هفت قاب دیدنی از گذر مقصودبیک تهرانی (لیلا اصلانی)

هفت قاب دیدنی از گذر مقصودبیک تهرانی

تا همین چند دهه پیش تهران را به گذرهای پر خاطره اش می‌شناختند. با این که انگار آن شهر دوست داشتنی را کوبیده و بعد با کج سلیقگی تمام دوباره از نو ساخته‌اند، هنوز هستند راسته هایی که دم به تله تجدد نداده‌اند. رد و نشان این گذرها در نقشه امروزی پایتخت چندان پر رنگ نیست. اما هنوز هم می شود به ملاقات بناهایی رفت که روزگاری با سرسلامتی در این مسیرها نفس می کشیدند و حالا در کهنسالی منتظر نگاه پر از تحسین گردشگران هستند. مقصود بیک تهرانی یکی از همین گذرهاست.

گروه ایرنا زندگی – میدان تجریش در هیاهوی همیشگی خودش نشسته و به رهگذران چشم دوخته است. گذر قدیمی مقصود بیک با اماکن دیدنی که دارد در مدار این میدان قرار گرفته و داشته هایش را به رخ می‌کشد. خوشبختانه در اطراف میدان تجریش تابلو های راهنمای این ابنیه به خوبی جانمایی شده‌اند. با کمی پرس و جو مهمان ۷ مکان چشم نوازی می شوید که روزگاری نه چندان دور داخل شدن به آن ها چندان هم کار ساده ای نبوده است. اما اکنون برای رفتن به این مسیر مفرح به تنها چیزی که نیاز دارید روحیه یک جا نماندن و گز کردن در این گذرگاه فرهنگی و هنری است.

هفت قاب دیدنی از گذر مقصودبیک تهرانی

*** زیارت فرزند بلافصل امام موسی کاظم (ع)

در این روزها و شب های رمضانی استخوان سبک کردن در دل امامزاده های پایتخت حال و هوای دیگری دارد. بقعه متبرکه امامزاده صالح در تجریش این روزها میزبان روزه دارانی است که به هزار و یک حاجت روانه بارگاه این حضرت می شوند و با دل و جانی سبک شده از خستگی ها تا نوبه دیگر با آن خداحافظی می کنند.

هفت قاب دیدنی از گذر مقصودبیک تهرانی

امامزاده صالح(ع) از برادران امام رضا (ع) است. بقعه این حضرت در سال ۱۲۱۰ و به دستور هلاکو میرزا فرزند فتحعلیشاه بازسازی شد و از همان زمان تا کنون گذر مقصود بیک در ایستگاه اول خود به حضور آن منور شده است.

هفت قاب دیدنی از گذر مقصودبیک تهرانی

*** بازاری برای خاطره بازها

هنوز در چهارسوق های بازار سرپوشیده تجریش می‌توان عطر اصالت را استشمام کرد. این بازار سنتی درست در کنار بقعه متبرکه امامزاده صالح (ع)قرار گرفته و هنوز هم  به عنوان نمادی برای تهران قدیم شناخته می‌شود. تکیه قدیمی تجریش، راسته های عطاری، ترمه فروشی، آجیل و خشکبار، ترشیجات و زیور آلات و میدانگاهی میوه‌های نوبر از داشته‌های این بازار قدیمی خوش آب و رنگ است.

هفت قاب دیدنی از گذر مقصودبیک تهرانی

*** نوای آشنای مقام و گوشه های ایرانی

دنیایی از سازهای فاخر ایران زمین در دسترس پایتخت نشین هاست، با این حال افراد کمی هستند که تا به حال مهمان راهروهای پر از افتخار موزه موسیقی شده باشند.

هفت قاب دیدنی از گذر مقصودبیک تهرانی

خانه قدیمی که موزه را در آن راه اندازی کرده‌اند در میان حلقه ای از درختان باغ های تجریشی جا خوش کرده است. بازدید از کارگاه ساخت انواع سازهای ایرانی، آلبوم عکس های قدیمی از بزرگان موسیقی، وسایل شخصی و سازهای اساتید و مدال ها و افتخارات و نشان ها از برنامه های ثابت این موزه برای گردشگران است.

هفت قاب دیدنی از گذر مقصودبیک تهرانی

برای بازدید از موزه موسیقی باید به سمت چهارراه حسابی بروید و کمی مانده به کوچه نیلوفر با راهنمایی تابلو های این بنا به بازدید از آن دعوت می‌شوید.

هفت قاب دیدنی از گذر مقصودبیک تهرانی

*** اینجا خانه یک پرفسور عاشق بود!

در باغراه مقصودبیک هنوز هم که هنوز است از آن همه اسم و القاب قجری تنها یک نام به یادگار مانده است. نامی شخصی که نه دودمان سلطنتی داشت و نه ملاک بزرگی به حساب می آمد تا به واسطه اراضی وسیع ملک هایش آن منطقه را سرقفلی خود کند.

هفت قاب دیدنی از گذر مقصودبیک تهرانی

در گذر مقصود بیک چهاراره اصلی به نام پرفسوری است که با وجود شخصیت علمی و بین المللی اش عاشق وطن بود و برای محرومیت کودکان قشر ضعیفی که از تحصیل دور مانده بودند دلسوزی ها می کرد. خانه دکتر حسابی در سمت راست این چهارراه و در شیب یک کوچه باغ دوست داشتنی قرار گرفته است.

هفت قاب دیدنی از گذر مقصودبیک تهرانی

در این خانه با یادگارهای این پرفسور عاشق ملاقات می کنید.

هفت قاب دیدنی از گذر مقصودبیک تهرانی

*** خانه باغ ایرانی اینجاست

از پشت چینه‌های آجری و نرده‌های فلزی باغ ایرانی هم می توان محوطه چمن کاری شده آن را دید. ماکت هایی از سی و سه پل میدان آزادی، آرامگاه خیام و حافظیه در میان محوطه این خانه نشسته‌اند و از رهگذران برای ورود به آن دعوت می‌کنند. خانه باغ ایرانی موزه‌ای برای نمایش هنر دست هنرمندان معاصر شده است. در اطراف تک ساختمان قاجاری آن کافه ها و فروشگاه های صنایع دستی فعالیت دارند و همین باعث شده تا این مکان مفرح تبدیل به مکان مناسبی برای گردشگری نیمروزه خانواده ها شود.

هفت قاب دیدنی از گذر مقصودبیک تهرانی

*** باغ فردوس تلفیقی از معماری ایرانی و فرنگی

این باغ مفرح مثل همه باغ های شناسنامه دار ایرانی کوشک و حوض و آبراه و باغراه دارد اما چندان هم از معماری سنتی دوره قاجار برای ساخت آن پیروی نشده است. به همین دلیل است که همزمان تلفیقی از هنر معماری ایرانی و فرنگی در بنای آن مشهود است. الگوی ساخت باغ فردوس در گذر مقصود بیک بیشتر از معماری اروپایی وام گرفته است.

هفت قاب دیدنی از گذر مقصودبیک تهرانی

عمارت این باغ فرهنگی در دوطبقه ساخته شده و حوض های مقابل آن فضای دلنشینی را برای رهگذران ایجاد کرده است. در شب های ماه مبارک رمضان این باغ و کوشک قاجاری میزبان خانواده‌هایی می شود که میل به پیاده روی در نزدیکی باغ های فرح بخش شمیران را دارند.

هفت قاب دیدنی از گذر مقصودبیک تهرانی

***موزه‌ای برای عشق فیلم‌ها

اینجا بی برو برگرد پاتوق عشق فیلم هایی است که اگر پای حرف های شان بنشینید از اطلاعات دسته بندی شده سینمایی شان انگشت به دهان می مانید. موزه سینما علاقه مندان به هنر هفتم را گرد خود جمع کرده و از این مکان در گذر مقصود بیک پاتوقی خاطره انگیز ساخته است.

هفت قاب دیدنی از گذر مقصودبیک تهرانی

حتی اگر از علاقه مندان جدی سینما نباشید دیدار با این موزه برای تان به یادماندنی خواهد شد. گنجینه‌ای از تاریخ سینمای ایران با قاب عکس‌هایی از هنرمندان و پشت صحنه فیلم ها و اطلاعات سینماگران در این موزه انتطارتان را می‌کشند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *