یک حقوق دان در گفت‌و‌گو با ایلنا: دعوت مردم به ثبت نام در «سامانه ملی کارانه» عمل متقلبانه برای خرید رای است/ دادستان ورود کند

 

یک حقوقدان راه‌اندازی سامانه ملی کارانه را عملی متقلبانه برای جذب رای دانست و گفت: طبق مبانی حقوقی هر عملی که مانور متقلبانه انجام شود جرم است. اینکه شما با موهومات مردم را فریب دهید و خود را صاحب اختیارات نشان دهید تا مردم به شما اعتماد کنند و رای دهند، جرم است.

نعمت احمدی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا در مورد اقدام قالیباف در راه‌اندازی سامانه ملی کارانه که اطلاعات شخصی مردم را جمع‌آوری می‌کند، گفت:‌ این قضیه را باید از نظر کیفری نگاه کرد به لحاظ اینکه این عمل مانور متقلبانه‌ای برای جذب رای به سمت خود و نوعی خرید رای است. طبق مبانی حقوقی ما به هر عملی که مانور متقلبانه انجام شود جرم است. اینکه شما با موهومات مردم را فریب دهید و خود را صاحب اختیارات نشان دهید تا مردم به شما اعتماد کنند و رای دهند جرم است.

این حقوقدان خاطر نشان کرد: رییس جمهور رییس قوه مجریه است بدین معنا که اجرا کننده است و باید قانون را اجرا کند. همانطور که رییس مجلس هم گفت افزایش یارانه اختیار رییس جمهور نیست و باید به وسیله مجلس تصویب شود و مجلس اگر محل اعتبارات طرحی را مشخص نکرده باشند تصویب نمی‌کند زیرا مخالف قانون اساسی است.

او تاکید کرد: فعلا قالیباف در مرحله وعده‌دادن است و خیال‌بافی می‌کند. در حال حاضر خود رییس جمهور مستقر هم نمی‌تواند بدون تصویب مجلس یارانه را کم یا زیاد کند و این عمل یعنی ثبت نام کارانه وصف کیفری دارد و مانور متقلبانه است.

این وکیل دادگستری بیان داشت: اصلا صرف نظر از خرید رای بحث مانور متقلبانه‌ای است که برای فریب مردم می‌دهند تا آرای مردم را به سمت خود سوق دهند و به نوعی باعث تشویش اذهان عمومی می‌شود زیرا مردم را طلبکار از دولت می‌کند و فرقی نمی‌کند قالیباف رییس جمهور شود یا نشود، مردم خود را طلبکار می دانند.

او افزود: اگر اطلاعات مردم که از طریق  این سامانه تجمیع شده است هک شود مردم می‌توانند از قالیباف شکایت کنند. ستاد نظارت به انتخابات در اینجا وظیفه ذاتی دارد که در مقابل این اقدام متقلبانه موضع بگیرد و دادستان نیز باید به قضیه ورود پیدا کند.

او تصریح کرد: اگر این عمل را اصلاح‌طلبان انجام داده بودند قطعا با آن برخورد می‌شد ولی اکنون با این عمل قالیباف برخورد نمی‌شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *