پزشکیان در گفت‌وگو با ایلنا:موافقان تفحص را تهدید می‌کنند/دربرابر گردن‌کلفت‌ها سر خم نمی‌کنیم


عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: پیش از ورودم به مجلس، برخی می‌گفتند به فلان جریان کاری نداشته‌ باش تا ما هزینه‌های انتخاباتی‌‌ را متقبل شویم، ما هم گفتیم بروید علیه‌مان پول خرج کنید.

مسعود پزشکیان در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی ایلنا، با اشاره به درخواست ۱۵ نماینده مجلس درخصوص تحقیق و تفحص از طرح تحول سلامت، اظهار داشت: دلیل این تحقیق و تفحص کاملاً روشن است و نمایندگان می‌خواهند بدانند که ده درصد از بودجه هدفمند کردن یارانه‌ها و یک درصد از ارزش‌افزوده کجا و چگونه هزینه شده‌است.

امروز شاهد تکرار برخوردهای احمدی‌نژادی در وزارت بهداشت هستیم

وی در واکنش به این ادعا که آیا به دلیل سابقه وزارت بهداشت و درمان به دنبال زیرسوال بردن عملکرد وزیر فعلی است، گفت: در دوران احمدی‌نژاد هم هر زمان که انتقاد می‌کردم، ‌ طرف مقابل برای فرار از پاسخگویی رو به بیان این مسائل می‌آوردند و امروز هم شاهد تکرار‌‌‌ همان برخورد‌ها در وزارت بهداشت هستیم. اما سوال اینجاست که تا کجا سکوت کنیم؟ چرا وزارت بهداشت به قانون عمل نمی‌کند؟!

عضو کمیسیون بهداشت و درمان اضافه کرد: من از‌‌‌ همان روز نخست با این طرح و اقدام‌های خلاف قانون وزارت بهداشت، مخالف بودم. به همین دلیل جلسه‌ای هم گذاشتیم و از وزیر خواستیم از قانون تمکین کند و وزیر هم پذیرفت اما بعد برخی رسانه‌ها اتهام زدند که با وزارت بهداشت معامله کرده‌ایم و من هم در آن زمان سکوت کردیم، ‌ چراکه وزارت بهداشت تعهد کرده بود و در چنین شرایطی مشکلی نیست اما در ادامه باز چارچوب قانون رعایت نشد.

وی افزود: یک سال و نیم پیش ما نسبت به وضعیت امروز هشدار داده‌بودیم و حالا سوال اینجاست که چرا بیمه‌ها ۸ ماه است که نتوانسته‌اند پول بیمارستان‌ها را بدهند؟! از‌‌‌ همان ابتدا ما اعلام کردیم این طرح دولت را با چالش‌های بزرگی روبرو می‌کند. امروز مردم ۳ برابر هزینه‌ای که باید پرداخت شود را در درمان‌های سرپایی پرداخت می‌کنند. درآمد پزشکان در معالجه‌های سرپایی و بیمارستان‌های خصوصی بالا رفته و واقعیت این است که این اضافه درآمد از پول‌هایی که برای پرداخت به فقرا درنظر گرفتیم، تامین می‌شود.

نماینده مردم تبریز یادآور شد: از طرف دیگر دولت هم در اجرای این طرح با مشکل روبرو شده‌است. ما حرفی نداریم، اگر دولت پول دارد، این بدهی‌ها را بپردازد اما واقعیت این است که دولت هم نمی‌تواند از پس هزینه‌های این طرح بیرون بیاید.

وی افزود: بحث علمی و تجربیات و تحقیقات نه به چپ و راست کاری دارد و نه به هیچ مساله دیگری و اگر شما خلاف این مسیر حرکت کنید، حتماً شکست خواهید خورد. امروز وزارت بهداشت وارد مسیری شده که حتی ایالات متحده هم قادر به پیمودن آن نیست و نمی‌تواند چنین طرحی را اجرایی کند. شما کجای دنیا دیده‌اید که تفاوت درآمدهای مردم بین یک میلیارد و صد میلیون و ده میلیون و دو میلیون و یک میلیون است؟!

وزارت بهداشت منجر به ایجاد شکاف در جامعه شده‌است

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس یادآور شد: امروز یک شکاف عمیق در میان طبقات اجتماعی ایجاد شده‌است. این همه پول تزریق شده‌است اما شما اگر امروز از پرسنل بیمارستان سوال کنید، همگی ناراضی هستند. چگونه است که این همه هزینه کرده‌ایم اما همه ناراضی‌اند؟! این چه هنری است که ما هم پول خرج کردیم، هم همه ناراضی‌اند؟! اما این پایان کار نیست، در ادامه حتی مراجعه‌کنندگان هم ناراضی خواهند شد.

پزشکیان ادامه داد: دستور رایگان شدن هزینه‌های درمانی را کس دیگری داده اما از بیمه‌ها می‌خواهند این پول را پرداخت کنند. ما تمام تلاشمان را انجام دادیم که این منابع به مناطق آسیب‌دیده برسد، نه این‌که به دستگاه‌ها و پزشکانی خاص داده‌شود که درآمدشان چندبرابر شود.

یک درصد از بودجه هدفمند کردن یارانه‌ها و یک درصد از ارزش‌افزوده کجاست؟!

این نماینده مجلس در پاسخ به این سوال که آیا هدف از طرح این تحقیق و تفحص، جلوگیری از درخواست بودجه بیشتر در برنامه بودجه سال ۹۵ بوده، گفت: اگر دولت می‌خواهد این هزینه را متقبل شود، ‌ ما ایرادی نمی‌گیرد. اما یک درصد از بودجه هدفمند کردن یارانه‌ها و یک درصد از ارزش‌افزوده را ما به مشقت فراوان و هماهنگی با نمایندگان در این خصوص که این پول باید در اختیار محرومان قرار بگیرد و بعد از رای‌گیری تخصیص یافته، این پول دولت نیست و وزارت بهداشت، این پول را خلاف آن‌چه باید خرج کرده، حال اگر دولت بخواهد پول بیاورد، اشکالی ندارد اما این‌که از ما بخواهند دوباره بودجه جدیدی مصوب کنیم تا آن‌را به صورت غیرمنطقی خرج کنند، درست نیست.

وی افزود: ما با کسی دعوا نداریم، قرار بوده بنابر قانون این یک درصد و ده درصد صرف فقرا و اقشار محروم شود. اگر ادعا می‌کنند که این پول درست هزینه شده که مشکلی وجود دارد، اما اگر این پول به صورت سلیقه‌ای یا در مسائلی که نباید خرج می‌شده و یا برای بالا بردن حقوق پرسنل هزینه شده، باید پاسخگو باشند.

افزایش ۷۰درصدی درآمد پرسنل بخش درمان خلاف قانون است

پزشکیان ادامه داد: حدود ۷۰ درصد بر حقوق پرسنل در بخش درمان اضافه شده، سوال اینجاست که وزارت بهداشت این پول را از کجا آورده است؟ البته پاسخ این سوال برای ما روشن است اما قصد داریم با تحقیق و تفحص این مساله را برای همه روشن کنیم.

تحقیق و تفحص از طرح تحول سلامت در یک ماه قابل اجراست

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در پاسخ به این سوال که آیا امکان رسیدگی به این پرونده تحقیق و تفحص در زمان کوتاه باقی مانده از مجلس نهم امکان‌پذیر است، گفت: درصورتی که اطلاعات در اختیار ما قرار بگیرد، ظرف یک الی دو ماه این پرونده بسته خواهد شد. به هر حال ما با سیستم و روند موجود آشناییم و می‌توانیم در کوتاه‌ترین زمان این پرونده را بررسی کنیم.

وی در واکنش به ادعای معاون پارلمانی وزارت بهداشت که این اقدام نمایندگان را «خودکشی سیاسی» خوانده‌بود، گفت: اگر به این دلیل که می‌گوییم، پول محرومان را به گردن‌کلفت‌ها ندهید، رای نمی‌دهند اشکالی ندارد و اگر می‌خواهند من از گروهی خاص دفاع کنم که مردم مشکل پیدا کنند و بنده را بترسانند که مانع از رای دادن مردم می‌شوند. با این حرفها موافقان تفحص را تهدید می‌کنند که مانع از رای دادن مردم می‌شوند!

وی افزود: پیش از ورودم به مجلس، برخی از ثروتمندان و قدرتمندان چنین مسائلی را مطرح می‌کردند و می‌گفتند به فلان جریان کاری نداشته‌باشید تا ما هزینه‌های انتخاباتی‌ شما را متقبل شویم، ما هم گفتیم بروید علیه‌مان پول خرج کنید ولی وقتی وارد مجلس شوم از تفکر خود دفاع خواهم کرد. واقعیت این است که من برای ورود به مجلس پول خرج نکردم.

دربرابر گردن‌کلفت‌ها سر خم نمی‌کنیم!

پزشکیان تصریح کرد: خودکشی سیاسی مربوط به زمانی است که کسی وارد معامله شود و حق را زیر پا بگذارد، اگر صد سال سیاه هم به من رای ندهند، اشکالی ندارد اما زیر بار اینکه بخواهم در برابر گردن‌کلفت‌ها سرخم کنم، نمی‌روم

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *