته شده بود. وسط منطقه تحت حفاظت موته جاده کشیده اند، کی؟! سال ۸۵٫ آیا آن زمان صدا و سیما وجود نداشت که این قضیه را رسانه ای کند. برخی نمایندگان مجلس که مرتب تحقیق و تفحص از سازمان حفاظت محیط زیست را طی این دو سال مطرح می کنند، آن ۸ سال کجا بودند؟! هنوز که هنوز است ما با پرونده زمین خواری، فساد مالی و … روبرو هستیم. در ماجرای احداث «جاده ابر» که خیانتی بزرگ و غیرقابل چشم پوشی به ملت ایران به حساب می آمد، طرح انحلال سازمان محیط زیست را دادند. آیا کسی نیست در مورد این اتفاقات صحبت کند؟!

عضو سابق شورای شهر تهران در خصوص سرطان زا بودن بنزین پتروشیمی ها گفت: من اولین بار بحث بنزن را زمانی که عضو شورای شهر تهران بودم و در سال ۹۰ مطرح کردم. بر اساس اطلاعاتی که داشتیم مشخص بود بنزین تولیدی پتروشیمی ها که در تهران و شهرستان ها توزیع می شد به دلیل وجود مقادیر فراوان بنزن حتی در مواردی هزار برابر حد استاندارد، سرطان زا است. نیمی از بنزین تهران از همین نوع بود. آزمایشگاه کنترل کیفیت هوا را مامور کردیم که بنزن را اندازه بگیرد و حاصل آزمایش ها که اکنون هم اسنادش موجود است نشان می داد بنزینی که در تهران و شهرستان ها توزیع می شد به شدت سرطان زا است. بنزن باعث ایجاد سرطان خون در کودکان و بزرگسالان می شود. من این مسئله را بیان کردم و از همان زمان سیل تهمت ها و ناسزاها نصیب من و خانواده ام شد. وقتی در شورای شهر این مسئله را مطرح کردم اولین برخورد برخی اعضاء با من این بود که شما دارید علیه دولت احمدی نژاد شانتاژ می کنید. روزی که می خواستم موضوع را مطرح کنم با من تماس گرفتند که این مسئله را بازگو نکن. تهدیدم کردند و بعد هم حمله به بهانه های مختلف شروع شد. تا آنجا که در تیترها و مطالبی که در رسانه هایشان منتشر کردند مدعی شدند خواهر مری جاسوس انگلستان شده است. اما گناه من فقط بازگویی اقدامات تهدید کننده سلامت مردم بود. وقتی مجددا رئیس سازمان حفاظت محیط زیست شدم مصرانه این مسئله را پیگیر کردم تا تولید بنزین پتروشیمی را با کمک وزیر نفت آقای زنگنه متوقف کردم. از زمانی که در دولت حضور پیدا کردم کار ما با کمک وزارت نفت حذف این نوع بنزین از سوخت شهرهای مختلف کشور بود و بالاخره در اردیبهشت سال ۹۳ موفق شدیم. بولتن نیوز بیش از ۶۰ روز به طور متوالی با بنر و روز شمار مدعی شد که من مامور MI6 هستم. در دوره ای که وارد دولت شدم به خاطر همین مسئله زندگی شخصی ام را هدف قرار دادند وگفتند شوهرم وارد کننده بنزین است! یعنی همسرم اجازه ندارد زندگی عادی داشته باشد چون من وارد حوزه هایی شدم که نباید ورود می کردم. هفت مورد تحقیق و تفحص مجلس را به خاطرهمین بنزین سرطان زا پاسخ دادیم. تازه آقای میرکاظمی نماینده مجلس نهم بعد از اثبات سرطان زا بودن این نوع بنزین به من گفت شما مقابل دستاوردهای یک دولت و افتخارات آن ایستادید. بله من افتخار می‌کنم که مقابل بنزین سرطان زا به عنوان عامل بیماری و مرگ انسان ها ایستاده ام. از دیروز اما خوشبختانه توزیع بنزین یورو ۴ در شهر اهواز هم آغاز شد و البته توجه داشته باشید که اصلاح این سوخت در کلانشهرها در شرایطی است که هنوز تحریم ها ادامه دارد.

وی در مورد وضعیت محیط بانان و رده بندی شغلی آنان گفت: ۴۴۰ نفر از محیط بانان اکنون تبدیل وضعیت شده اند و حدود ۵۰۰ محیط بان در حال فراگیری آموزش های بین المللی جامع و کاملی هستند که این تعداد تا پایان سال جاری به ۸۵۰ نفر افزایش می یابد. برای محیط بانان به عنوان رده اول ایثارگری تلاش زیادی شده است.

رئیس سازمان محیط زیست درمورد حاشیه های ایجاد در سازمان تحت مسئولیت اش طی روزهای گذشته گفت: متاسفانه رسانه ملی ما بسیاری از برنامه ها و گزارش اقدامات سازمان را منعکس نمی کند. ماه پیش یک ساعت ملاقات با رئیس جمهور فنلاند داشتم که حتی یک ثانیه از آن هم پخش نشد. من از مسئولان صدا و سیما می پرسم، فقط حاشیه های سازمان محیط زیست ارزش خبری دارد؟ ملاقات معاون رییس جمهور کشور با رئیس جمهور یک کشور موفق اروپایی خبر قابل انتشاری نیست؟! برخی خبرگزاری ها هم به طور غرض ورزانه ای اهداف خود را به نام کارمندان سازمان منتشر می کند که صحت آن روشن نیست.

وی ادامه داد: کار به جایی رسیده که دلواپسان ایراد می گیرند ماشین های سفرا به سازمان حفاظت محیط زیست رفت و آمد می کنند و بدتر از آن ادعای خود را به کارکنان خدوم محیط زیست نسبت می دهند. از نظر آنها گسترش ارتباطات بین المللی اشتباه است. اگر چه این رویکرد کم و بیش در مورد دولت یازدهم در صداوسیما وجود دارد، اما در مورد شخص من بسیار بارز است. کلی خبرسازی فقط برای جا به جایی یک کارمند می شود، اما مانور آمادگی برای آتش سوزی جنگل ها که به طور مشترک برای سه استان مجاور هم صورت گرفته، اطلاع رسانی نمی شود. همزمان یک خبرگزاری خاص شانتاژ می کند و از جمله مدعی نامه ای به کمیسیون اصل ۹۰ می شود که مشخص نیست واقعا آن را کارکنان نوشته اند یا خیر؟! البته اگر کمیسیون اصل ۹۰ از ما سوال کند قطعا پاسخ های واضح و روشنی داریم. اما تاسف بار است که یک خبرگزاری در حد یک سایت شانتاژ عمل می کند. همین جا می گویم که از حیثیت سازمان و کارکنان آن دفاع می کنم و پاسخ این نوع دروغ پردازی ها را می دهیم.

معصومه ابتکار در خصوص کارکنان استخدام شده در سازمان محیط زیست افزود: متاسفانه در این ماجرا با حیثیت کارکنان سازمان بازی شده است. مدیرکل حوزه ریاست و مسئول دبیرخانه شورایعالی حفاظت محیط زیست، خانم لاهوتی است که ۲۰ سال سابقه کار دارد و دارای مدرک کارشناسی ارشد است. آن خانمی که این ماجرا را برایش ساخته اند با حدود ۲۰ سال سابقه در سازمان مسئول مکاتبات دبیرخانه بوده و مدیر کل حوزه ریاست نیست.

وی همچنین در پایان در پاسخ به پیشنهاد اعضای گروه مدیران رسانه ای مبنی بر انتخاب یک سخنگو برای سازمان محیط زیست گفت: انشاءا… انتخاب سخنگو برای سازمان حفاظت محیط زیست در دستور کار سازمان قرار خواهد گرفت.»

منبع: ایسنا

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *