معرفی مجموعه‌داستان برگزیده جایزه «احمد محمود»یعقوب یادعلی با کتاب «متغییر منصور» به عنوان برگزیده بخش مجموعه‌داستان سومین دوره جایزه «احمد محمود» معرفی شد.

معرفی مجموعه‌داستان برگزیده جایزه «احمد محمود»

به گزارش ایسنا، در اطلاعیه این جایزه آمده است: سومین دوره‌ جایزه‌ «احمد محمود» که به خاطر وقایع متعدد در سال گذشته و اشاعه‌ ویروس کرونا نتوانست اختتامیه‌ای همیشگی داشته باشد، با اعلام برگزیده‌ خود در بخش مجموعه‌داستان به شکل مجازی، تندیس و جایزه‌ برنده را هم‌زمان با دوره‌ چهارم در زمستان ۹۹ و در صورت ریشه‌کن‌شدن ویروس کرونا به او اهدا می‌کند.

بنابر نظر هیئت داوران بخش مجموعه‌داستان متشکل از حمیدرضا نجفی، مریم حسینیان، عالیه عطایی و کاوه فولادی‌نسب از میان نامزدهای نهایی سه‌گانه متشکل از «مخلوقات غریب» نوشته‌ حسین سناپور، «متغیرِ منصور» نوشته‌ یعقوب یادعلی و «هفت گنبد» نوشته‌ محمد طلوعی، کتاب «متغیر منصور» از یعقوب یادعلی به عنوان بهترین مجموعه‌داستان منتشرشده در سال ۱۳۹۷ برگزیده می‌شود.

بیانیه‌ هیئت داوران سومین دوره‌ جایزه‌ ادبی «احمد محمود» در بخش مجموعه‌ داستان:

«در این روزها که اپیدمی تازه‌آمده‌ کرونا و بیماری‌های قدیمی اقتصادی و منازعات داخلی و بین‌المللی سیاسی دست به دست هم داده‌اند تا هرچه بیشتر کمر انسان ایرانی را خم و امید را از او دور کنند، ادبیات داستانی – دنیای خیال و روایت – نجات‌دهنده است – آرام‌بخش و راهگشا – چراکه از خلال روایت تجربه‌های انسانی و اجتماعی، مستقیم و غیرمستقیم، نگاه مخاطب خود را توسعه و به اندیشه‌ او عمق می‌بخشد. از این رو، به‌رغم هیاهوی زمانه و زمینه، هیئت داوران سومین جایزه‌ ادبی احمد محمود اجازه نداد امر روزمره باعث توقف کارش در بررسی مجموعه‌داستان‌های منتشرشده در سال ۱۳۹۷ شود.

در گام نخست از میان ۱۰ مجموعه‌داستانی که بر اساس نظرسنجی از اهالی ادبیات، به دور داوری رسیده بودند، سه اثر با اکثریت نسبی آرا انتخاب و معرفی شد (به‌ترتیب الفبا):

«متغیر منصور» نوشته‌ یعقوب یادعلی (نشر چشمه)

«مخلوقات غریب» نوشته‌ حسین سناپور (نشر چمشه)

«هفت گنبد» نوشته‌ محمد طلوعی (انتشارات افق)

در ادامه، پس از بررسی مجدد این سه اثر و این‌بار با اکثریت مطلق آراء داوران، بهترین مجموعه‌داستان سال ۱۳۹۷ انتخاب شد؛ مجموعه‌داستانی که راوی رهاشدگی انسان معاصر است و هر بار به شکلی تلاش او را برای بقا در جنگل هزاره‌ سوم به تصویر می‌کشد؛ مجموعه‌داستانی که زبان روایتگر روان، طناز و پیش‌برنده‌ای دارد و خواننده‌اش را به‌خوبی با خود همراه می‌کند؛ و مجموعه‌داستانی که تنوع شیوه‌های روایی‌اش فرم‌های جذابی را خلق کرده و در اختیار خواننده‌ فارسی‌زبان قرار داده است.

هیئت داوران سومین دوره‌ جایزه‌ی ادبی احمد محمود در بخش مجموعه‌داستان، به اکثریت مطلق آرا، مجموعه‌داستان «متغیر منصور» نوشته‌ یعقوب یادعلی را به عنوان بهترین مجموعه‌داستان ایرانی منتشرشده در سال ۱۳۹۷ معرفی می‌کند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *