رئیس اسبق دستگاه اطلاعات نظامی رژیم صهیونیستی: ناتوانی در پیش بینی طوفان الاقصی مایه ننگ دولت نتانیاهو است

ناتوانی در پیش بینی طوفان الاقصی مایه ننگ دولت نتانیاهو است

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی

تهران – ایرنا – رئیس سابق دستگاه اطلاعات نظامی رژیم صهیونیستی موسوم به «امان» غافلگیر شدن و پیش بینی نکردن وقوع عملیات طوفان الاقصی در هفتم اکتبر (۱۵ مهرماه) گذشته را به منزله یک شکست اطلاعاتی – نظامی برای ارتش و دستگاه امنیت داخلی این رژیم (شاباک) دانست.

به گزارش ایرنا از روزنامه صهیونیستی «گلوبس»، «عاموس مالکا» رئیس اسبق دستگاه اطلاعات نظامی رژیم صهیونیستی گفت: با وجود شکست دستگاه های اطلاعاتی و ارتش در مقابله با حمله هفتم اکتبر، اما نتانیاهو به دلیل اتخاذ سیاست هایی برای جدا کردن کرانه باختری از غزه از طریق تقویت توانایی حماس و سپس تضعیف تشکیلات خودگردان فلسطین در این زمینه مسوولیت بسیار بیشتری به عهده دارد.

مالکا افزود: چگونه دستگاه اطلاعات نظامی رژیم صهیونیستی که تا سال ۲۰۰۱ ریاست آن را به عهده داشتم، نتوانسته است با حمله هفتم اکتبر مقابله کند در حالی که گزارش های زیادی در سطح سیاسی درباره هشدار پیرامون حمله قریب الوقوع از غزه مطرح شده بود؟ اکنون نیز امکان جمع آوری اطلاعات نظامی بسیار مهمی که به عملیات نظامی در غزه کمک کند، وجود دارد.

این مقام اطلاعاتی اسبق رژیم صهیونیستی تأکید کرد: «اسرائیل» آزادسازی بقیه اسرایش را در صدر اولویت هایش قرار داده ولی تاکنون، فقط توانسته است بخشی از زنان و کودکان را آزاد کند و بخش دیگری همچنان در غزه و در اختیار گروه های فلسطینی و در رأس آنها حماس قرار دارند.

عاموس مالکا تصریح کرده است: بهایی که «اسرائیل» تاکنون پرداخته است، اندک نبوده و پیش بینی می شود در آینده بهای بیشتری نیز بپردازد.

این مقام صهیونیست خواستار بهره برداری از همه راه ها برای بازگرداندن اسرا در حد امکان – حتی با شرایط توافق سابق – شد و اظهار داشت: توافق مذکور شروط خوبی داشت و می تواند بعد از آن نیز براساس آن تعامل کرد.

عاموس مالکا خاطرنشان کرد: مرحله آتی متفاوت خواهد بود و بهای پرداختی تل آویو بیشتر خواهد بود و با درنظر گرفتن اینکه این بار موضوع آزادی نیروهای نظامی و مردان بالغ مطرح است این امر، نیازمند مذاکرات پیچیده تری است و من بر این باور هستم که مذاکرات در این باره انجام خواهد گرفت.

این مقام صهیونیست گفت: دشوارترین موضوع، «آخرین توافق» است که به عنوان برگ برنده در اختیار یحیی السنوار رییس حماس در نوار غزه قرار دارد و به دلیل بازگشت حماس به جنگ، هیچ نشانه ای مبنی بر دست برداشتن السنوار از این برگه وجود ندارد.

عاموس مالکا همچنین افزود: این برگه یا آخرین توافق، به منزله مطالبه همه بهایی است که السنوار از ابتدا می خواهد که اسرائیل آن را بپردازد تا در مقابل آن، جنگ به طور کامل متوقف شود،

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *