موفق‌ترین بانوان ایرانی در جهان:اغلب آن‌ها در ایران به دنیا آمدند و بعدا به خارج از کشور رفته و آنجا مدارج ترقی را طی کرده و هم اکنون چهره‌های موفق و تاثیرگذاری هستند، اما ملیت و پیشینه ایرانی خود را فراموش نکرده اند و مفتخرند که خون ایرانی در رگ هایشان جاری است

.

این‌ها تعدادی از بانوان موفق ایرانی در جهان هستند که آوازه شهرت شان تا اینجا هم رسیده است.

به گزارش برترین‌ها به نقل از REALIRAN، اغلب آن‌ها در ایران به دنیا آمدند و بعدا به خارج از کشور رفته و آنجا مدارج ترقی را طی کرده و هم اکنون چهره‌های موفق و تاثیرگذاری هستند، اما ملیت و پیشینه ایرانی خود را فراموش نکرده اند و مفتخرند که خون ایرانی در رگ هایشان جاری است.

۱. انوشه انصاری

اونشه انصاری

انوشه انصاری در تاریخ ۲۱ شهریور ۱۳۴۵ در شهر مشهد به دنیا آمد. امروزه او را به عنوان یک مهندس موفق ایرانی-آمریکایی و بنیانگذار و رئیس مجموعه پرودیا سیستم می‌شناسند. قبل از پرداختن به ایده‌ی پرودیا سیستم، انوشه به عنوان یکی از بنیانگذاران و رئیس هیئت مدیره‌ی تلکام تکنولوژیز موفقیت‌های فراوانی در بازار تجارت آمریکا به دست آورده بود. اما میل به پیشرفت در وجود او خاموش شدنی نبود. در سال ۲۰۰۱ و در یک معامله سهام، انوشه در حدود ۱۱ میلیون از سهام شرکت سونوس را به دست آورد و به این ترتیب موفق شد پست مدیر عاملی و مدیر اجرایی دایره هوش مصنوعی شرکت سونوس را به دست آورد.

موفقیت بعدی انوشه انصاری در سال ۲۰۰۶ رقم خورد و او به عنوان یکی از بنیان گذاران و رئیس هیئت مدیره‌ی مجموعه‌ی پرودیا سیستم، بار دیگر نام خود را بر سر زبان‌ها انداخت. جالب است بدانید انوشه انصاری همچنین اولین زنیست که با سرمایه خود به فضا رفته است و در کل او چهارمین انسانیست که با سرمایه خود موفق به خارج شدن از جو زمین شده است.

۲. پریسا تبریز

پریسا تبریز

پریسا تبریز، متخصص ایمنی رایانه در سال ۱۳۶۱ به دنیا آمد. پریسا در حال حاضر با لقب شاهدخت ایمنی در بخش ایمنی نرم افزار گوگل کروم و برای شرکت گوگل کار می‌کند. جالب است بدانید مجله فوربس نام پریسا را در لیست ۳۰ پیشگام زیر ۳۰ سال در زمینه تکنولوژی قرار داده است. پریسا که مادری لهستانی-آمریکایی و پرستار دارد و پدرش یک پزشک ایرانیست تقریبا بلافاصله پس از فارغ التحصیلی جذب شرکت گوگل شد.

۳. رکسانا ورزا

روکسانا ورزا

رکسان در حال حاضر مسئولیت فعالیت‌های استارت آپی شرکت مایکروسافت در کشور فرانسه است و در عین حال مسئولیت اداره برنامه‌های بیز اسپارک و مایکروسافت ونچرز را به عهده دارد. جالب است بدانید در سال ۲۰۱۳ نام رکسانا ورزا هم در لیست ۳۰ زن پیشگام در تکنولوژی که توسط بیزینس اینسایدر تهیه شده بود، قرار گرفت.

رکسان پیش از پیوستن به غول رایانه‌ای دنیا، مایکروسافت، سابقه کار برای چند استارت آپ اروپایی را در کارنامه دارد. او همچنین مدتی ویراستار نسخه فرانسوی تک کرانچ بوده است. البته همه این فعالیت‌ها درک درستی از شوق پیشرفت رکسانا به شما نخواهد داد. رکسانا ورزا تری لینگوال است (مسلط به ۳ زبان)، عضوی از انجمن درمان صرع است و از دانشگاه‌های یو سی ال‌ای، ساینس پو پاریس و دانشگاه اقتصاد لندن موفق به کسب مدرک آکادمیک شده است.

۴. ثریا دارابی

ثریا دارابی

ثریا دارابی را امروزه به عنوان یکی از بنیانگذاران برند زدی می‌شناسند. برندی که در حوزه فشن با تمرکز بر منشاء مواد اولیه محصولات نامش را بر سر زبان‌ها انداخته است. ثریا فعالیت حرفه ایش را در نیویورک تایمز آغاز کرد و همان جا بود که تغیرات مداوم فناوری‌های دیجیتال نظرش را جلب نمود. ثریا دارابی به مرور توانست به عنوان تهیه کننده خبر با رسانه‌هایی مانند فیسبوک، توییتر و یوتیوب همکاری کند و این در حالی بود که همزمان در بسیاری از استارت آپ‌های کوچک و بزرگ فعالیت می‌کرد. ثریا از دانشگاه جئورجیا مدرک هنر دارد و در حال حاضر در بوستون زندگی می‌کند.

۵. رکسانا مصلحی

رکسانا مصلحی

رکسانا مصلحی در رشته ژنتیک اپیدمیولوژی موفق به اخذ مدرک پی اچ دی شده است. رکسانا که متولد ایران و بزرگ شده‌ی کاناداست در حال حاضر به عنوان پروفسور در دانشگاه ایالت نیویورک فعالیت می‌کند. این زن موفق ایرانی علاوه بر تدریس کورس‌های تخصصی ژنتیک در دانشگاه، در حال انجام تحقیقاتی بر نقش وراثت در بیماری‌ها و همچنین تاثیر فعل و انفعالات محیط‌های ژنی بر بالا رفتن شانس توسعه بیماری‌ها می‌باشد.

۶. مریم میرزاخانی

مریم میرزاخانی

مریم میرزاخانی، ریاضی دان ایرانی، پیش از مرگ در کشور آمریکا مشغول به فعالیت بود. در روز یک سپتامبر ۲۰۰۸ مریم میرزاخانی به عنوان پروفسور ریاضیات در دانشگاه استانفورد شروع به فعالیت کرد. در سال ۲۰۱۴ مریم به عنوان اولین زن در جهان و همچنین اولین ایرانی موفق به کسب مدال فیلدز شد.

بد نیست بدانید مدال فیلدز پر ارزش‌ترین جایزه در زمینه ریاضیات است و در جوامع علمی معتبر دنیا اعتباری منحصر به فرد دارد. اعضای هیئت تصمیم گیرنده‌ی فیلدز به خاطر فعالیت‌ها و مطالعات او در زمینه تئوری تچ مولر، هندسه هذلولی، تئوری ارگودیک و همچنین هندسه‌ی سیمپلکتیک مریم میرزاخانی را شایسته کسب مدال فیلدز دانستند. بی شک مرگ ریاضی دان بزرگ ایرانی ضربه‌ای جبران ناپدیر به پیکره علم بشر در زمینه ریاضیات خواهد زد.

۷. ماریا خرسند

ماریا خرسند

ماریا خرسند با مدرک کارشناسی ارشد رشته علوم رایانه ای، در حال حاضر به عنوان مدیر ارشد اجرایی در شرکت اسوریجز تکنیسکا‌ی کشور سوئد مشغول به فعالیت است. ماریا همچنین از سال ۲۰۰۱ به عنوان مدیر عامل کمپانی فناوری‌های شنیداری اریکسن و از سال ۲۰۰۴ به عنوان رئیس بازار مالی تکنولوژی “او ام ایکس” شناخته می‌شود.

۸. کریستین امانپور

کریستین امانپور

کریستین امانپور به عنوان یک مجری تلویزیونی و ژورنالیست ایرانی-بریتانیایی شناخته می‌شود. کریستین مسئولیت اجرای یک برنامه‌ی مصاحبه محور شبانه در شبکه سی ان ان را به عهده دارد. او همچنین به عنوان گوینده‌ی خبر در بخش جهانی شبکه خبری‌ای بی سی فعالیت می‌کند.

۹. ترانه رضوی

ترانه رضوی

به هیچ وجه تصور نکنید ترانه رضوی یک پزشک معمولیست. ترانه مسئول سلامت کارکنان شرکت گوگل در مرکز فرماندهی گوگل واقع در کالیفورنیاست. ترانه رضوی علاوه بر کار برای گوگل، در زمینه تاثیر تکنولوژی‌های نو بر سلامتی و به طور کلی‌تر فعالیت‌های پیشگیرانه مشغول مطالعه و تحقیق است.

۱۰. مونا جراحی

مونا جراحی

نام پروفسور مونا جراحی به عنوان یکی از برجسته‌ترین دانشمند، فیزیکدان، ریاضی دان و محققان ایران و جهان مطرح می‌شود. این پروفسور دانشگاه الکترونیک تراهرتز میشیگان، متولد ایران است. پروفسور مونا جراحی یکی از جوان‌ترین استادیاران در رشته مهندسی الکترونیک و کامپیوتر دنیاست. او در حال حاضر در آزمایشگاه الکترونیک و کامپیوتر دپارتمان علوم دانشگاه میشیگان مشغول فعالیت است

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *