رئیس جمهوری در همایش استانداران و فرمانداران سراسر کشور تشریح کرد منشور جمهوریت می گویند مجلس مال ماست، نوش جان شما ولی بگذارید رقابت شکل بگیرد و مشارکت بالا برود

گروه سیاسی/ رئیس جمهوری روز گذشته داستان انتخابات در ایران را تشریح کرد و همزمان انتقاد اساسی مبنی بر رقابتی نبودن انتخابات پیش رو را یادآور شد. او هشدار داد که خطر دموکراسی روزی است که انتخابات تبدیل به تشریفات شود. به جلسات اتاق فکر‌های اصول گرایان اشاره کرد که گویا خود را صددرصد پیروز انتخابات می‌دانند و گفت که اگر چنین فکری دارند نوش جانشان اما حداقل زمینه را برای مشارکت بالا در انتخابات فراهم کنند. او البته از مردم هم خواست با وجود نقایص موجود و گلایه‌هایی که دارند در انتخابات شرکت کنند.  به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، روحانی سخنان خود را با تسلیت ایام فاطمیه شروع کرد و گفت: قرآن می‌گوید ما شما را وسیله آزمایش همدیگر قرار دادیم. کاندیدا وسیله آزمایش برای هیأت اجرایی، کاندیدا و هیأت اجرایی وسیله آزمایش برای هیأت نظارت، همه‌شان برای آزمایش برای شورای نگهبان و همه برای آزمایش در روز انتخابات. او یادآور شد که پایه انتخابات ما از رفراندوم در سال ۵۸ شروع شده هر چند بعضی از کلمه رفراندوم خوششان نمی‌آید. روحانی ادامه داد: اتفاقاً یک پایه قانون اساسی ماهمه‌ پرسی است. یعنی قانون اساسی هم بعد از انتخابات اعضای خبرگان قانون اساسی دومرتبه با همه پرسی و رفراندوم، قانون اساسی شد. در بازنگری هم باز با همه پرسی و رفراندوم قانون اساسی شد، این را تأکید می‌کنم برای اینکه اخیراً بعضی‌ها نسبت به این کلمه همه پرسی حساسیت پیدا کرده‌اند و بعضی از حساسیت‌ها نه به اندازه کرونا خطرناک است و آدم باید مواظب باشد که این بیماری سرایت نکند و یک اصل مهم و اساسی را که در کشور ما و در قانون اساسی ما است، نظر دیگری نسبت به آن پیدا نکنیم.

بگذاریم روز انتخابات همه با هم باشیم
وی افزود: ما از مشروطه با مسأله آرا و رأی مردم و انتخابات و مجلس آشنا شدیم. حالا آن روز مجلس شورای ملی و امروز مجلس شورای اسلامی. آن همه فداکاری‌ها در مشروطه برای این بود که رأی و آرای ملی حاکم شود.
حاکمیت ملی یکی از اهداف مهم مشروطه و انقلاب اسلامی ما بود. مردم بر سرنوشت خویش حاکم شوند و البته خداوند که معلوم است خالق ماست. اینکه ما بر سرنوشت‌خودمان حاکم‌ هستیم آن هم خداوند فرموده و آن هم امر و دستور خداست، ما بر خود حاکمیت داریم و حاکمیت ملی را کسی نمی‌تواند نقض کند، یک مقطعی گذشت، البته انقلاب مشروطه از مسیر خودش منحرف شد، استبدادگران آمدند و مسلط شدند و بعد انتخابات تشریفات انتصابات شد.
بزرگ‌ترین خطر برای دموکراسی و حاکمیت ملی آن روزی است که انتخابات تشریفات شود. جای دیگری انتصاب بفرمایند و بعد مردم پای صندوق بروند بخواهند تشریفات انتخابات را انجام دهند. خدا نکند یک همچون روزی برای کشور ما پیش بیاید، چون در زمان رژیم گذشته یادتان است که در حوزه‌های انتخابیه یک عده‌ای می‌آمدند ولی همه می‌دانستند که وکیل چه کسی است می‌گفتند فلانی است و از تهران تعیین شده است. این خطر بزرگی بود که ملت ما را تهدید کرد.
مردم چرا انقلاب کردند، یک دلیل انقلاب مردم ما این بود که خودشان بر سرنوشت خودشان حاکم شوند، حاکمیت ملی یکی از پایه‌های حرکت انقلابی ما بود. رسیدیم به انقلاب اسلامی دیگر معلوم شد که این جور نیست که تهران تصمیم بگیرد. مردم تصمیم گیر هستند، پای صندوق می‌آیند و به آن کسی که می‌خواهند رأی می‌دهند.
رئیس جمهوری گفت: حالا اگر می‌خواهیم برویم پای صندوق، رأی بدهیم. به‌شما می‌گویند بروید وارد یک فروشگاه بزرگ شوید و یک جنسی را انتخاب کنید، اگر یک جنس بیشتر نیست، یک مارک هم بیشتر نیست، دیگر انتخاب لازم نیست، دیگر بزرگ خانواده لازم نیست برود فروشگاه، یک بچه هم برود، یک مارک است دیگر می‌گویند این جنس را برداریم پول را بده و بیا. دیگر نیازی نیست. بسیار مهم است که مردم احساس کنند باید میان چند نمونه یکی را برگزینند این می‌شود انتخابات، حالا اگر در تمام حوزه‌های انتخابیه سلیقه‌ها و افکار و مذاهب و قومیت مختلف، همه حضور داشته باشند طرف می‌رود انتخاب می‌کند حالا هر که آمد و هر کسی که انتخاب شد.
اگر بنا شد ما کشوری داشته باشیم – مثال می‌زنم ممکن است با واقعیت این مثال من فاصله داشته باشد – فرض کنید کشوری داریم که در آن ۳ تا سلیقه وجود دارد، یک سلیقه، سلیقه اصولگرا، یک سلیقه اصلاح‌طلب و یک سلیقه اعتدال‌گراست. اگر روی این فرض، جامعه ما سه نوع سلیقه داشت، آن وقت توی انتخابات، یک سلیقه فراوان و یکی دیگر یک دانه را باید با ذره بین و تلسکوپ در آسمان هفتم پیدایش کرد و یک سلیقه هم که اصلاً نیست و وجود ندارد.گفتم مثال می‌زنم  ان شاءالله که اینجا این‌طور نیست.
روحانی با بیان اینکه آن قدرتی که قدرت دائم برای یک ملت هست حضور ملت است، افزود: چطور در دی سال ۹۶ در برابر یک گروه، ملت ما پیروز شد. ملت ما به صحنه آمد. یک عده آمدند و شلوغ کردند، زدند و یک کارهایی کردند، حالا ممکن بود در آنها یک عده‌ای معترض، یا غیرمعترض باشند، کاری به ۹۶ ندارم چون ۹۶ جزو روزهای تلخ تاریخ ماست که هیچ وقت یادم نمی‌رود و این دی سال ۹۶ بود که ترامپ را پررو کرد که در برابر ایران بایستد و دشمنان ما را تشویق کرد.حال یک عده آمدند با هدف دیگری و نمی‌فهمیدند که چه کار می‌کنند، ما در برابر این حوادثی که در روزهای مختلف پیش آمد به چه چیز افتخار کردیم، به کدام قدرت تکیه کردیم؟ مردم ما بودند به خیابان آمدند.
آن روز که ما مردم را دعوت کردیم در ۹۶ به خیابان بیایند همه جواب دادند و در ۹۸ همه را دعوت کردیم که به خیابان بیایند جواب بدهند آن وقت هم ما گفتیم که فقط در خیابان حزب فلان بیاید یا حزب فلان نیاید یا گفتیم همه بیایید، یا گفتیم امروز روز ملی است همه بیایید از کشور دفاع کنید. آیا آن وقت تقسیم می‌کردیم که می‌گفتیم این خیابان فقط این جناح باید بیاید.
امروز ۲۲ بهمن را در پیش داریم آیا همه ملت یا یک جناح خاص را دعوت می‌کنیم؟ در ۸ سال دفاع مقدس یک جناح خاص در میدان جنگ بود یا همه در میدان جنگ بودند؟یادمان نرود روز مشکل همه باید با هم باشیم، بگذاریم روز انتخابات هم همه با هم باشیم.

می ترسم روزی کلمه جمهوری جرم شود
روحانی ادامه داد: مجری انتخابات و مجری قانون، وزارت کشور، استانداران و فرمانداران هستند اینها مجری قانون و مجری انتخابات هستند، انتخابات را اینها اجرا می‌کنند. حالا قانون اساسی ما احتیاط کرده و گفته است یک دستگاهی هم از کنار نظارت کند یعنی یک عده‌ای را گفتند شما اینجا این بالا بایستید، نگاه کنید ببینید اینها یک وقت خلاف نکنند – همین – نظارت یادمان نرود. حالا اگر برعکس شد ناظر شد مجری، مجری شد لجستیک، اگر ما می‌خواهیم به اهداف خود برسیم مسلماً برای همه ما کشور مهم است، برای همه ما نتیجه انتخابات مهم است، ما بیاییم پاسدار جمهوریت هم باشیم، در قانون اساسی ما جمهوریت هم هست.کلمه جمهوری در قانون اساسی ما هست اما می‌ترسم یک روزی این کلمه جمهوری هم باز جرم شود.ما باید پاسدار اسلامیت و جمهوریت باشیم. رئیس جمهوری در ادامه با اشاره‌ای به شاخص‌های اقتصادی که در چند ماه گذشته بهبود پیدا کرده، توضیح داد: در جلسه اخیر شورای عالی هماهنگی اقتصادی یک بحث مهم و مفصلی شد و عنوان کردند که فراز و نشیب وضع ما از اوایل ۸۰ تا امروز چگونه بوده و اتفاقاً در آمار و همه روندها و ترندهایی که در جلسه رؤسای سه قوه و سایر اعضا نشان داده شد ، در ۲ سال وضع خیلی خوب شد. یکی سال ۹۳ و دیگری ۹۵ بود که کاملاً با سال‌های دیگر از نظر امید، نظر، حضور و نشاط مردم متفاوت بود. این آمار هم صرفاً اقتصادی بود و سیاسی نبود. سال ۹۳ یک حرکت بسیار خوب و شرایط بسیار مناسب برای مردم و سال ۹۵ سال استثنایی برای ما بود. یعنی ۱۲٫۵ درصد رشد اقتصادی بود که در دنیا اول شدیم. در زمینه رشد اقتصادی درسال ۹۵ در دنیا اول هستیم. معلوم است چرا شروع به تخریب کردند و چرا یک عده‌ای تروریست جهانی مثل کاخ سفید، صهیونیسم، برخی از ارتجاع عرب که با آنها هستند، تصمیم گرفتند برجام را ترور کنند، چرا؟‌ چرا تیراندازی کردند به سمت برجام؟ دلیلش چه بود؟ برای اینکه ۹۴ برجام اجرایی شد و کشور در سال ۹۵ بالاترین رشد اقتصادی را داشت. وی ادامه داد: شما دیدید در منطقه هم که چه موفقیت‌هایی به‌دست آوردیم، یعنی اینکه ترامپ اول برجام را ترور می‌کند، بعد سردار عزیز ما سپهبد سلیمانی را ترور می‌کند، بعد می‌خواهد رفاه و وحدت و آسایش مردم و انسجام ملی ما را ترور کند. اینها همه یک مسیر است. اینها می‌خواهند به دنیا بگویند که ایران یک جزیره تنها و منزوی است و می‌خواهند دور ایران را دیوار همیشگی بکشند و ما نباید بگذاریم این کار بشود. اینها می‌خواهند ما را از دنیا جدا کنند. هرجا و هرفردی به ناروا و غلط ما را از دنیا، منطقه، دنیای اسلام و دوستان ما جدا می‌کند، باید فردا پیش مردم پاسخگو باشد. ما باید مسئولیت‌پذیر و پاسخگو باشیم.

در حسرت انتخابات الکترونیکی
رئیس جمهوری خطاب به استانداران و فرمانداران گفت: شماها مسئولیت سنگینی بر دوش دارید. اولاً شما امانتدار مردم هستید هم امروز، هم فردا، هم دیروز فرق نمی‌کند.  ما بیاییم همه توان خود را به کار بیندازیم همان‌طور که شما در این دو سال با همه توان کاری کردید که کشور و اقتصاد روی پای خودش بایستد مردم ولو با مشکلات بتوانند زندگی کنند امروز یک مسئولیت مضاعفی شما دارید به‌عنوان امانتدار مردم، رأی مردم صندوق‌های آرا البته من که نمی‌پسندم این شکلی که الان ما صندوق آرا داریم، حالا دیگر چاره نداریم هر چه هم با آقای وزیر کشور درهر دوره‌ای تأکید کردیم به هر حال نشد که این انتخابات را الکترونیکی کنیم، افغانستان هم این کار را کرد این کار را بکنیم اینکه چیزی نیست آخر این چیست دومرتبه روی ورقه بنویسد دومرتبه در صندوق بیندازد و باز یکی می‌خواند، یکی علامت می‌زند و معلوم نیست آن چه چیزی را می‌خواند و این کجا را علامت می‌زند. بعد همه که علامت زدیم یا حسین تجمیع. و آخر که می‌خواهند تجمیع کنند چه بساطی پیش می‌آید آنجا باید مراقب و مواظب باشیم خیلی از انتخابات در تجمیع مشکل پیدا می‌کند.  وی ادامه داد: چرا این کار را بکنیم؟ بگذاریم الکترونیکی باشد و کمی مردم راحت شوند و خیالشان آسوده شود الان هم شما باید تلاش کنید که خیال مردم را آسوده کنید با دقت و تلاش، مصاحبه، اقدام و امکان خود وزارت کشور با بازرس‌هایی که بالای سرِ صندوق‌ها تعیین می‌کند بازرسینی که می‌فرستد مردم دلشان قرص باشد که رأی آنها کم و زیاد نشود این خیلی مهم است، اعتماد و اطمینان مردم بسیار مهم است. امنیت بسیار مهم است و شما مسئول امنیت و شوراهای تأمین هستید.  روحانی تصریح کرد: اگر باید ۲ یا ۵ نفر تأیید شوند نگذاریم اختلاف و دعوا درست شود، شماها که در جلسات خصوصی خود می‌گویید مجلس بعدی صددرصد مال ما هست و اگه مال شماست چرا غصه می‌خورید؟ شما که اینجوری در اتاق فکر گفتید مجلس بعدی صددرصد مال ماست الحمدلله مال شماست اگر مال شماست بگذارید یک رقابت شکل بگیرد مشارکت بالا برود مجلس هم مال شما باشد، نوش جان شما. ما در این داستان اصلاً مشکل نداریم پس بگذاریم امنیت و رقابت حاصل شود، انتخابات سالم باشد و همه تلاش کنیم مشارکت بالا برود.

نظام ما تک حزبی نیست
رئیس جمهوری ادامه داد: بیایید به مردم اعتماد دهیم و به مردم بگوییم که نظام ما، نظام تک حزبی نیست، ما نظام کمونیستی نیستیم، ما نظام شاه نیستیم و ما فقط حزب رستاخیر و کمونیست نداریم.
تک حزبی نیستیم و نظام چند حزبی هستیم و احزاب در این کشور آزاد هستند. مخصوصاً در دولت تدبیر و امید این همه احزاب دست و بالشان باز شده و هر کسی خواسته بیاید مجوز بگیرد، براحتی مجوز گرفته است و خانه احزاب فعال شده و آمدند کنار هم نشستند.
همه باید بیایند و حضور پیدا کنند. تک حزبی نیستیم. امروز روزی است که باید برویم پای صندوق رأی، ولو اینکه گله داریم، ناراحت هستیم و ممکن است در ذهن ما مشکلاتی باشد یا اینکه ممکن است یک جایی بگوییم فلان جا دقیق اجرا و عمل نشده است. با صندوق قهر نکنیم؛ هرچند اینکه شما در تهران ۳۰ کاندیدایی، یک وقتی بگردید همه ۳۰ تا را ندارید، ۱۵ الی ۲۹ یا هر عددی دارید.
وی گفت: در انتخابات اگر هم دیدیم نقص و ایرادی است، خواهش می‌کنم روز انتخابات، ۲ اسفند یک روز تاریخی و یوم‌الله برای ماست، کاری نکنیم که صف‌های ما خلوت باشد، همه ما بیاییم پای صندوق‌های آرا، البته از حالا تا آن زمان به آقای وزیر کشور، همه مسئولان و استانداران و فرمانداران می‌گویم شماها با هیأت‌های نظارت رابطه و گاهی دوستی و رفت و آمد دارید و اینها را می‌شناسید آنهایی که مسئولان بالاتر را می‌شناسند، خودم هم اقدامات را انجام دادم و نامه‌های لازم را نوشتم و مصلحت ندیدم برخی از نامه‌ها را منتشر کنم، همه ما باید تلاش کنیم و این رقابتی بودن را درست کنیم.
ما الان در اینجا در رقابت مشکل داریم. یک ذره بیشتر یا کمتر. ممکن است از یک ذره بیشتر باشد الان. روحانی افزود: امیدواریم این رقابت را درست کنیم بگذاریم همه گروه‌ها بیایند.
اینکه نمی‌شود که نهادهای اصلی قانونی، ۴ رکنی که باید بگویند این فرد صالح است یا نیست، همه گزارش درست دادند و یکی را فرستادند در یک کوچه‌ای و اصلاً معلوم نیست با چه کسی صحبت کرده و چه گفته، بعد آمده گزارشی نوشته، مگر می‌شود با یک چنین چیزی کشور را اداره کرد.
اگر می‌خواهیم با رفتن در خانه‌ها درست کنیم، پس این دستگاه‌ها را تعطیل کنیم این وزارت اطلاعات و نیروی انتظامی و دادگستری برای چه داریم، برویم همان در خانه‌ها و از دو همسایه بپرسیم.
و یک داستانی که البته برای این انتخابات نیست و برای انتخابات قبلی است و آقایی به من گفت که من صددرصد تأیید می‌شوم و گفت من همه همسایه‌ها را دیدم و به بهانه‌ای کادو دادم و همه از من تعریف می‌کنند.
این انتخاباتی که قبلاً به همه همسایه‌ها کادو بدهیم تا صلاحیت ما تأیید شود. پس معلوم است ما یک اشکالاتی داریم که البته این داستان را گفتم برای این انتخابات نبود برای انتخاب قبلی بود. من خواهش می‌کنم معیار همه ما قانون باشد؛ ما که بالاتر از قانون نداریم.

چه کسی در کشور تصمیم گیر است؟
روحانی در ادامه نقبی هم به دو لایحه معطل مانده دولت در مجمع تشخیص مصلحت نظام زد و گفت: نمی‌شود یک قانون و مقرراتی که دولت آن را تصویب کرده به‌عنوان لایحه داده به مجلس و مجلس به‌عنوان نماینده ملت، آن را تصویب کرده، بین زمین و آسمان بماند و روابط ‌ما با دنیا دچار مشکل شود. مگر چنین چیزی می‌شود و مگر می‌شود روابط بانکی ایران با دنیا قطع شود و بهم بریزد.
چه کسی در این کشور تصمیم گیر است؟ دولت به‌صورت لایحه تصویب کرده و مجلس تصویب کرده و رهبری هم که به صراحت می‌گوید با لوایح دولت مشکلی ندارم. حال چطور می‌شود؟ اینها باید پاسخگو باشند و نمی‌شود با شعار و چهار تا حرف در فضای مجازی یا حقیقی یا در این رسانه و آن رسانه، منافع ملی را زیر پا گذاشت. نباید بگذاریم تروریست‌های کاخ سفید موفق شوند، اینها دارند رابطه ایران را با بانک‌های جهان ترور می‌کنند.
حواسمان باشد. اینها دارند، اعتماد مردم را با نظام ترور می‌کنند. به‌نظر من انتخابات خیلی مهم است و مخصوصاً انتخابات مجلس شورای اسلامی بسیار مهم است و جای هیچ تردیدی نیست ولی از انتخابات مهم‌تر اعتماد مردم و سرمایه اجتماعی است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *