گزارش زنده؛ رخدادهای امروز انتخابات حاشیه و متن انتخابات ریاست جمهوری چهاردهم ۲۴ خرداد

حاشیه و متن انتخابات ریاست جمهوری چهاردهم ۲۴ خرداد

رقابت انتخابات ریاست جمهوری چهاردهم رفته رفته گرم‌تر می‌شود. فرارو هر روز تا اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری با پوشش زنده آخرین اخبار، حواشی و متن این رویداد‌ها سیاسی با شما همراه خواهد بود.

بیانیه حزب کارگزاران سازندگی ایران در حمایت از دکتر مسعود پزشکیان: نگذارید “اقلیت بر اکثریت” پیروز شود

انتخابات زودهنگام ریاست‌جمهوری در سال ۱۴۰۳ به فرصتی تاریخی برای تغییر در مسیر اداره کشور و گذار از انتخابات سال ۱۴۰۰ بدل شده است. در آن سال، انتخاباتی کم‌رقابت با حذف نامزدهای اصلاح‌طلب و میانه‌رو برگزار شد که نتایج آن بیش‌وکم روشن بود. کارگزاران سازندگی ایران البته به سهم خود کوشید با حضور در آن انتخابات و دفاع از نامزد خاص خود در پیوند با بسیاری از احزاب و چهره‌های مصلح و معتدل، خود تسلیم ردصلاحیت‌ها نشود.

اما قهر بخش قابل‌توجهی از جامعه و جبهه اصلاحات در آن انتخابات منجر به تثبیت دولتی شد که با وجود تلاش بسیار برای کسب محبوبیت اجتماعی و عمل‌گرایی سیاسی در قیاس با اسلاف خود از پایگاه اجتماعی گسترده‌ای برخوردار نبود. میزان آرای باطله و اعتراضات سال ۱۴۰۱ نماد معناداری از این فاصله ملت با دولت بود.

اما تقدیر الهی سبب شد با برگزاری انتخابات زودهنگام، فرصت تحولات، پنج سال زودتر فراهم شود. همین موقعیت سبب شد با وجود تاثر جامعه  از سرنوشت رئیس‌جمهور مرحوم که همدردی همه جناح‌ها را نشان داد، نوعی انتظار عمومی در ملت برای تغییر دولت به وجود آید.

تاکید نظام سیاسی بر ثبات کشور و استقبال از تغییرات قانونی هم بر امید ملی افزود و برخلاف انتخابات مجلس که مشارکت جامعه اندک بود، تا این لحظه تمام نظرسنجی‌ها حکایت از بالارفتن نرخ مشارکت دارد.

متاسفانه شورای نگهبان همچنان با پیروی از شیوه انتخابات ۱۴۰۰ به رد صلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب و میانه‌رو دست زد و پاسخ درخوری به این میل ملت به مشارکت نداد. ردصلاحیت نامزدهای جبهه اصلاحات -به‌خصوص دکتر اسحاق جهانگیری- و نیز ردصلاحیت مجدد دکتر علی لاریجانی و حتی ردصلاحیت نامزدهای دولت مستقر، یادآور روش انتخابات ۱۴۰۰ بود و لاجرم باید به سقوط نرخ مشارکت منجر می شد.

اما این‌بار اراده ملت برای تغییر وضع موجود، بیشتر و بالاتر از آن بود که به راحتی ناامید شوند. وجود فرصتی طلایی در فهرست نامزدهای موجود، به گشودن راهی بدل شده است که طراحان وضع موجود را هم به شگفتی واداشته است و حتی برخی اصولگرایان به سرزنش شورای نگهبان پرداخته‌اند و عمده آنان از اینکه تنها یک نامزد اصلاح‌طلب تایید شده است، نگران شده‌اند. این تنهایی مسعود پزشکیان در برابر پنج نامزد دیگر، اما اجماعی بی‌سابقه و بهنگام در میان اصلاح‌طلبان و اعتدال‌گرایان بوجود آورده است.

در برابر  نامزدهایی رسمی که چهار یا سه یا دو دوره است برای ریاست‌جمهوری داوطلب می‌شوند و با وجود تصدی مقاماتی در سطح ریاست یک قوه برای ریاست قوه‌ای دیگر تلاش می‌کنند، نامزدی ظهور کرده است که پس از یک دوره عدم احرازصلاحیت از سوی شورای نگهبان، اکنون به عنوان نامزدی متفاوت وارد انتخابات شده است.

دکتر مسعود پزشکیان، وزیر اسبق بهداشت در  دولت اصلاحات و نایب‌رئیس مجلس امید به صورت غیرمنتظره‌ای از معبر شورای نگهبان عبور کرده است‌. سیاستمداری پاکدست و فروتن، دانشوری که ۱۶سال به‌عنوان نماینده تبریز، وکیل همه ملت ایران بوده است و در  کوران حوادث سال‌های ۱۳۸۸ و ۱۴۰۱ و پیش از آن در سال ۱۳۷۸ که مقاطعی حساس از تاریخ معاصر ایران بوده است، شجاعت و مسئولیت‌پذیری خود را نشان داده است و بدون محافظه‌کاری و تندروی، صدای ملت بوده است. مدیریت و سلامت رفتار او در مقام وزیر بهداشت و تلاش برای تحقق عدالت در نظام سلامت از او چهره‌ای مردمی ساخته است و همین کارنامه سبب اقبال جامعه به او شده است.

ما کارگزاران سازندگی ایران البته در فهم خود از اقتصاد، توسعه، جامعه، عدالت و اصلاحات نکاتی داریم که آن را با دکتر مسعود پزشکیان بهوقت مقتضی در میان می‌گذاریم، اما به‌عنوان عضوی از جبهه اصلاحات در فرآیند رای به ایشان نقش داشته و از تصمیم جبهه اصلاحات در معرفی ایشان به عنوان یکی از سه نامزد اصلاح‌طلبان حمایت کرده ایم و منتظر تحقق وعده رهبر اصلاحات، جناب آقای سیدمحمد خاتمی در حمایت از نامزد جبهه اصلاحات هستیم و در رسانه حزب نیز این حمایت را اعلام کرده‌ایم.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *