اصغر فرهادی، بهترین کارگردان جایزه «آسیا پاسیفیک» شد

اصغر فرهادی برای فیلم «قهرمان» موفق به کسب جایزه بهترین کارگردانی از جوایز سینمایی آسیاپاسیفیک در سال ۲۰۲۱ شد.

به گزارش ایسنا، برندگان چهاردهمین دوره جوایز سینمایی آسیاپاسیفیک اعلام شدند و فیلم «قهرمان» که در چهار شاخه از این جوایز نامزد بود، موفق به کسب جایزه بهترین کارگردانی از این رویداد شد.

«قهرمان» در شاخه بهترین فیلم، فیلمنامه و بهترین بازیگر مرد (امیر جدیدی) نیز نامزد کسب جایزه آسیاپاسیفیک بود.

در سایر بخش‌ها فیلم ژاپنی «ماشین من بران» ساخته «ریوسوکی هاماگوچی» موفق به کسب جایزه بهترین فیلم از جوایز سالانه آسیاپاسیفیک شد و جایزه بزرگ هیأت داوران نیز به فیلم «رحانا» ساخته عبدالله محمد ساد، محصول مشترک بنگلادش، قطر و سنگاپور رسید.

«ماشین من را بران» علاوه بر کسب جایزه بهترین فیلم، جایزه بهترین فیلمنامه را نیز به خود اختصاص داد، جایی که اصغر فرهادی برای فیلم «قهرمان» و نسیم احمدپور و شهرام مکری نیز برای «جنایت بی‌دقت» از نامزدهای کسب جایزه بودند.

در شاخه بهترین فیلم بلند جوانان این جوایز که فیلم سینمایی «وقت جیغ انارها» ساخته گراناز موسوی یکی از نامزدها بود، فیلم کره‌ای «حرکت به جلو» ساخته «یون دان بی» به عنوان برنده انتخاب شد.

همچنین «دماغ یا توطئه ماوریکس» ساخته «آندری کرژانوفسکی» جایزه بهترین مستند بلند و «سابایا» به کارگردانی «هوجیر سیروری» از سوئد نیز جایزه بهترین انیمیشن این رویداد را به خود اختصاص داد. در سایر بخش‌ها، جایزه بهترین بازیگر زن و مرد جشنواره به ترتیب به «آزمری هالک بادون» برای فیلم «رحانا» و «مراب نینیدزه» برای فیلم روسی «حصر خانگی» اعطا شد.

فدراسیون بین‌المللی انجمن تهیه‌کنندگان سینما (FIAPF) نیز جایزه خود را به «سرگی سالیانوف» برای دستاورد قابل ملاحظه در سینمای منطقه آسیاپاسیفیک اهدا کرد.

سینمای ایران و ژاپن و هر کدام با نامزدی در ۷شاخه، پیشتاز نامزدهای امسال جوایز آسیاپاسیفیک بودند.

همچنین فیلم جدید رخشان بنی‌اعتماد به عنوان یکی از چهار پروژه برگزیده صندوق آکادمی سینمایی آسیاپاسیفیک و انجمن تصاویر متحرک انتخاب شد.

همزمان، چهار پروژه سینمایی نیز برای دریافت کمک مالی صندوق آکادمی سینمایی آسیاپاسیفیک

(‌APSA) و انجمن تصاویر متحرک (‌MPA) انتخاب شدند که یکی از آنها پروژه جدید رخشان بنی‌اعتماد سینماگر ایرانی با عنوان «مه گرفتگی» است. ‌این کمک ۲۵هزار دلاری به پروژه‌های منتخب سینمایی تعلق می‌گیرد که در مرحله توسعه فیلمنامه قرار دارند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *