چین: دموکراسی آمریکا سلاح کشتار جمعی است:دموکراسی مدت‌هاست به سلاح کشتار جمعی تبدیل شده که توسط ایالات متحده برای مداخله در کشورهای دیگر استفاده می‌شود.

سرویس خارجی: وزارت خارجه چین پس از برگزاری نشست به اصطلاح دموکراسی به میزبانی آمریکا، گفت دموکراسی مدت‌هاست به سلاح کشتار جمعی تبدیل شده که توسط ایالات متحده برای مداخله در کشورهای دیگر استفاده می‌شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین در بیانیه‌ای ایالات متحده را به برانگیختن انقلاب‌های رنگی در خارج از این کشور متهم کرد و افزود: دموکراسی مدت‌هاست به سلاح کشتار جمعی تبدیل شده و این اجلاس توسط واشنگتن سازماندهی شده تا خطوط تعصب ایدئولوژیک را ترسیم کند، از دموکراسی استفاده ابزاری و سلاح‌سازی کند و تفرقه و تقابل را برانگیزد. چین در ادامه متعهد شد که قاطعانه در برابر انواع دموکراسی‌های کاذب، مقاومت و با آن‌ها مخالفت کند. پکن پیش‌تر هم دموکراسی ایالات متحده را فاسد و شکست‌خورده خوانده بود و سفرای روسیه و چین در واشنگتن در بیانیه‌ای مشترک، نشست به اصطلاح دموکراسی به میزبانی آمریکا را محکوم کردند. «آناتولی آنتونوف» سفیر روسیه در آمریکا و «کین گانگ» همتای چینی او در این بیانیه گفتند: ایالات متحده نهم و دهم دسامبر میزبان نشست آنلاین دموکراسی بود تا خود را در جایگاهی قرار دهد که مدعوین را ‌کشور دموکراتیک خطاب کرده و تعیین کند چه کشورهایی مستحق چنین برچسبی نیستند.

در این بیانیه آمده است: آمریکا در این اقدام که ساخته ذهنیت جنگ سرد خود است، تقابل ایدئولوژیک را تشدید کرده و در جهان شکاف ایجاد خواهد کرد و خط‌های تفرقه جدید ترسیم می‌کند. پیش از این نیز دولت چین به دعوت دولت آمریکا از تایوان برای حضور در نشست به‌ اصطلاح دموکراسی واکنش نشان داده بود. وزارت امور خارجه آمریکا نام بیش از ۱۰۰ کشور جهان را در لیست مدعوین نشست دموکراسی خود گنجانده بود. در این میان نام تایوان که آمریکا مدعی است به دلیل اصل «چین واحد»، تایوان را به عنوان کشور به رسمیت نمی‌شناسد، در فهرست مذکور دیده می‌شد. با این حال چین و روسیه در میان دعوت‌‌شدگان نبودند. «دیمیتری پسکوف» سخنگوی کاخ کرملین هم نشست به اصطلاح دموکراسی در آمریکا را تلاش واشنگتن برای ایجاد تفرقه بین ملت‌ها خواند و تاکید کرد که نگرش روسیه به آن صددرصد منفی است. آمریکا در حالی چنین نشستی را برگزار کرد که به گفته کارشناسان بین‌المللی و حتی مقامات ارشد داخل این کشور، دموکراسی آمریکایی در حال افول است.

خبر دیگر اینکه وزارت خزانه داری آمریکا از اعمال تحریم علیه ۲۵فرد و نهاد مرتبط با چین و برخی دیگر از کشورها به بهانه نقض حقوق بشر خبر داد.

یکشنبه ۲۱ آذر ۱۴۰۰   روزنامه اطلاعات

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *