بزرگداشت عباس کیارستمی در موزه سینما

مراسم افتتاحیه جشنواره جایزه بین المللی «عکس ۵» و بزرگداشت عباس کیارستمی در موزه سینما با حضور اهالی فرهنگ و هنر در موزه سینمای ایران برگزار شد.

به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی موزه سینما، در ابتدای این مراسم مجری گفت: حدود سه سال پیش تک درخت عباس کیارستمی توسط مهدی شادی زاده و علیرضا شادی زاده به ثبت رسید که عباس کیارستمی از این درخت در فصول مختلف عکاسی کرده است و ایده برگزاری این جشنواره از زمان ثبت تک درخت شروع شد.

در ادامه مهدی شادی زاده دبیر جشنواره جایزه بین المللی «عکس ۵» به صحنه رفت و گفت: خوشحالم که با تمامی سختی‌ها این جشنواره تا به امروز ادامه داشته است. همه این جشنواره بهانه‌ای برای احترام به نام عباس کیارستمی است که می‌دانم امروز در این سالن حضور دارد. این جشنواره نقص‌هایی هم دارد که خوشبختانه هر دوره نسبت به دوره‌های قبل بهتر برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه جشنواره در دو حوزه عکاسی و ویدئو آرت فعالیت می‌کند، افزود: خوشبختانه این جشنواره همکاری‌های خوبی در بخش بین الملل با کشورهای ژاپن، استرالیا، آلمان و…داشته است و سفارت ژاپن خیلی به ما کمک کرده است. از همکاری‌های مهم دیگر همکاری موزه سینما در این سه دوره بوده است. همچنین یکی از مهم‌ترین و برترین زنان معاصر یعنی لیلی گلستان در این سه دوره بسیار از ما حمایت کرد و در روزهای اولیه که با بیماری کرونا دست و پنجه نرم می‌کردیم ایشان در کنار ما بود. همکاری این جشنواره با فوجی فیلم سبب شد تا هرساله در کنار هم باشیم و تا جایی که می‌توانیم به رشد عکاسی کمک کنیم.

سپس سفیر ژاپن به صحنه رفت و گفت: بسیار خوشحالم که در مراسم افتتاحیه جایزه بین المللی «عکس ۵» که به مناسبت بزرگداشت عباس کیارستمی برگزار می‌شود حضور دارم. عباس کیارستمی یکی از برجسته‌ترین کارگردان‌های سینمای ایران است که در ژاپن هم از محبوبیت خاصی برخوردار است. در سال ۲۰۱۶زمانیکه این کارگردان فقید درگذشت جشنواره‌های زیادی درباره دستاوردهای این هنرمند در سراسر ژاپن برگزار شد. من خودم دانش آموخته سینما هستم و همیشه تحت تاثیر «خانه دوست کجاست» این هنرمند هستم. امیدوارم این جشنواره بتواند ادامه دهنده راه عباس کیارستمی باشد.

سپس بهمن فرمان آرا به صحنه رفت و گفت: وقتی که آیدین آغداشلو حضور دارد من نباید درباره عباس کیارستمی صحبت کنم. عباس کیارستمی شکارچی لحظه‌ها بود و اگر ما گل می‌دیدیم او ریشه را می‌دید. او همیشه خیلی عمیق نگاه می‌کرد و از نظر تصویری عکس‌ها را دوست داشت و همیشه می‌خواست متفاوت باشد. عباس کیارستمی اولین بار با داستان فیلم «گزارش» پیش من آمد و من می‌دانستم که موفق می‌شود. آشنایی و همکاری ما از همان زمان شکل گرفت. عباس کیارستمی الان زنده‌تر است و امروز زادروز این هنرمند است که من این روز را به همه ایرانیان تبریک می‌گویم و یاد او همیشه با من است.

سپس آیدین آغداشلو درباره عباس کیارستمی گفت: عباس کیارستمی همیشه ناظر بود و بیشتر نگاه می‌کرد. او با دقت نگاه می‌کرد و مثلاً به رویش یک گیاه با دقت نگاه می‌کرد. ساکت بود و من هیچ وقت ندیدم ناسزایی به کسی بگوید. او آدمی بود که جان خودش را به جان جهان پیوند زده بود. در فیلم‌هایش نقش واسطه را به حداقل رساند. . عباس هیچ وقت فرو نریخت و من به محکم بودن او همیشه غبطه می‌خورم. من نقاشی‌های او را همیشه دوست داشتم.

این هنرمند خاطرنشان کرد: عباس کیارستمی در میان ما ظاهر شد و در میان ما با فروتنی و قوت کار خود را انجام داد. او اعتقادی داشت و بر اعتقاد خود پافشاری می‌کرد. او آرامش عمیقی داشت که این آرامش از یک استحکام درونی بود. جهان با وجود عباس کیارستمی معنای تازه‌ای پیدا کرد و او روز به روز بیشتر تحسین می‌شود.

لیلی گلستان هم گفت: خیلی خوشحالم از اینکه برای داوری این سه دوره انتخاب شده‌ام و واقعا لذت بردم. ما جوانان با استعدادی داریم که سعی می‌کنند نا امید نشوند و به راه خود ادامه دهند.

جایزه ویژه گلستان به سالار چرمی، جایزه ویژه فوجی فیلم در بخش عکس به مریم رئوفی منش و جایزه ویژه فوجی فیلم در بخش ویدئو آرت به سجاد دادپور اهدا شد.

شنبه ۴ تیر ۱۴۰۱ ر.زنامه اطلاعات 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *