بازدید وزیر صمت از بزرگترین مجتمع خودروسازی بخش خصوصی کشور در البرز/ تولید محصولات سواری و تجاری با تحقق اشتغال ۱۰ هزار نفری

بازدید وزیر صمت از بزرگترین مجتمع خودروسازی بخش خصوصی کشور در البرز/ تولید محصولات سواری و تجاری با تحقق اشتغال ۱۰ هزار نفری

تهران- ایرنا- وزیر صنعت، معدن و تجارت در سومین برنامه بازدید خود از شرکت های بزرگ خودروسازی کشور با حضور در استان البرز از بزرگترین مجتمع خودروسازی بخش خصوصی کشور بازدید کرد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، “سید رضا فاطمی امین” در این بازدید که “منوچهر منطقی” معاونت صنایع حمل و نقل وزارت صمت نیز او را همراهی می‌کرد، خطوط تولید سواری مکث موتور و محصولات مکث پیکاپ کلوت و خودروی شاسی بلند تیارا را مورد بازدید قرار داد.

هم اکنون در این گروه صنعتی بیش از ۱۰ هزار نفر به صورت مستقیم مشغول فعالیت هستند.

در حوزه تولیدات خودروهای تجاری نیز این مجتمع تولیدکننده برند های پیلسان، تیتان دیزل و ویرا دیزل است و کامیون و کامیونت های دیما نیز از این شرکت به بازار عرضه می شود.

همچنین در این مجتمع، شرکت آتین خودرو دیزل در زمینه تولید ون های کارگو و مسافری فعالیت می کند.
به گزارش ایرنا، به دنبال فرمان هشت‌ماده‌ای رئیس‌جمهور به خودروسازان در ۱۱ اسفند ۱۴۰۰، بازدید نخست وزیر صمت، چهارشنبه ۲۵ اسفند ۱۴۰۰ و بازدید دوم شنبه ۱۳ فروردین ۱۴۰۱ انجام شده بود.

فرمان ۸ ماده‌ای رئیس جمهور در حوزه خودرو

۱- در حوزه تولید؛

الف) تولید خودرو در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰ حداقل ۵۰ درصد افزایش یابد.
ب) سازوکارهای لازم به منظور تولید و عرضه حداقل یک «خودروی اقتصادی» با ساختار به روز، فراهم شود.
پ) در سال ۱۴۰۱ حداقل تولید سه خودروی قدیمی متوقف و سه خودرو جدید با کیفیت مطلوب، تولید و عرضه شوند.

۲- تولید خودروهای جدید و پیشرفته، خودروهای برقی، متصل و خودران گسترش یابد و سرمایه گذاری و بسترسازی برای ورود دانش و فناوری موجود در صنایع دفاعی و فضایی و ظرفیت شرکت های دانش بنیان برای ایجاد تحول در صنعت خودروسازی «در مقیاس اقتصادی»، فراهم شود.

۳- نسبت به تامین قطعات مورد نیاز و ترخیص و عرضه فوری خودروهای دپوشده در انبارهای شرکتهای خودروساز به بازار، تا نصاب استاندارد، حداکثر در مدت ۲ ماه اقدام شود.

۴- به‌منظور افزایش رقابت پذیری و رفع شائبه انحصار، متناسب سازی قیمت خودرو و جبران کمبود تولید به میزان مورد نیاز بازار، موانع قانونی و اجرایی واردات خودرو در سال ۱۴۰۱، حداکثر ظرف مدت سه ماه رفع شود و با افزایش صادرات خودرو و قطعات، نسبت صادرات به واردات در صنعت خودرو افزایش یابد.

۵- در خصوص نحوه عرضه خودرو به مردم به منظور ایجاد شفافیت و افزایش رضایت مندی مردم؛
الف) ضمن حذف تدریجی روند قرعه کشی با افزایش عرضه، فرآیند فعلی عرضه خودرو (از طریق قرعه کشی) فوراً اصلاح و شفاف سازی لازم در آن انجام شود.
ب) از ابتدای سال ۱۴۰۱ پس از تکمیل وجه، خودروهای پیش فروش شده باید بدون تاخیر بلاوجه، قابل تحویل به مشتری شود.
پ) هرگونه واگذاری خودرو به شرکت‌ها و دستگاه‌های دولتی و غیر دولتی به صورت رانتی و غیرشفاف و متفاوت با رویه معمول فروش خودرو به مردم ممنوع است.

۶- به منظور نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی اعم از باری و مسافری، هرساله حداقل ۲۰ هزار خودرو (کشنده، کامیون، کامیونت، اتوبوس و مینی بوس) فرسوده، از رده خارج شده و جایگزین کردن آنها با خودروهای با کیفیت برای صاحبان مشاغل مربوطه، تسهیل شود.

۷- به منظور افزایش کیفیت و ایمنی خودروهای تولید داخل؛
الف) هرگونه استفاده از قطعات با کیفیت پایین در مونتاژ خودرو از ابتدای سال ۱۴۰۱ مطلقا ممنوع است و دستگاه‌های مسوول موظفند با عرضه قطعات یدکی تقلبی و قاچاق به‌ویژه قطعات پر مصرف و موثر بر ایمنی خودرو نیز مقابله کنند.
ب) خودروهای عرضه شده به بازار از ابتدای سال ۱۴۰۱، باید حداقل با سه سال یا پیمایش ۶۰ هزار کیلومتر، ضمانت شوند.
۸- واگذاری مدیریت دولتی شرکت های خودروسازی ایران خودرو و سایپا حداکثر در مدت ۶ ماه به بخش غیردولتی تعیین تکلیف شود.
برپایه این گزارش، معاون اول رییس جمهور، مسوول نظارت و پیگیری حسن اجرای این ابلاغیه خواهد بود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *