روایت وزیر اطلاعات اسبق از احمدی‌نژاد همچنان ادامه دارد مصلحی دوباره علیه رئیس دولت دهم

حملات تند مصلحی به احمدی‌نژاد ادامه دارد. ماجرای برکناری و بازگشت او به وزارت در زمان احمدی‌نژاد یکی از مهم‌ترین حوادث دولت دهم را رقم زد که به خانه‌نشینی ۱۱‌روزه رئیس سابق دولت معروف شد. مصلحی که به‌تازگی در گفت‌وگویی اعلام کرده بود علت برکناری‌اش خودداری از دادن برخی اطلاعات در شأن رهبری به احمدی‌نژاد بوده و در این موارد با او جروبحث زیادی داشته است، حالا در واکنش به اینکه آیا حرکات اخیر رئیس سابق دولت برای نظام هزینه دارد یا نه، گفته که او چون عقبه ایدئولوژیک ندارد، پس تهدیدی برای نظام نیست. این چهره امنیتی دولت گذشته که نامزد انتخابات خبرگان رهبری است، در یک نشست خبری گفته است: «احمدی‌نژاد در زمان دولت خود کار زیاد کرد؛ اما معنایش این نیست که عقبه ایدئولوژیک دارد؛ خود او عقبه‌ای ندارد که بخواهد با آن کف خیابان بیاید و فتنه ایجاد کند. همان‌هایی که اینها فکر می‌کنند فردا کف خیابان می‌آیند، اگر آقا بگویند فتنه نکنید و مراقب باشید از شما استفاده نکنند، همه می‌روند خانه‌هایشان». به اعتقاد او احمدی‌نژاد اصلا برای نظام تهدید نیست و نباید بیخود مسئله را بزرگ کنیم. مصحلی با اشاره به اینکه آن رأیی که در سال‌های ۸۴ و ۸۸ به ایشان دادند، به خاطر اعتبار آقا بود و اینکه حرف ایشان پیاده شود گفته که بعد از همان قهر ۱۱‌روزه که سر ماجرای من پیش آمد، این عقبه به مشکل خورد. شاید برای همین است که احمدی‌نژاد با شیفت‌های پارادایمی سعی در درست‌کردن عقبه اجتماعی برای خودش دارد. زمانی با گفتمان عدالت و دوگانه‌سازی از کاخ‌نشینان و کوخ‌نشینان، حمله به هاشمی و برخی چهره‌های درون قدرت و به مدد پول‌پاشی و درآمدهای سرشار نفتی و عدالت توزیعی سعی در جلب نظر طبقه زیر متوسط داشت و حالا سعی کرده به گفتمان طبقه متوسط و نمادهای آن یعنی آزادی و دموکراسی چنگ بزند. در واقع بخشی از طبقه غیر‌همگن حامی این روزهای او چشم به همان روزگار درآمدهای نفتی دارند؛ اما او که به‌خوبی می‌داند دیگر خبری از آن درآمدهای سرشار نفتی نیست که بتواند این طبقه را در صورت بازگشت به قدرت همچنان از خود راضی نگه دارد، سعی کرده جامعه هدف خود را تغییر دهد. به طور قطع اگر افزایش درآمدهای نفتی به صورت اتفاقی با دولت احمدی‌نژاد هم‌زمان نمی‌شد و بحران‌های اقتصادی با دولت بعدی قرین، رئیس اسبق دولت این روزها نمی‌توانست برای خود حامی جمع کند. حامیانش بدون درک از علت صرفا دست به یک مقایسه صوری می‌زنند و به این نتیجه می‌رسند که اوضاع اقتصادیشان حداقل در زمان احمدی‌نژاد بهتر بود.
در واقع احمدی‌نژاد اگر بابت گفتمان عدالت‌محورش در گذشته، امروز محبوبیتی دارد، این را نه مدیون خود گفتمان بلکه مدیون الصاقات آن یعنی نحوه توزیع درآمدهای نفتی است. همان مدلی که همان زمان نقدهای زیادی به آن وارد شد. برخلاف گفتمان توسعه اقتصادی و توسعه سیاسی هاشمی و خاتمی که با وجود نقدها یا شکست‌هایی که در اجرا و عمل با آن روبه‌رو شدند؛ اما همچنان خود گفتمان طرفدار دارد.
وزارت  اطلاعات نظام
مصلحی در نشست خبری‌اش همچنین گفته که ایشان فکر می‌کرد من باید تمام مسائل وزارتخانه را با ایشان هماهنگ کنم؛ در‌حالی‌که وزارت اطلاعات برای نظام است، نه برای دولت. وقتی وزارت اطلاعات نظام است؛ یعنی اینکه باید تقسیم‌بندی و رده‌بندی در گزارش‌ها داشته باشند. روزی که می‌خواستم وزیر شوم، هم به آقای احمدی‌نژاد گفتم که باید آقا من را تأیید کند. اگر این‌طور شد من قبول می‌کنم. فردای همان روز هم نماز خدمت رهبری بودم و ماجرا را به ایشان گفتم.
مصلحی با تأکید بر اینکه احمدی‌نژاد می‌خواست همه گزارش‌ها را داشته باشد و اصلا به رده‌بندی در ارائه گزارش‌ها اعتقادی نداشت، گفته: در واقع ایشان در اطلاعات‌دادن به خودشان بعضا گله‌هایی داشت و افرادی را مدنظر خود داشت و می‌خواست آنها را به خدمت بگیرم. من هم به این فکر می‌کردم که اگر اینها را استفاده کنم، اطلاعات مملکت به کجا می‌رود؟ به خاطر همین می‌گفتم من بررسی می‌کنم و بعد می‌گفتم بررسی کردم و نشد».
کیهان همان زمان گفته بود که قضیه از این قرار است که مصلحی یکی از معاونان خود را پس از مدت‌ها اختلافات کاری برکنار کرده و از آنجا که این معاون از چهره‌های بسیار نزدیک به جریان مشایی بوده، رئیس‌جمهور پس از اطلاع از این تصمیم وزیر اطلاعات از او خواسته «به علت عزل بدون هماهنگی معاون خود» استعفا بدهد و خبر استعفای ایشان را در جلسه همان شب هیئت دولت اعلام می‌کند… .
مصلحی بعدا و سال ۹۳ هم به دیدار نوروزی احمدی‌نژاد رفته بود و خواستار کنارگذاشتن رحیم‌مشایی از دایره اطرافیانش شده بود. مصلحی آن زمان خودش را رفیق احمدی‌نژاد توصیف می‌کرد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *