ایران؛ مهد نوشتار جهان؟این کتبیه خطی که موسوم به عیلامی خطی است؛ در سال ۱۹۰۱ کشف شده

ایران؛ مهد نوشتار جهان؟

تهران-ایرنا- فرانسوا دسه باستان شناس فرانسوی با رمزگشایی از یک کتبیه خطی ایرانی با قدمت ۴۴۰۰ ساله گفت، این انقلاب تاریخی در پیشینه نوشتار جهان است زیرا با این کشف دیگر “میان رودان” (عراق کنونی/بابل سابق) نخستین مهد نوشتار جهان محسوب نمی شود.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، “فرانس انفو تی وی” گزارش داد: فرانسوا دسه/François Desset، باستان شناس فرانسوی برای نخستین بار از یک کتبیه خطی ایرانی با قدمت ۴۴۰۰ سال رمزگشایی کرده است.

این رسانه فرانسوی افزود: این باستان شناس فرانسوی پس از ده سال تحقیق و پژوهش، موفق به کشف رمز و راز این نوشتار آوایی به خط میخی شده که بر لوح های سفالی حک و در ویرانه های شهر باستانی شوش در ایران یافت شده است.

فرانس انفو تی وی نوشت: این کتبیه خطی که موسوم به عیلامی خطی است؛ در سال ۱۹۰۱ کشف شده و به رغم گذشت ۱۱۹ سال، تاکنون کسی موفق به رمزگشایی آن نشده بود.

فرانسوا دسه دراین باره تاکید کرد که با این کشف می توان گفت، نوشتن و ابداع خط همانگونه که پیش از این تصور می شد از “میان رودان” آغاز نشده است بلکه بطور همزمان در دو منطقه مختلف شکل گرفته است.

وی تصریح کرد: این یک انقلاب تاریخی است، چراکه تاکنون باور دانشمندان بر این بود که مهد نوشتن جهان، میان رودان و  به عبارت دیگر عراق کنونی بوده است.

این باستان شناس فرانسوی قرار است سال آینده میلادی (۲۰۲۱) نتایج تمام تحقیقات خود را منتشر کند

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *