رییس سازمان سینمایی: ۲۳۰ شهر کشور حتی یک سالن سینما ندارند

رییس سازمان سینمایی: ۲۳۰ شهر کشور حتی یک سالن سینما ندارند

کرمان – ایرنا – معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رییس سازمان سینمایی با بیان اینکه از لحاظ تعداد سالن سینما وضعیت خوبی در کشور نداریم گفت: حدود ۲۳۰ شهر حتی یکی سالن سینما هم ندارند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، محمد خزاعی روز پنجشنبه در دیدار با استاندار  و جمعی از مسئولان استان کرمان با عنوان نشست راهبردی سینمای استان کرمان افزود:

۶۰۰ سینمای فعال در کشور داریم که با توجه به جمعیت باید حداقل ۳ هزار سالن سینما داشته باشیم.

وی تصریح کرد: دولت در کنار مسائل اقتصادی، نگاه جدی به حوزه فرهنگ نیز دارد و اقدامات بر همین مبنا برنامه ریزی و اجرا می شود.

احیای  شورای عالی سینما پس از ۱۲ سال تعطیلی

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اقدامات دولت در حوزه فرهنگ و هنر طی چندماه گذشته اظهار داشت: پس از ۱۲ سال شورای عالی سینما در این دولت احیا شد و جلسات آن با حضور رییس  جمهور برگزار می شود که نشان از اهمیت مقوله سینما دارد.

وی همچنین از احیای شورای فرهنگ و هنر نیز پس از ۱۰ سال خبر داد و بیان کرد: مباحث و مصوبات این شورا پس از تایید در شورای عالی انقلاب فرهنگی برای حوزه فرهنگ و هنر تاثیر گذار است.

خزاعی ادامه داد: ما در سازمان سینمایی از زیر ساخت های سینمایی در استان های کم برخوردار بازدید می کنیم که این امر در ۴۰ سال گذشته کمتر انجام شده است.

ساخت سینما نخستین تقاضای فرهنگی

وی گفت: در شهرستان ها نخستین تقاضا راه اندازی سینماست و استعدادهای خوبی در این مناطق وجود دارد که اگر امکانات وجود داشته باشد، هنرمندان و علاقه مندان مجبور به مهاجرت به تهران نیستند.

رییس  سازمان سینمایی کشور تاکید کرد: برنامه ریزی کردیم تا پنج فیلم سینمایی با همکاری هنرمندان هر استان تولید شود تا مشارکت استان ها را هم در ساخت فیلم سینمایی داشته باشیم.

وی افزود: استان کرمان به لحاظ اقتصادی توسعه خوبی داشته اما در حوزه زیر ساخت های فرهنگی بویژه در بخش سینمایی دچار مشکلات عدیده‌ای است.

۳۸۰ میلیون اعتبار برای ساخت  فیلم کوتاه در کرمان

خزاعی تصریح کرد: ۳۸۰ میلیون تومان برای فیلم کوتاه در حوزه شمال استان کرمان اعتبار گذاشته ایم و برای  ساخت فیلم مستند هم در موضوعاتی که دغدغه استان است، کمک می کنیم و اگر استان ها نیز درخواست سوژه خاص برای فیلم سینمایی داشته باشند، آمادگی کمک به این موضوع را داریم.

وی افزود: برای راه اندازی دفاتر سینمای جوان در استان های کشور تا عید امسال برنامه ریزی کردیم که ۵۰ درصد هزینه را سازمان سینمایی و ۵۰ درصد نیز از اعتبارات استانداری ها اختصاص یابد.

رییس سازمان سینمایی کشور بیان کرد: در حوزه جنوب استان کرمان سعی می کنیم دفاتر منطقه‌ای سینمای جوان راه اندازی شود و سینمای شهر جیرفت نیز به بهره‌برداری برسد.

به گزارش ایرنا مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان نیز در این نشست گفت: در اغلب شهرستان های استان حوزه سینما زیر ساخت های مناسبی ندارد که باید ساخته و تقویت شود.

محسن روحی همچنین ابراز امیدواری کرد سفر مسئولان سازمان سینمایی به استان کرمان زمینه ساز توجه بیشتر به سینما در کرمان شود.

رییس سازمان سینمایی کشور روز گذشته برای سفری ۲ روزه وارد استان کرمان شد و ضمن بازدید از طرح های در دست ساخت و مرمت سینمایی با فیلمسازان، مدیران و مسئولان فرهنگی استان کرمان نیز دیدار و گفت و گو کرد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *