از شعار تا عمل مدعیان برنامه‌ریزی مراسم اربعین ۵ میلیونی

امسال نه دولت حسن روحانی بود و نه آن‌چنان که خبرگزاری تسنیم قبل‌تر ادعا کرده بود، مانع‌تراشی دولت؛ اما آن‌چه در مرزهای منتهی ایران به عراق امروز در جریان است، تنها مایه حزن است و اندوه.
فرارو- در شرایطی که در ماه‌های گذشته دولت از برنامه‌ریزی دقیق برای برگزاری مراسم اربعین برای ۵ میلیون زائر خبر داده بود، در چند روز گذشته انتشار ویدئو‌ها و تصاویر متعدد از وضعیت ناگوار زائران ایرانی حجمی گسترده از انتقادات را به همراه داشته است.

به گزارش فرارو، طی ۷۲ ساعت گذشته مسدود شدن مسیر‌های منتهی به مرز ایران با عراق به دلیل حضور گسترده زائران از یک سو و بالا رفتن قیمت حمل‌و‌نقل، نبود امکان پذیرایی و رفاهی از زائران ایران در داخل کشور عراق، به بحرانی جدی تبدیل شده است.

این وضعیت در شرایطی است که چهار ماه قبل رستم قاسمی وزیر راه از تشکیل ستاد اربعین خبر داده و شرکت حدود ۵ میلیون زائر در مراسم اربعین امسال را پیش بینی کرده بود. وزیر راه مدعی شده بود، تمام برنامه‌ریزی‌های لازم صورت گرفته است و بدون شک این مراسم مهم و سالانه، بدون هیچ مشکلی برگزار خواهد شد.

حتی در اواخر ماه گذشته (۳۰ مرداد) سید مجید میراحمدی رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی در شبکه افق سیما تاکید کرده بود: از ۴-۵ ماه قبل، آمار و اطلاعات برای برگزاری اربعین امسال را تجزیه و تحلیل کرده و برآوردشان این است که امسال حدود ۵ میلیون زائر در مراسم اربعین حضور خواهند داشت.

او حتی مدعی افزایش امکانات حمل‌ونقل ریلی، هوایی و زمینی و حتی بالا رفتن ظرفیت پارکینگ‌ها در مناطق مرزی به مقدار ۳۰ تا ۴۰ درصد شده بود، اما اکنون تمامی شواهد از عدم تحقق وعده‌های میراحمدی در میدان عمل حکایت دارد.

از شعار تا عمل مدعیان برنامه‌ریزی مراسم اربعین 5 میلیونی /  آن‌گاه که روحانی در ممانعت از اربعین 5 میلیونی مورد انتقاد قرار می‌گرفت و فاجعه‌ای که امروز در جریان است
البته وعده برگزاری اربعین ۵ میلیون نفری از جمله خواسته‌هایی بود که قبلا برخی رسانه‌ها و افراد، بار‌ها دولت روحانی را به اتهام تعلل در اجرای آن مورد انتقاد قرار داده بودند. آن‌ها همواره از تاکید دولت دوازدهم بر عدم استفاده از ظرفیت‌ها در برنامه‌ریزی برای استقبال از ۵ میلیون زائر انتقاد می‌کردند.

برای نمونه، خبرگزاری تسنیم در ۱۳ آبان ۹۸ در گزارشی انتقادی تحت عنوان «چرا تعداد “زائران ایرانی اربعین” به عدد ۳ میلیون محدود و محصور شد؟!» مدعی شده بود ۲ تا ۳ هفته مانده به روز اربعین، تبلیغات خاصی از سوی برخی دستگاه‌های ذی‌ربط (دولتی)  روند افزایشی تعداد زائران اربعین را متوقف کرد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *