سنگ های بزرگترین آسیاب آبی ایران دوباره از چرخش ایستاد

سنگ های بزرگترین آسیاب آبی ایران دوباره از چرخش ایستاد

ایسنا/تهران در حالی که سنگ های بزرگترین آسیاب آبی ایران معروف به آسیاب خان زواره پس از ۶۰ سال در اسفند سال ۱۳۹۸ به چرخش در آمد، حال دوباره از چرخش ایستاد.

سید احسان ایزدی مالک بزرگترین آسیاب آبی ایران علت تعطیلی مجموعه گردشگری آسیاب آبی خان زواره را عمل نکردن مسئولان به تعهدات شان بیان کرد و گفت: مسئولان برای احیای این آسیاب در خصوص ساخت نماز خانه و سرویس بهداشتی برای این مکان گردشگری، پرداخت تسهیلات بانکی، انتقال آب و … قول داده بودند که هیچکدام عملی نشده است.
وی با گلایه از برخی از مسئولان افزود: مسئولان حتی حاضر نیستند به تماس های تلفنی من هم پاسخ دهند.
به گزارش ایسنا، یکی از آسیاب های شش گانه زواره، معروف به آسیاب «خان» به همت “سید احسان الله ایزدی طباء زواره” بازسازی و به مجموعه سفره خانه سنتی برای پذیرایی از مسافران و گردشگران داخلی و خارجی تبدیل شده است.
ایزدی برای حفظ میراث فرهنگی و توسعه گردشگری شهر تاریخی زواره، آسیاب آبی ششم معروف به آسیاب خان را از مجموع شش آسیاب قدیمی شهر زواره که قدمت ۱۰۰۰ ساله دارد را خریداری و بازسازی کرده است.
در مرحله اول بازسازی آسیاب آبی ششم “خان”زواره در این مجموعه سفره خانه سنتی راه اندازی شد و آسیاب آبی کار خودش را با تبدیل گندم به آرد آغاز کرد.
کارشناسان میراث فرهنگی معتقدند قدمت ساختمان اصلی آسیاب آبی ششم زواره که در عمق ۱۰ متری زمین بنا شده است به بیش از ۱۰۰۰ سال می‌رسد. این کارشناسان قدمت قسمت‌های بعدی این آسیاب آبی را به پیش از دوران صفویه می‌دانند.

به گزارش ایسنا، در بازسازی بزرگترین آسیاب آبی ایران قسمت‌هایی از سقف این بنا که مربوط به ۱۰۰۰ سال پیش است؛ حفظ شده است.
جا دارد در سال تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها مسئولان برای حل مشکلات این مجموعه گردشگری و رونق دوباره آن همکاری و مساعدت نمایند.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *