معاون پرستاری وزارت بهداشت گفت: بیش از ۶۰ هزار نفر از پرستاران به کرونا مبتلا شدند

 بیش از ۶۰ هزار نفر از پرستاران به کرونا مبتلا شدند

.

به گزارش خبرنگار ایلنا، مریم حضرتی معاون پرستاری وزارت بهداشت در مراسم یادواره شهدا و ایثارگران حوزه پرستاری عنوان کرد: بر برگ خاطرات پرستاران در طول انقلاب اسلامی نشان دهنده تلاش بی وقفه پرستاران دارد که زنان و مردان زیادی در این حوزه جانفشانی کردند.

وی بیان کرد: پرستاران زیادی در سنگرهای خود مبارزه کردند تا به فیض شهادت نایل آمدند و تعدادی هم درجه جانبازی رسیدند. یاد این جمله شهید آوینی افتادم که می‌گوید اگر شهید نباشد خورشید طلوع نمی‌کند و زمستان سپری نمی شود، اگر شهید نباشد چشمه های اشک می خشکد، قلب ها سنگ می شود و دیگر نمی شکند و سرنوشت انسان به شب تاریک شقاوت و زمستان سرد قساوت انتها می گیرد و امید صبح و انتظار بهار در سراب یأس گم می شود.

حضرتی خاطر نشان کرد: این نقش آفرینی‌ها از روزهای سخت مبارزه با طاغوت آغاز و تا پیروزی انقلاب اسلامی  و پس از آن در دفاع مقدس، دفاع از حریم اهل بیت و در حوادث و بلایا مانند زلزله و سیل ادامه داشته و در این راه مردان و زنان پرستار جان خود را در ارایه خدمات مراقبتی در سنگرهای مختلف از دست دادند.

وی تاکید کرد: پرستاران در همه بحران ها و امروز در همه گیری کرونا چراغی شده اند در تاریکی شب، امیدی شده اند برای دمیدن صبح و بهار….در همه گیری کووید_۱۹ که کار جهان پیچ در پیچ و مشکل در مشکل شد و دنیا را غافلگیر کرد. این پرستاران بودند که این مشکل را اندکی بر مردمان سهل کرده و  با عشق، مهربانی، ایثار و از جان گذشتن و با علم مراقبتی  در راه سلامت جامعه به صف شدند و دلها به خیر و خوبی آنان گرم شد و سرمشقی برای خوبی و دانایی و نیکویی شدند.‌

معاون پرستاری وزارت بهداشت ادامه داد: امروز در محضر شما بزرگوان در محفلی که نام و یاد شهدای پرستاری در آن جریان دارد هستم. بر خود می بالم که پرستار هستم و در مقابل عظمت و بزرگی تک تک پرستاران عزیز که یک سال تمام علی رغم ناملایمتی‌های جامعه بین الملل با جلوه‌ای خاص و خالص از تلاش بی‌دریغ و صبورانه هر لحظه افتخار آفردید، که در مقابل آنها تعظیم می‌‌کنم زیرا احساس مسئولیت، عشق ورزی و ایثار و فداکاری پرستاران که تا کنون  به تقدیم ده ها شهید از جامعه پرستاری در مبارزه با ویروس کرونا انجامیده، نه تنها  در تاریخ ثبت خواهد شد بلکه رشادت و از جان گذشتگی پرستاران درحافظه قوی مردم قدردان وقدرشناس ایران به زیبایی حک شده است.

وی بیان کرد: این ملت فهیم قدردان پرستاران و مدافعان سلامت هستند، همچنین  بیمارستان‌ها و مراکز درمانی نیز  نظاره گر تلاش و زحمات پرستاران هستند. پرستاری و عظمت آن موجب شد مقام معظم رهبری در پیام های جداگانه ای در طول این یک سال گذشته بر حمایت و پشتیانی از جامعه پرستاری تاکید فرمایند و این پیام ها یک دلگرمی و یک روحی در کالبد پرستاران دمید و انرژی دوباره به جامعه پرستاری داد و وظیفه ما را نیز سنگین تر کرد.

حضرتی گفت: در طول یکسال مقابله و مدیریت بیماری کووید- ۱۹ از جامعه ۲۰۰ هزار نفری پرستاری بیش از ۶۰ هزار نفر از پرستاران به کرونا مبتلا شدند و پس از بهبودی مجددا به ارایه خدمت بازگشتند. همچنین در این مدت  از ۱۱۰ پرستار جان خود را از دسته داده اند.

معاون پرستاری وزارت بهداشت در پایان اظهار داشت: به دنبال تایید مقام معظم رهبری که با عنوان شهید برای پرستاران جان باخته موافقت فرمودند. پرونده این عزیزان در کمیته‌ای که به دستور مقام عالی وزارت زیر نظر‌ معاونت توسعه تشکیل شده که معاونت پرستاری نیز در این کمیته عضویت دارد، بررسی می شود و پرونده تعدادی از این عزیزان به عنوان شهید تایید شده و پرونده های سایرین نیز بررسی می‌شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *